سفیر اتریش در ایران و رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران راه های توسعه مناسبات تجاری دو کشور را بررسی کردند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در آغاز این دیدار اشتفان شولتز، سفیر اتریش، به موافقت‌نامه مالی اتریش با ایران و ایجاد خط اعتباری فاینانس اوبربانک برای پروژه‌های اقتصادی در ایران اشاره کرد و این موافقت‌نامه را مقدمه‌ای برای همکاری‌های مالی سایر کشورهای اروپایی با ایران دانست.

رئیس اتاق تهران نیز به حضور اتریش در مناسبات اقتصادی و تجاری با ایران در دوره تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: پس از توافق برجام نیز شرکت‌های اتریشی جزء اولین مذاکره‌کنندگان اروپایی با بنگاه‌های ایرانی بودند.

مسعود خوانساری هم با بیان اینکه بخش قابل توجهی از ماشین‌آلات کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی ایران از اتریش تامین می‌شود، افزود: با تلاش دولت و بخش خصوصی، رشد و رونق بار دیگر به اقتصاد کشور بازگشته و فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای شرکت‌های اتریشی در ایران فراهم است.

وی همچنین به تبادل هیئت‌های تجاری دو کشور و شناخت بنگاه‌های دو طرف از یکدیگر اشاره کرد و گفت: در ماه آینده هیئت اقتصادی-تجاری متشکل از فعالان اقتصادی بخش خصوصی عضو اتاق تهران برای گفت‌وگو و مذاکره با صاحبان صنایع و بنگاه‌های اتریشی راهی این کشور می‌شود.

سفیر اتریش در تهران نیز با بیان اینکه پیش از قبول این مسئولیت، در وزارت امور خارجه اتریش مسئولیت برنامه‌ریزی برای شرکای اقتصادی ایران را برعهده داشته است، گفت: یکی از وجوه تمایز مناسبات اقتصادی ایران و اتریش، روابط دیرینه دیپلماسی میان دو کشور است که در دهه‌های اخیر همواره پایدار و رو به جلو بوده است.

اشتفان شولتز با اشاره به اینکه ایران در دوره پیش از تحریم‌ها از شرکای اصلی تجاری اتریش بود، افزود: تلاش می کنیم تا پنج سال آتی بار دیگر مناسبات تجاری دو کشور را احیا کنیم و به سطحی که قبل از تحریم‌ها بود برگردانیم. پس از آن نیز با روندی رو به رشد، شاهد توسعه هر چه بیشتر مراودات اقتصادی دو کشور باشیم.

وی همچنین از برنامه‌ریزی این کشور برای پذیرایی از رییس جمهور ایران در ماه‌های آتی خبر داد و گفت: برغم اجرایی شدن برجام، هنوز موانعی بر سر راه سرمایه‌گذاری‌ های خارجی در ایران وجود دارد که امیدواریم در سفر آقای روحانی و هیئت همراه به اتریش که محور آن اقتصادی است، راهکارهایی برای رفع این موانع اندیشیده شود.

سفیر اتریش در تهران تصریح کرد که فهرستی از موانع پیش روی سرمایه‌گذاری بنگاه‌های اتریشی در ایران را در اختیار دارد که برای بررسی و دستیابی به راهکارهای حل آن، در اختیار اتاق تهران قرار خواهد داد.

رایزن بازرگانی سفارت اتریش در تهران نیز در سخنانی، اعتمادسازی در بنگاه های اتریشی برای حضور در همکاری با شرکت های ایرانی را گام نخست جهت سرمایه‌گذاری در ایران بیان کرد.

کریستف گراب‌مایر با اشاره به موافقت‌نامه فاینانس میان اتریش و ایران، گفت: تامین اعتبار پروژه‌های مشترک در ایران، از سوی دولت اتریش تضمین شده است.

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران به دعوت اتاق بازرگانی وین، آبان امسال یک هیئت تجاری به این کشور اعزام می‌کند که سرپرستی آن را علا ء میرمحمد صادقی، نایب‌رئیس اتاق تهران، برعهده دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin