سفیر ارمنستان در ایران با بیان اینکه محدودیتی برای سرمایه‌گذاری در ارمنستان وجود ندارد، گفت: سرمایه‎گذاران راحت می‌تواند در این کشور سرمایه گذاری کنند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آرتاشس تومانیان در نشست معرفی ظرفیت‎های تجارت ارمنستان با بیان اینکه 33 هزار و 500 قلم کالا با عوارض گمرکی تخفیفی با برخی کشورها مبادله داریم، اظهار داشت: صنایع معدنی و فرآوری مواد غذایی از نمونه صادرات ارمنستان است.

وی با بیان اینکه مزایای مالیاتی برای برخی سرمایه‎گذاری‎ها در ارمنستان وجود دارد، تاکید کرد: کسب و کارهای کوچک با یک نظام مالیاتی متفاوتی در این کشور فعالیت می‎کنند که ارزش افزوده و درآمد را پرداخت نمی‎کنند و تنها یک مبلغ ناچیزی پرداخت می‎کنند.

سفیر ارمنستان در ایران تاکید کرد: 3 منطقه آزاد تجاری در ارمنستان وجود دارد که 2 منطقه تخصصی و یک منطقه عمومی محسوب می‎شود. مناطق آزاد تجاری در کشور ارمنستان مربوط به حوزه آی‎.تی، ارتباطات، جواهر، ساعت و صنایع معدنی است و سومین منطقه نیز در نزدیکی مرز ایران در حال تاسیس است که عمومی است.

تومانیان یادآور شد: جمهوری ارمنستان پس از فروپاشی شوروی سابق 25 سال است که روابط دیپلماتیک با ایران دارد. روابط مردم کشور ارمنستان با ایران البته به این سال‎ها ختم نمی‌شود و به هزاران سال بازمی‎گردد و مسیر تاریخی طولانی بین دو کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه محدودیتی برای سرمایه‌گذاری در ارمنستان وجود ندارد، افزود: سرمایه‎گذاران راحت می‌تواند در این کشور سرمایه گذاری کنند.

سفیر ارمنستان به رشد2 برابری توریست در 2 سال اخیر در ارمنستان اشاره کرد و افزود: 30 درصد گردشگر‎های ارمنستان را ایرانی‎ها تشکیل می‎دهند. دولت ارمنستان در دو زمینه فناوری ارتباطات و مخابرات و انرژی تجدید پذیر از سرمایه‎گذار حمایت می‎کند.

وی با اشاره به زیرساخت‌های گردشگری در ارمنستان گفت: ما زیرساخت‎های گردشگری پیشرفته‎ای در ارمنستان داریم و شهر ایروان استانداردهای بالاتری از سایر کشورها را دارد.

سفیر ارمنستان در ایران، با بیان اینکه در ایران، بهداشت و درمان و داروسازی در حد استاندارهای بین‌المللی است؛ افزود: کشور ارمنستان داری 3 میلیون جمعیت است که 2 میلیون 200 هزار نفر از این جمعیت کاربر اینترنتی هستند.

تومانیان با بیان اینکه 98 درصد خاک امنستان تحت پوشش اینترنت است، افزود: در 5 سال اخیر 3 میلیارد دلار سرمایه گذاری در ارمنستان از طریق کشورهای از جمله روسیه، فرانسه، آلمان و آرژانتین با هدف انرژی، مخابرات، صنایع غذایی و معدنی انجام شده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin