افضل الدین شعارهای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را خلاف منافع جهانی خواند که بسیاری از آنها به دلیل قدرت نهادها در آمریکا غیر عملی است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، منشی افضل الدین، سفیر اسبق مالزی در تهران در گفتگو با ایرنا، تصریح کرد: آمریکا به عنوان کشوری لیبرال که خواستار تجارت آزاد بوده و کشورهای جهان را به این امر فرا خوانده است اکنون نمی تواند در مسیر آنها مانعی ایجاد کند.

وی گفت: ترامپ ممکن است وعده هایی در دوره تبلیغات انتخاباتی داده باشد، اما اجرای این وعده ها پس از اینکه وی به عنوان رئیس جمهوری آمریکا برگزیده شد، ممکن است نتواند به مرحله اجرا درآید، زیرا این وعده ها می تواند بر خلاف منافع جهانی باشد.

وی که از سال های 2005 تا 2009 به عنوان سفیر مالزی در تهران فعالیت داشته است، گفت: هنگام مبارزات انتخاباتی، نامزدها شعارهایی را مطرح می کنند، اما نکته مهم توانایی اجرای این شعارها است.

این دیپلمات سابق مالزی گفت: نکته دوم این است که اگر این قبیل مسائل جنبه اجرایی پیدا کنند، آیا موثرند و جهان را تحت تاثیر قرار می دهند، و یا بالعکس پیامدهایی برای آمریکا دارند.

وی با تاکید بر اینکه برای نتیجه گیری باید منتظر ماند، تصریح کرد: قدرت نهادها در آمریکا بسیار زیاد است و یک دیدگاه شخصی نمی تواند زیاد تاثیرگذار باشد.

افضل الدین افزود: دیدگاه های ترامپ اکنون نیز مورد بحث است و بسیاری در مقابل این دیدگاه موضع گیری کرده اند.

وی تاکید کرد: جهانی سازی را نمی توان متوقف کرد، زیرا آمریکا کشور لیبرالی است که خواستار تجارت آزاد است. آمریکا کشوری بوده که این ایده را به بسیاری کشورها منتقل کرده و این ارزش را به ما تحمیل کرده است.

وی افزود: اکنون که کشورها تجارت آزاد و جهانی سازی را پذیرفته اند و مردم فکر می کنند تجارت آزاد می تواند جهان را به محلی مناسب تری تبدیل کند، آمریکا قصد دارد بگوید در ارتباط با این مساله مشکلاتی وجود دارد.

سفیر اسبق مالزی در تهران در بخشی از این گفت وگو به روابط تجاری ایران – مالزی اشاره کرد و گفت که روابط تجاری بین دو کشور پس از لغو تحریم های یکجانبه غرب روبه افزایش است، اما همچنان نیازمند فعالیت بیشتری است.

وی با اشاره به اینکه در بحث روابط تجاری هم دولت ها و هم بخش خصوصی مطرح است، گفت که این یک اصل است که در توسعه مناسبات ایران و مالزی نیز باید به آن توجه کرد.

این دیپلمات سابق مالزی افزود: اگر سفارتخانه ها و مقامات مسئول مشاهده کنند قدرت کافی برای توسعه روابط وجود ندارد باید وارد عمل شده و برای ایجاد شرایط بهتر اقدام کنند تا مسیر تعامل بیشتر برای شکل گیری روابط اقتصادی ایجاد شود.

به گفته وی، مالزی پیشتر از طریق شرکت ملی ونفت و گاز (پتروناس) و شرکت ‘البخاری’ در حوزه نفت و گاز ایران حضور داشته است، اما به دلیل برخی مشکلات مرتبط با تحریم ها این حضور کمرنگ شد و اکنون که تحریم های لغو شده می توان به سطحی حتی بهتر از گذشته به روابط با ایران دست یافت.

افضل الدین با تاکید براینکه به آینده روابط مالزی و ایران و توسعه همکاری ها خوش بین است، گفت: در صنایع پایین دستی و بالادستی نفت فرصت های همکاری بین دو کشور وجود دارد، و ایران می تواند نه تنها در این حوزه بلکه در بخش های مختلفی از قبیل صنعت فرش، روغن زیتون و خشکبار از ظرفیت های بازار مالزی و منطقه جنوب شرق آسیا استفاده کند.

وی با اشاره به اینکه ایران یک دوست واقعی برای مالزی است و می توان روابط را از سطح فعلی بسیار فراتر برد، گفت: ایران یک کشور غنی از نظر تولیدات مختلف است و تنها چیزی که نیاز داریم حضور افراد فعال است که به تدریج روابط را توسعه دهند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin