پائول فولی، سفیر استرالیا در ایران معتقد است که لغو تحریم ها علیه ایران باید به عنوان زمان بازگشت ایران به تجارت بین الملل دیده شود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، تارنمای وزارت امور خارجه و تجارت استرالیا به نقل از سفیر این کشور در تهران در برنامه ای تحت عنوان ‘سفیر تجارت’، نوشت: در دوره تحریم های بین المللی علیه ایران، حجم و ارزش تجارت بین الملل با ایران به طور قابل توجهی کاهش یافت و بسیاری از شرکت های بین المللی از جمله شرکت های استرالیایی مجبور به ترک ایران شدند.

وی گفت: لغو تحریم ها فرصت های زیادی را برای تجار استرالیایی فراهم کرده است. به رغم تحریم های گذشته، بازار ایران به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود از شرایط مساعدی برخوردار است.

به اعتقاد پائولی فولی، اگر چه روابط تجاری استرالیا نیز مانند سایر کشورها با ایران کاهش یافته است، اما سابقه روابط تجاری دو کشور نشان می دهد زمینه توسعه روابط که با رقابت تنگاتنگی بین کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی مواجه است، همچنان وجود دارد.

سفیر استرالیا در ایران تاکید کرد کانبرا با این وجود به دلیل برخی مولفه ها از جمله سوابق حضور پیشین در بازار ایران، آشنایی و احترام متقابل بین فعالان تجاری دو کشور، شهرت به دلیل محصولات با کیفیت و دید مثبت نسبت به مردم و کشور استرالیا توسط بسیاری از ایرانیان، می تواند به اهداف کانبرا کمک کند.

وی تصریح کرد که ورود به بازار ایران نیازمند تمرکز جدی است و مولفه های مهمی باید در نظر گرفته شود. نخست اینکه، شرکت هایی که پیش از دوره تحریم با ایران ارتباط تجاری داشته اند نیازمند به روز کردن خود با توجه به تغییرات مختلف در دوران تحریم ها در ایران، هستند.

این دیپلمات استرالیایی گفت: شرکت های تجاری همچنین نیاز دارند به دقت شرایط لغو تحریم ها را مد نظر قرار دهند، و اینکه چگونه این شرایط ممکن است آنها را تحت تاثیر قرار دهد. این امر نیازمند شناخت بخش هایی است که برخی تحریم ها همچنان ممکن است وجود داشته باشد و دیدگاه کشورها، از جمله آمریکا که هنوز هم برخی تحریم ها را علیه ایران حفظ کرده اند.

به اعتقاد وی، در این زمینه ممکن است انجام برخی اقدامات توسط بانک های جهانی که نیازمند تغییر شرایط خود در دوران پساتحریم هستند، به گذشت زمان نیاز داشته باشد.

پائولی فولی افزود: اقتصاد ایران در چند سال گذشته تحت فشار بوده و نسبت به بهای پایین جهانی نفت حساس است. برخی چالش های اقتصادی به احتمال زیاد نیازمند گذشت زمان است تا بتواند از این شرایط عبور کنند. اگرچه، اقتصاد ایران در بخش هایی توسعه یافته و ظرفیت خود را افزایش داده است. در محیط اینچنینی، ایران احتمالا به دنبال محصولات ویژه، خدمات و یا مهارت های خاصی است.

سفیر استرالیا در ایران تصریح کرد: آنگونه که در هر بازاری، کسب یک شریک تجاری قابل اعتماد مهم است، توسعه این روابط در ایران نیز نیازمند گذشت زمان است. ایران بازاری است که از رشد و توسعه خوبی با گذشت زمان برخوردار است. پایان تحریم علیه ایران باعث شده فرصت های زیادی در این کشور به وجود آید.

وی در پایان خاطرنشان کرد با وجود صدها پرواز در هفته از استرالیا به خاورمیانه، دسترسی به ایران از استرالیا، هرگز به این آسانی نبوده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin