سفیر ارمنستان در دیدار با حجت الله ایوبی، رییس سازمان سینمایی ایران پیشنهاد کرد دست اندرکاران سینمای ارمنستان و ایران با یکدیگر گفتگو داشته باشند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ایوبی در دیدار با سفیر ارمنستان اولویت سال 95 سینمای ایران را تولید فیلم مشترک با کشورهای مختلف بیان کرد و طرفین درباره ساخت فیلم مشترک و تعامل هرچه بیشتر سینمای دو کشور به گفت و گو پرداختند.

وی به برگزاری بخش بین المللی سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر در20 آوریل امسال، پیشنهاد کرد که ارمنستان هم در این رویداد سینمایی شرکت داشته باشد.

رئیس سازمان سینمایی در ادامه از دبیر جشنواره زردآلوی طلایی ارمنستان برای حضور در جشنواره فیلم فجر دعوت کرد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: امکان مرور فیلم های ارمنستان در بخش بین الملل جشنواره امسال وجود ندارد اما می توان در ارتباطی دو سویه تعامل را افزایش داد.

ایوبی، اولویت سینمای ایران را در سال 95 تولید فیلم مشترک عنوان کرد و گفت: در ساخت فیلم مشترک نیز اولویت ما کشورهای همسایه و هم فرهنگ ما هستند.

وی خاطرنشان کرد که آناهید آباد، از جمله کارگردانانی است که کار مشترک در ارمنستان تولید کرده و محسنی نسب، نیز به تازگی فیلمبرداری فیلمی را در ارمنستان به پایان رسانده است.

ایوبی همچنین با اشاره به راه اندازی مدرسه ملی سینما، اظهار داشت: بزرگان ما عضو مدرسه ملی سینما هستند و با کمال میل آماده برگزاری کارگاه های مشترک آموزشی بین ایران و ارمنستان در دو کشور هستیم.

رئیس سازمان سینمایی خاطرنشان کرد که این مهم با کشورهای لهستان و روسیه تجربه شده است.

سفیر ارمنستان نیز در این دیدار یا یادآوری اینکه روابط ایران و ارمنستان هیچ گاه با مشکل روبرو نبوده است، از ابراز تمایل کشورش برای همکاری با جشنواره فیلم فجر و گفت و گو با عوامل این رویداد خبر داد.

آرتاشس تومانیان در ادامه با اشاره به همکاری با کتابخانه ملی ایران و موزه ملی ایران، گفت: در تلاشیم که همکاری های خود را با این مراکز نیز گسترش دهیم.

سفیر ارمنستان در ادامه با بیان اینکه ایران و ارمنستان در زمینه فرهنگی به خوبی می توانند با یکدیگر همکاری داشته باشند، از تمایل کشورش برای همکاری و امضای تفاهم نامه های همکاری خبر داد.

تومانیان با اشاره به اینکه جشنواره زردآلوی طلایی در ارمنستان همه ساله برگزار می شود و 12 سال پیش این رویداد پایه گذاری شده است، گفت: پیشنهاد همکاری سالانه مشترک با جشنواره فیلم فجر را ارائه می کنیم.

به گفته وی در 6سال اخیر عباس کیارستمی نیز همه ساله در جشنواره زردآلوی ارمنستان حضور داشته است.

تومانیان تاکید کرد که جشنواره زردآلوی طلایی آماده دریافت آثار ایرانی بوده و این فضا برای همکاری مشترک دو کشور مهیا است.

وی تاکید کرد: ایران و ارمنستان می توانند در زمینه ساخت فیلم مشترک همکاری داشته باشند.

سفیر ارمنستان پیشنهاد کرد که پس از تعطیلات نوروز دست اندرکاران سینمای ارمنستان و ایران با یکدیگر گفت وگو داشته باشند.

یقی زاریان وابسته فرهنگی ارمنستان در ایران و آرش امینی مدیر بخش بین الملل سینمای ایران نیز در این دیدار حضور داشتند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin