سفیر استرالیا در تهران با وحید جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، جلال زاده در ابتدای این دیدار، با اشاره به سابقه دیرینه مناسبات استرالیا با کشورمان گفت: سابقه نیم قرن ارتباطات فیمابین، نشان از وجود منافع فراوان اقتصادی و سیاسی میان دو کشور است.

وی خاطر نشان کرد: مناسبات دو کشور شاهد فراز و نشیب هایی است که تحولات جهانی و تحریم های ظالمانه آمریکا در آن دخالت مستقیم دارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همکاریهای پارلمانی ایران و استرالیا را مقدمه ای بر تقویت تعاملات دیپلماسی و دولتی دو کشور دانست و گفت: تقویت ارتباطات پارلمانی توسط کمیسیونهای تخصصی و گروههای دوستی پارلمانی در مجالس دو کشور به توسعه و گسترش مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فیمابین کمک شایانی می کند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحولات منطقه ای و کمک های مستشاری جمهوری اسلامی ایران به دو کشور عراق و سوریه خاطرنشان کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران، برقراری ثبات و آرامش در منطقه است و از هرگونه اقدامی در این راستا استقبال میکند.

وی در همین راستا تصریح کرد: هیچ کشوری نمی تواند نقش تأثیرگذار جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه را کتمان کند.

جلال زاده با اشاره به تحولات افغانستان ابراز داشت: در مسأله افغانستان مواضع اصولی ایران تشکیل دولتی فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان و به دور از خشونت علیه زنان و کودکان این کشور خواهد بود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با ابراز ناخرسندی از حضور و مداخله کشورهای بیگانه در منطقه، اظهار داشت: در شرایط کنونی، کشورهای منطقه به بلوغی رسیده اند که بتوانند مسائل و مشکلات فیمابین خود را حل کنند.

وی افزود: حضور آمریکا در عراق و افغانستان منجر به تداوم بحران و عدم برقراری آرامش در این دو کشور شده است.

جلال زاده با اشاره به بدعهدیهای آمریکا در توافق برجام، در مورد این توافق بین‌المللی گفت: برگشت آمریکا به برجام نیاز به راستی آزمایی دارد و رفع تحریم های ظالمانه آمریکا، نخستین گام برای بازگشت جمهوری اسلامی ایران به تعهدات در قبال برجام خواهد بود.

 رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان، همراهی کشورهای اروپائی و استرالیا را با سیاست تحریمی آمریکا بر علیه کشورمان را به ضرر اقتصاد این کشورها دانست و بر استقلال این کشورها در برابر سیاستهای نادرست، غیرمنطقی و یکجانبه آمریکا تأکید کرد.

براساس این گزارش لیندال جین ساکس، سفیر استرالیا در این دیدار با اشاره به پیشینه روابط دو کشور گفت: استرالیا به دنبال تقویت مناسبات و همکاریها در حوزه های مختلف با جمهوری اسلامی ایران است.

وی به نقش تأثیرگذار همکاری های پارلمانی در ارتقاء سطح تعاملات فیمابین اشاره کرد و ابراز داشت: روابط پارلمانی و همکاریهای کمیسیون های مشترک استرالیا و ایران در روند تقویت همکاریهای مهم بوده و استرالیا همواره توجه به مناسبات پارلمانی را حائز اهمیت میداند.

وی بر تقویت تعاملات و سرمایه گذاری بخش های خصوصی دو کشور اشاره داشت و افزود: استرالیا خواستار افزایش سطح همکاری اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران است.

در پایان این دیدار نیز سفیر استرالیا تقویت روابط در حوزه سیاسی و فرهنگی با ایران را خواستار شد و اشاره داشت: امید است با لغو تحریم های آمریکا علیه ایران، استرالیا روابط اقتصادی خود با ایران را گسترش دهد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin