سفیر استرالیا طی دیدار با استاندار خراسان رضوی گفت: فرصت ها و ظرفیتهای ارزشمندی برای توسعه روابط بین دو کشور فراهم شده است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ایان بیگز در این دیدار افزود: در کنار توسعه مناسبات در حوزه های مختلف، آمادگی لازم برای همکاری های امنیتی و نظامی بویژه در خصوص مبارزه با داعش را نیز با جمهوری اسلامی ایران داریم.

وی با اشاره به سفر وزیر امور خارجه و تجارت استرالیا به جمهوری اسلامی ایران گفت: این سفر ها دستاوردهای خوبی در پی داشته است.

سفیر استرالیا از تبادل دانشجویان بین ایران و استرالیا هم استقبال کرد و گفت: باید زمینه های لازم را برای این امر را فراهم کنیم.

وی با اشاره به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: نتیجه این انتخابات در روابط دو جانبه ما هیچ تاثیری ندارد و برای ما سربلندی نظام و ملت ایران اهمیت دارد.

بیگز همچنین با بیان اینکه از 10 ماه قبل در ایران مشغول به کار شده است، از اینکه پیش از این به خراسان رضوی که ظرفیت های گسترده ای دارد، سفر نداشته اظهار تاسف کرد.

وی افزود: ما از ظرفیت های خراسان رضوی غافل نمی شویم و به دنبال توسعه مناسبات با این منطقه هستیم.

سفیر استرالیا خاطرنشان کرد: همچنین اطلاع از حضور و سفر 27 میلیون زائر و گردشگر به صورت سالانه در مشهد تعجب برانگیز است و مدیریت شما در تامین خدمات حمل و نقل و امنیت و سایر امور مرتبط با گردشگران قابل تقدیر می باشد.

وی خاطرنشان کرد: شیعیان در سیدنی و سایر شهرهای استرالیا تقاضای تسهیل سفر به مشهد را دارند از این رو پیگیر راه اندازی خط مستقیم پروازی بین استرالیا و ایران بویژه با مشهد هستیم.

استاندار خراسان رضوی نیز گفت: این خطه از جمله استان های پهناور کشور با اقتصادی قوی است و دارای ظرفیت‌های فراوانی در حوزه‌های گردشگری، صنعت، معدن و خدمات است.

علیرضا رشیدیان افزود: وجود معادن سرشار و غنی سنگ آهن، فعالیت واحدهای فولادی، وجود شش هزار واحد صنعتی، تولید محصولات باغی و زراعی استراتژیک مانند زعفران و پسته از جمله مزیت های خراسان رضوی به شمار می رود.

وی با اشاره به وجود بارگاه ملکوتی امام رضا (ع)، افزود: مشهد به عنوان پایتخت معنوی کشور، کانون توجه مشتاقان اهل بیت عصمت و طهارت ( ع ) است و این فرصت مهم باعث شده که ما سالانه پذیرای حدود بیش از 27 میلیون زائر از اقصی نقاط ایران و جهان باشیم که 2.5 میلیون نفر آن‌ها را زائران خارجی تشکیل می دهند.

وی وجود نیروهای متخصص و توانمند، فعالیت 270 دانشگاه و مرکز آموزش عالی، 300 هزار دانشجو، 25 هزار طلبه، بیش از یک میلیون دانش آموز را از دیگر مزیت‌های استان برشمرد.

وی قرار گرفتن ایران در کریدور شمال، جنوب و شرق، مزیت ترانزیت، دسترسی آسان به کشورهای حوزه آسیای میانه، وجود دو منطقه ویژه اقتصادی در جوار چهار مرز رسمی را از جمله زمینه های توسعه و جذب سرمایه گذاری در ایران دانست.

رشیدیان، توانمندی استان در صنعت کردشگری، سلامت، انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی گوهر سنگ ها و پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال جاری میلادی و ظرفیت های استان در حوزه ی کشاورزی و دامی را از دیگر توانمندی های خراسان رضوی بر شمرد.

وی با بیان این که فرودگاه مشهد به بیش از 22 مقصد خارجی به طور مستقیم پرواز دارد، بر لزوم راه اندازی خط مستقیم پروازی بین استرالیا و ایران به ویژه مشهد با توجه به حجم تقاضای شیعیان برای تشرف به این کلانشهر مذهبی جهان تاکید کرد.

وی با اشاره به مزیت های حمل و نقل ریلی استان در حوزه ی بار و مسافر، افزود: در ایستگاه مشهد روزانه حدود 100 رام قطار تردد می کند.

رشیدیان با اشاره به اینکه این استان با 80 کشور دنیا تعامل اقتصادی دارد؛ بر لزوم برنامه ریزی برای تقویت تعاملات اقتصادی استان با کشور استرالیا تاکید کرد و افزود: در این راستا آماده تبادل هیات های تجاری و برپایی نمایشگاه های مشترک هستیم.

رشیدیان تاکید کرد: با توجه به ثبات و پایداری نسبی شرایط در کشور عراق و سوریه شاهد حرکت تروریست ها به جنوب افغانستان و شمال پاکستان هستیم که همکاری های امنیتی بین استرالیا و ایران در مقابله با داعش و جلوگیری از شکل گیری گروهک های افراطی در منطقه مهم خواهد بود.

وی با بیان اینکه رسیدگی به امور پناهندگان و اتباع خارجی یکی از سیاست‌های اصلی و محوری جمهوری اسلامی ایران است افزود: با وجود محدودیت‌ها و مشکلات موجود، کشورمان همواره شرایط مطلوبی را برای اتباع خارجی فراهم کرده‌است.

استاندار خراسان رضوی به اقدامات صورت گرفته در استان در خصوص ارتقای خدمت رسانی به پناهندگان اشاره کرد و گفت: ساخت و تجهیز کلینیک تخصصی و استقرار تجهیزات پزشکی به روز در منطقه مرزی دوغارون، فراهم آوردن امکانات لازم در مهمان شهر تربت جام و زمینه سازی مناسب جهت تحصیل و اشتغال پناهندگان، از جمله خدمات ارایه شده است.

رشیدیان افزود: هم اکنون 320 هزار تبعه خارجی که عمدتا افغانی هستند در خراسان رضوی حضور دارند و 120 هزار نفر آنان از اتباع غیر مجاز می باشند.

وی ادامه داد: علاوه بر 6 هزار دانشجوی خارجی، 71 هزار دانش آموز اتباع در استان مشغول به تحصیل هستند که 11 هزار نفر از آنان اوراق هویتی قانونی ندارند و تاکنون 40 هزار پروانه اشتغال برای اتباع مجاز ساکن در خراسان رضوی صادر شده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin