سفیر ارمنستان در ایران گفت: 90 درصد حجم مبادلات ایران و ارمنستان، مربوط به صادرات ایران است و این نشان می دهد ارمنستان بازار خوبی برای کالاها و محصولات ایرانی است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آرتاشس تومانیان در نشست بررسی همکاری های مشترک کرمان و ارمنستان با اشاره به اینکه استان های زیادی را در ایران سفر داشته ام اما اولین بار است به کرمان آمدم، گفت: از همان لحظات ابتدایی ورود به کرمان هوای خوب، آفتاب درخشان، روابط انسانی و مردم عالی کرمان تاثیر خوب و مثبتی در ما گذاشت.

سفیر ارمنستان در ایران با اشاره به اینکه ارمنستان با چهار کشور ایران، ترکیه، گرجستان و آذربایجان همسایه است، ادامه داد: ارامنه و ایرانی‌ها هزاران سال در منطقه با یکدیگر زندگی کرده‌اند و ارتباط تجاری ایران و ارمنستان سال آینده به 30 سال می رسد.

وی با بیان اینکه ارمنستان سه میلیون نفر جمعیت دارد و وسعت آن کمتر از استان کرمان است، بیان کرد: حدود دو سال پیش انقلاب ارمنستان پیروز و دولت و مجلس جدید تشکیل شد و کشور ما در چند سال اخیر توانسته استقلال خود را به دست بیاورد.

تومانیان، اظهار کرد: حدود 8 میلیون نفر از ارامنه در خارج از ارمنستان زندگی می کنند که از این تعداد سه میلیون نفر در روسیه، دو میلیون و 500 هزار نفر در آمریکا، 600 هزار نفر در فرانسه، 600 هزار نفر در اوکراین و مابقی در گرجستان و سایر کشورها هستند که به دلیل این پراکندگی جمعیت، هنگام اتخاذ هر سیاستی در ارمنستان، حضور ارامنه در کشورهای دیگر نیز در نظر گرفته می شود.

سفیر ارمنستان در ایران، خاطرنشان کرد: در سیاست داخلی نیز تغییراتی را لحاظ کرده‌ایم که در گام اول مبارزه با رشوه‌خواری مدنظر است.

وی افزود: با آغاز فعالیت اقتصادی در ارمنستان هیچیک از مجموعه ها مانند مالیات، گمرک، پلیس، دادگستری و دادگاه نمی توانند در آن فعالیت ها دخالت داشته باشند و فرد فعال اقتصادی از نظر حقوقی تضمین می شود.

تومانیان، با بیان اینکه در ارمنستان ثبت شرکت، خرید و فروش زمین و املاک بسیار راحت و سریع اتفاق می افتد، بیان کرد: بسیاری از بانک های معروف دنیا در ارمنستان فعال هستند، خدمات بانکی پیشرفته ارائه می شود و بهره دریافتی بسیار کم است.

وی تصریح کرد: ورود به بازار ارمنستان به مثابه ورود به بازار کشورهای اوراسیاست زیرا ارتباطات ارمنستان با این کشورها بدون هیچ تعرفه گمرکی است و همچنین ارتباطات ایران با کشورهای اوراسیا در بیش از 6 هزار نوع کالا بدون در نظر گرفتن تعرفه ترجیحی است.

سفیر ارمنستان در ایران، ادامه داد: این کشور در حوزه های دانش بنیان، خدمات فنی و مهندسی، کشاورزی و فرآوری محصولات، پارچه و انرژی های تجدید پذیر پیشرفته عمل می کند و در بخش صنایع معدنی البته نه به اندازه ایران، فعال است.

تومانیان، افزود: 90 درصد حجم مبادلات ایران و ارمنستان، مربوط به صادرات ایران است و این نشان می دهد ارمنستان بازار خوبی برای کالاها و محصولات ایرانی است.

گفتنی است در این نشست فعالان اقتصادی استان کرمان پرسش های خود در مورد تجارت با ارمنستان را مطرح کردند و سفیر ارمنستان به آنها پاسخ داد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin