سفیر  استرالیا معتقد است که دکتر حسن روحانی می‌تواند نگرانی‌های جامعه بین‌المللی را درباره موضوع هسته‌یی ایران از طریق گفتگو برطرف کند.سفیر استرالیا در ایران درباره روابط ایران و استرالیا پس از بر روی کار آمدن حسن روحانی به عنوان رییس‌جمهور جدید ایران گفت: دو کشور روابط خوبی از گذشته تاکنون داشته‌اند، سفارت استرالیا درتهران از زمان بسیار طولانی در تهران در حال فعالیت است، روابط تجاری میان دو کشور در سطح خوبی قرار دارد.

پال فلی، ادامه داد: دولت استرالیا نیز مانند دیگر کشورهای عضو جامعه بین‌المللی انتظار دارد که ایران مسائل پیرامون موضوع هسته‌یی را به روشنی و به صراحت اعلام کند.

این دیپلمات استرالیایی با زبان دیپلماتیک با تاکید بر اینکه استرالیا به عنوان عضوی از جامعه بین‌المللی رفتار می‌کند، ادامه می‌دهد که شنیده‌ها حاکی از آن است که دکتر روحانی می‌تواند نگرانی‌های جامعه بین‌المللی را درباره موضوع هسته‌یی ایران از طریق گفت‌وگو برطرف کند.

سفیر استرالیا در تهران درباره تحریم‌های اعمالی و تاثیر تحریم ها بر زندگی عادی مردم گفت: استرالیا عضو جامعه بین‌المللی است. ما مشاهده کرده ایم که رییس‌جمهور جدید ایران آمادگی کشورش را برای برگزاری مذاکرات جدی با غرب اعلام کرده است که این نشانه بسیار خوبی است.

فلی درباره مذاکرات ایران و 1+5 گفت: ما امیدواریم که ایران بتواند به اظهارات جامعه بین‌المللی پاسخ دهد.

سفیر استرالیا در تهران اضافه کرد: مقامات دو کشور در بسیاری از موارد با هم نقطه اشتراک دارد اما ممکن است در همه موارد نگاه یکسانی نداشته و سیاست‌هایشان متفاوت باشد اما باز هم با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند.

این دیپلمات استرالیایی درباره همکاری‌های اقتصادی میان ایران و استرالیا گفت: سال گذشته میزان مبادلات تجاری میان دو کشور بالغ بر 206 میلیون دلار بود که استرالیا به ایران صنایع کشاورزی صادر کرده و در مقابل از ایران محصولاتی مانند فرش وارد می‌کند. اگر شرایط بهبود یابد روابط تجاری میان دو کشور افزایش می‌یابد.

سفیر استرالیا درباره زمینه گردشگری میان ایران و استرالیا گفت: سال گذشته حدود 9 هزار ایرانی به استرالیا از طریق این سفارت سفر کرده‌اند. آمار دقیقی از استرالیایی‌ها که به ایران سفر می‌کنند ندارم اما از استرالیا نیز گردشگرانی می‌آیند و حتی برادرم نیز به ایران سفر کرده است.

وی افزود: استرالیایی‌ها می‌توانند به راحتی به ایران از طریق پروازهای دوبی و قطر بیایند و از شهرهای اصفهان، شیراز و کاشان دیدن کنند. اما پرواز مستقیم میان ایران واسترالیا وجود ندارد و تاکنون میان مقامات دو کشور گفت‌وگویی انجام نشده است.

 

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin