سفیر ازبکستان در ایران گفت: در صورت افزایش گردشگران ایرانی و دایرشدن پرواز مستقیم، می‌توان نسبت به لغو روادید اقدام کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، بهادر عبدالله اف، در دیدار با استاندار قزوین با اشاره به اینکه این استان ظرفیت بالایی در بخش صنعت و معدن دارد، اظهار داشت: ازبکستان این آمادگی را دارد تا در تمامی حوزه‌ها به‌ویژه در بخش صنعت و معدن روابط خود را با استان قزوین توسعه بخشد.

سفیر کشور ازبکستان افزود: باید ارتباط استان‌های ازبکستان و ایران تقویت‌شده تا زمینه ارتباطی مردم دو کشور افزایش یابد.

عبدالله اف با بیان اینکه ازبکستان با 32 میلیون جمعیت ظرفیت زیادی را دارا است، عنوان کرد: افراد زیادی از روسیه، چین و سایر کشورها برای سرمایه‌گذاری در ازبکستان حضور یافته‌اند.

وی با اعلام اینکه ازبکستان سالانه 4 میلیون تن پنبه تولید کرده و امروزه نیز در نساجی خود از تولیدات داخلی استفاده می‌کند، خاطرنشان کرد: همچنین این کشور با داشتن منابع انرژی همچون نفت، گاز و معدن می‌تواند فعالیت‌های خوبی را با ایران به‌ثمر برساند.

عبدالله اف با بیان اینکه میزان تبادل کالا با ایران که بیشتر آن پنبه بود 420میلیون دلار تخمین زده شده اما این در حالی است که سال 2017 این تبادلات به 320 میلیون دلار رسیده است، افزود: این میزان از کاهش تبادلات اصلاً مناسب نیست هرچند که این رقم میان کشورهای آسیای میانه بیشترین میزان است.

سفیر کشور ازبکستان با ابراز اینکه “صنعت توریست در ازبکستان اهمیت زیادی دارد و ما آماده توسعه این صنعت هستیم چراکه شهرهای تاریخی ما جذابیت‌های بالایی دارد”، گفت: ازبکستان دنبال توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی با ایران و استان قزوین است.

سفیر ازبکستان در ایران همچنین با یادآوری اینکه “پروازهای مستقیم به ازبکستان قطع شده که برای توسعه روابط باید آن را برقرار کنیم”، گفت: در صورت افزایش گردشگران ایرانی و دایر شدن پرواز مستقیم می‌توان نسبت به لغو روادید اقدام کرد.

وی اظهار کرد: وزیر خارجه ازبکستان دو بار به ایران آمده و وزیر خارجه ایران نیز یک‌بار به ازبکستان سفرکرده این در حالی است که در سال آینده سفرهای زیادی خواهیم داشت تا بتواند به توسعه مناسبات اقتصادی و فرهنگی منجر شود.

عبدالله اف ادامه داد: این کشور آماده راه‌اندازی تورهای گردشگری برای توسعه مناسبات فرهنگی است و در گام اول تصمیم دارد تا روابط استان قشقه‌دریا در ازبکستان را با استان قزوین برقرار کند.

گفتنی است؛ سفیر ازبکستان ضمن دعوت از استاندار و هیئت تجاری استان قزوین برای سفر به ازبکستان برای خواهرخواندگی بین قزوین و قشقه‌دریا اعلام آمادگی کرد.

استاندار قزوین در دیدار با بهادر عبدالله یف سفیر ازبکستان در ایران خاطرنشان کرد: ارتباط فرهنگی و ورزشی و دینی اشتراکات زیادی داریم که می تواند منشا همکاری باشد.

عبدالمحمد زاهدی افزود: مردم ما کمتر با ازبکستان آشنا هستند باید ظرفیتهای یکدیگر را به هم معرفی کنیم تا زمینه توسعه مناسبات و دیپلماسی پایدار مهیا شود.

استاندار قزوین یادآور شد: کشاورزی، گردشگری و صنعت می تواند بستر توسعه روابط با ازبکستان باشد.

زاهدی بیان کرد: در صنایع وابسته غذایی، کشاورزی و صنعت با تنوع تولیدات می توان روابط را گسترش داد.

وی یادآور شد: آماده ایم در سفر بعدی پای میز مذاکرات بنشینیم و به اجرای طرح های مشترک در اجرا دست یابیم.

زاهدی اظهار کرد: ما با ازبکها احساس غریبی نمی کنیم و این وجوه مشترک بهترین عامل برای گسترش مناسبات فرهنگی و اقتصادی است.

محمد علی قاسمی مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان قزوین نیز در این دیدار گفت: با اعزام هیئت های تجاری، بازرگانی و گردشگری می توانیم مسیر توسعه روابط را هموار کنیم.

وی بیان کرد: به نظر می رسد هنوز شناخت خوبی از دو کشور در میان مردم نیست و با نشست های تخصصی و اعزام هیئت می توانیم به توسعه روابط کمک کنیم

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان افزود: با روی کار امدن ریاست جمهوری فعلی چشم انداز روشنی برای توسعه مناسبات با ایران ایجاد شده که از این فرصت باید بخوبی استفاده کنیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin