سفیر استرالیا در ایران در سفر به استان خوزستان از محوطه باستانی جندی شاپور دزفول دیدن کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، مدیر پایگاه جندی شاپور و ایوان کرخه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: ایان بیگز سفیر کشور استرالیا در ایران به همراه همسر خود که باستان شناس می باشد روز یکشنبه از محوطه باستانی جندی شاپور دیدن کرد.

یعقوب زلقی افزود: در این بازدید بخش های مختلف محوطه باستانی جندی شاپور و نیز کاوش های باستانی اخیر که برای نخستین بار توسط باستانشناسان ایرانی در حریم جندی شاپور انجام شده به سفیر استرالیا معرفی شد.

وی افزود: سفیر استرالیا همچنین در سفر کوتاه خود به دزفول از محوطه باستانی چغامیش و آرامگاه یعقوب لیث دیدن کرد و از نزدیک با بخشی از تاریخ و تمدن ایران باستان آشنا شد.

مدیر پایگاه جندی شاپور و ایوان کرخه همچنین با اشاره به استقبال گردشگران خارجی برای دیدار از محوطه باستانی جندی شاپور دزفول گفت: سفر گردشگران و باستان شناسان خارجی به محوطه باستانی جندی شاپور طی سال گذشته 10 برابر شده است.

زلقی افزود: در پی حفاری و کاوش های باستانی صورت گرفته در محوطه باستانی جندی شاپور، سفر گردشگران خارجی به دزفول و محوطه جندی شاپور افزایش یافته و شاهد حضور گردشگران بسیاری در منطقه هستیم.

نخستین کاوش باستان شناسان ایرانی در محوطه باستانی جندی شاپور دزفول از سوی پژوهشگاه باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اعزامی یک تیم باستان شناس از دیماه 95 آغاز و 21 فروردین ماه امسال با حدود 40 گمانه و ترانشه به پایان رسید.

دانشگاه جندی شاپور واقع در محوطه باستانی شهر جندی شاپور دزفول که اکنون تنها بقایایی از آن برجا مانده، نخستین مرکز علمی جهان در زمان ساسانیان بود که رشته های پزشکی، فلسفه و نجوم در آن تدریس می شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin