نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان در امور افغانستان، سفیر, قائم‌مقام و رئیس هیئت مدیره راه‌آهن ازبکستان با همراهی مدیرکل راه‌آهن شرق از خط آهن در دست احداث خواف ــ هرات بازدید کردند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، بهادر عبدالله یوف، سفیر ازبکستان در ایران اظهار داشت: این بازدید در راستای ایجاد بسترهای لازم جهت گسترش همکاری‌های بین دو کشور دوست و همسایه ایران و ازبکستان است.

قائم‌مقام و رئیس هیئت مدیره راه‌آهن ازبکستان نیز با اشاره به اینکه کریدور بین‌المللی سرخس ــ بندرعباس اهمیت ویژه‌ای برای ازبکستان دارد با تأکید بر زیرساخت‌های ریلی بسیار خوب منطقه شرق و با اشاره به اهمیت کریدورهای ترانزیتی عبوری از ایران گفت: با توجه به دور بودن ازبکستان از آب‌های آزاد و لزوم عبور از سه کشور برای دسترسی به بنادر جنوبی ایران کریدور ترانزیتی سرخس ــ بندرعباس از اهمیت ویژه‌ای برای ازبکستان برخوردار است.

وی هدف از این سفر را بررسی راه‌های ارتباطی جدید عنوان کرد و افزود: احداث راه‌آهن‌های جدید در ایران برای کشورهای منطقه نیز دارای منفعت است البته برای مردم شهرهای مناطق نزدیک ریل نیز منافع بسیاری داشته و سبب اشتغالزایی می‌شود.

سردالله‌یف ادامه داد: در خلال سفر رئیس‌جمهور افغانستان به ازبکستان در سال 2017 مذاکراتی با رئیس‌جمهور ازبکستان در مورد کریدور ایران ــ افغانستان و ازبکستان صورت گرفت تا راه‌آهن مزارشریف ــ هرات احداث شود که سند تاریخی آن به امضا رسید.

وی یادآور شد: راه‌آهن حیرتان ــ مزار شریف به‌طول 100 کیلومتر در سال 2009 توسط مهندسان ازبکستان احداث شد که قابلیت جابه‌جایی چهار میلیون تن بار را دارد و مقرر شده در آینده امتداد این خط از مزار شریف ــ هرات به‌طول 660 کیلومتر احداث شود.

قائم‌مقام راه‌آهن ازبکستان در ادامه با اشاره به همکاری راه‌آهن‌های دو کشور از زمان افتتاح ایستگاه سرخس در سال 1997 میلادی درخواست کرد که راه‌آهن خواف ــ هرات سریع‌تر به اتمام برسد و دو ایستگاه تعویض بوژی‌ واگن نیز احداث شود تا بتوانیم با هدف حمل میلیون‌ها تن بار از طریق این خط آهن به بنادر چابهار و بندرعباس نیز دسترسی داشته باشیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin