زهرا احمدی‌پور در دیدار با سفیر ازبکستان در ایران بر توسعه همکاری‌های فرهنگی و گردشگری دو کشور تأکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، در دیدار بهادر عبدالله اف با اظهار تاسف از درگذشت اسلام کریم‌اف رئیس ‌جمهوری ازبکستان و تبریک به مناسبت انتخاب شوکت میرزایف به ‌عنوان رئیس‌جمهوری جدید این کشور و تقویت صنعت گردشگری ازبکستان، افزود: پس از انتخابات سال 92 و انتخاب حسن روحانی به‌ عنوان رئیس‌جمهوری، فضای خوبی برای توسعه گردشگری در ایران فراهم شد و پس از توافق با 1+5 در مسأله هسته‌ای، استقبال گردشگران بسیاری از کشورهای جهان را برای سفر به ایران به دنبال داشت.

معاون رئیس‌جمهوری با بیان اینکه با اجرای برجام فرصت‌های بسیاری در حوزه گردشگری ایجاد شده است، اضافه کرد: از سال گذشته، تعداد گردشگران اروپایی که ایران را به‌عنوان مقصد سفر خود انتخاب کرده‌اند افزایش چشمگیری داشته است.

احمدی پور با اشاره به اینکه در سال 2017 میلادی، ایران میزبان چندین رویداد بین‌المللی مهم است، گفت: کنوانسیون راهنمایان گردشگری طی هفته آینده در ایران برگزار خواهد شد و تور گردانان جهان برای شرکت در این اجلاس به کشور ما سفر خواهد کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزود: این اتفاقات مثبت در حوزه گردشگری بیانگر این است که جلوه‌های فرهنگی و آثار تاریخی جمهوری اسلامی ایران بر تصویر نادرستی که برخی رسانه‌ها از کشور ما در جهان ساخته‌اند غلبه کرده است.

وی ادامه داد: ایران دارای زیرساخت‌های مناسب در حوزه حمل‌ونقل، اقامت و جاذبه‌های متنوع گردشگری طبیعی، تاریخی و فرهنگی است که علاقه‌مندان و گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند، همچنین در حوزه گردشگری سلامت ما دارای توانمندی‌ها و امکانات بسیاری هستیم، جراحی‌های پزشکی در کشور ما با یک‌سوم هزینه کشورهای اروپایی انجام می‌شود و این فرصت برای گردشگران کشورهای همسایه وجود دارد که از این ظرفیت استفاده کنند.

معاون رئیس‌جمهوری با اعلام آمادگی برای گسترش همکاری‌های دو کشور در زمینهٔ گردشگری، تصریح کرد: کمیسیون مشترک راه ابریشم برای توسعه همکاری‌های گردشگری ایران و ازبکستان باید فعال شود، همچنین راه‌اندازی دفتر فنی دو کشور بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که در سال 1386 به امضا رسیده است می‌تواند در گسترش روابط فرهنگی و توسعه گردشگری ایران و ازبکستان مؤثر باشد.

وی بابیان اینکه تنوع محصولات صنایع‌دستی در ایران بسیار زیاد است، افزود: در 6 ماهه نخست سال جاری میزان صادرات صنایع‌دستی ایران به کشور ازبکستان 150 هزار دلار بوده است که نشان می‌دهد، صنایع‌دستی ایران مخاطب و مصرف‌کننده خود را در کشور ازبکستان دارد و افزایش صادرات این آثار باید در دستور کار قرار گیرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اضافه کرد: ما برای برپایی نمایشگاه‌های فصلی و بازارچه‌های صنایع‌دستی در شهرهای مختلف کشور ازبکستان، برای عرضه و فروش صنایع‌دستی ایرانی، اعلام آمادگی می‌کنیم.

در ادامه این دیدار بهادر عبدالله اف سفیر ازبکستان در تهران با اشاره به ارتباط تاریخی دو کشور، گفت: پس از آغاز به کار ریاست جمهوری جدید ازبکستان، توسعه صنعت گردشگری بیش از گذشته موردتوجه قرار گرفت، بسیاری از شرکت‌های خصوصی ازبکستان آماده و علاقه‌مند به همکاری با شرکت‌های فعال گردشگری ایران هستند.

وی تصریح کرد: برقراری ارتباط بین تور اپراتورهای دو کشور برای گسترش همکاری‌ها در بخش گردشگری بسیار مؤثر است، ما علاقه‌مند هستیم که شرکت‌های بخش خصوصی گردشگری ایران در نمایشگاه گردشگری تاشکند که ماه آینده میلادی برگزار خواهد شد شرکت کنند تا زمینه آشنایی و همکاری‌های بیشتر در این حوزه فراهم شود.

سفیر ازبکستان در تهران با تأکید بر اینکه ایجاد زمینه تعامل و ارتباط بخش خصوصی فعال گردشگری دو کشور در گسترش همکاری‌های ایران و ازبکستان، بسیار مؤثر است، یادآور شد: ازبکستان 10 هزار اثر تاریخی دارد و 560 هتل در کشور ما فعالیت دارند، همچنین 570 تور اپراتور در ازبکستان درزمینهٔ گردشگری فعالیت می‌کنند.

عبدالله اف همچنین نبود پرواز مستقیم بین تهران-تاشکند را یکی از معضلات، توسعه همکاری‌های گردشگری دانست و افزود: برقراری پروازهای چارتر بین دو کشور می‌تواند راه‌حل موقتی مناسبی برای این معضل تا زمان برقراری پروازهای مستقیم بین تهران-تاشکند باشد.

سفیر ازبکستان در تهران افزود: در حال حاضر تسهیلات ویزای گروهی به تورهای بالای 10 نفر با قیمت بسیار مناسب در ازبکستان به گردشگران ارائه می‌شود و کشور ما آماده افزایش همکاری‌ها در زمینهٔ تسهیل صدور روادید با جمهوری اسلامی ایران است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin