سفیر اتریش در ایران با تاکید بر تقویت روابط اقتصادی دو کشور گفت: نگاه ما به ایران به عنوان یک شریک تجاری بوده و هیچگاه رویکردی استعماری نداشتیم، در حال حاضر به دنبال توسعه روابط هستیم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، استفان شولتز در نشست مشترک با فعالان اقتصادی آذربایجان غربی در ارومیه ضمن ابراز خرسندی از حضور در آذربایجان غربی، افزود: آب و هوای بهاری و مطبوع آذربایجان غربی یکی از نقاط اشتراک میان اتریش و آذربایجان غربی است.

وی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی در واقع دروازه ورود به اروپا برای ایران و خاورمیانه بوده و از نظر جایگاه باید اهمیت خاصی برای این استان قائل شد گفت: قدیمی ترین رابطه تاریخی میان اتریش و یک کشور از این منطقه متعلق به ایران بوده و مهم‌ترین اصل در این رابطه قابل اطمینان و قابل پیش بینی بودن دو طرف است.

شولتز با بیان اینکه در تمامی مقاطع چه پس از انقلاب شکوهمند اسلامی و چه برجام اولین رابطه از طرف اتریش برقرار شده که این خود گویای اهمیت ایران را برای جمهوری اتریش است، ادامه داد: تلاش ما این است که روابط دوجانبه توسعه یابد و هدف این سفر بازگرداندن اعتماد میان شرکت‌های اتریشی و شرکت‌های مستقر در آذربایجان غربی بوده که بازیگردان‌های اصلی روابط اقتصادی دو کشور هستند.

سفیر اتریش در ایران ابراز امیدواری کرد با توسعه روابط اقتصادی دو کشور بتوانیم ایران را از مزایای برجام بهره مند کرده تا جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در برجام پایبند باشد.

شولتز در ادامه با اشاره به شناسایی زمینه فعالیت‌های مشترک میان دو کشور گفت: خروجی این جلسه شناسایی دو یا سه حوزه کاری مشترک بوده که می‌توان به ظرفیت کشاورزی و صنایع تبدیلی با کیفیت آذربایجان غربی اشاره کنیم که دارای کیفیت عالی در سطح جهانی بوده که با کمک یکدیگر می‌تواند در بازارهای جهانی برای خود به برند تبدیل شود.

سفیر اتریش در ایران با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری آذربایجان غربی گفت: کشور اتریش یک کشور کوچک بوده و ظرفیت میراث فرهنگی و تاریخ طبیعی ایران را ندارد ولی توانسته جز دوازده بازار هدف گردشگری جهان تبدیل شود که این خود ۱۵ درصد سهم تولید ناخالص و سهم بزرگی در ایجاد اشتغال در این کشور را داشته است که با کمک تسهیل گران اتریشی می‌توان ظرفیت آذربایجان غربی به جهانیان شناخته شود.

وی گفت: در خصوص ظرفیت‌های استان آذربایجان غربی باید گفت یک استان نمونه در حوزه صادرات غیرنفتی برای ایران به حساب آمده و این تلاش‌ها در راستای راهبردهای اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری است.

حسین سیوانی در این دیدار با اشاره به سوابق و روابط تاریخی دو کشور ایران و اتریش در حوزه دیپلماسی و روابط فی مابین اقتصادی، افزود: ایستادگی جمهوری اتریش در مقابل تحریم‌های ظالمانه آمریکا و به رسمیت نشناختن آن برای ایران بسیار ارزشمند بوده و هیچگاه از ذهن مردم ایران پاک نخواهد شد.

وی همچنین به اهمیت فعالیت آزادانه بخش خصوصی دو کشور اشاره کرد و گفت: باید با اعتماد به فعالین اقتصادی دو کشور ایران و اتریش فضایی برای فعالیت متقابل و پر از اطمینان را برای فعالین اقتصادی به وجود آوریم.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه نیز در این نشست با معرفی توانمندی و پتانسیل‌های اقتصادی و تجاری آذربایجان غربی افزود: استان آذربایجان غربی دروازه ایران برای ورود به اروپا بوده و با هم مرزی با سه کشور عراق، ترکیه و آذربایجان دارای موقعیتی ویژه در میان سایر نقاط کشور است.

احمد دلیری با اشاره به پتانسیل‌های گردشگری آذربایجان غربی، اضافه کرد: وجود اقوام و ادیان مختلف، دریاچه زیبای ارومیه به عنوان دومین دریاچه شور جهان و بالغ بر ۱۶۰۰ اثر تاریخی و طبیعی از جاذبه‌های گردشگری آذربایجان غربی است که می‌تواند در زمینه جذب گردشگر بین دو کشور قدم‌های مناسبی بردارد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه با اشاره به ظرفیت‌های کشاورزی استان و صادرات محصولات کشاورزی آذربایجان غربی به علت کیفیت مطلوب به اکثر کشورهای حوزه خلیج فارس و اورسیا گفت: بخش کشاورزی آذربایجان غربی در تراز پنج استان اول کشاورزی و صنایع تبدیلی ایران است و وجود ۳۰۰ هزار اراضی زراعی، ۴۰۰ هزار اراضی دیم و ۱۲۰ هزار اراضی باغی یکی از پتانسیل‌های مهم استان بوده و نزدیک به ۸۰ درصد جمعیت استان از این طریق امرار معاش می‌کنند.

در ادامه اعضای نشست ضمن بیان ظرفیت‌ها مسائل و مشکلات موجود در روابط تجاری با جمهوری اتریش را مورد اشاره قرار داده و پشنهاداتی را نیز ارائه کردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.