سفیر اتریش در ایران طی دیدار با استاندار گلستان، از سفر هیئت اقتصادی کشور اتریش به استان گلستان خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، فردریش اشتیفت در نشست با استاندار گلستان، اظهار کرد: یک هیئت اقتصادی از کشور اتریش برای همکاری با گلستان در زمینه‌های مختلف اقتصادی به این استان سفر خواهد کرد.

وی افزود: این هیئت اقتصادی شامل نمایندگان شرکت‌ها، دامداران و دیگر فعالان اقتصادی هستند که در سفر به استان گلستان، ظرفیت‌های متقابل دو طرف شناسایی خواهد شد.

اشتیفت تصریح کرد: اقتصاد اتریش علاقمندی زیادی برای همکاری با ایران دارد و در یک سال و نیم گذشته، هیئت‌های اقتصادی مختلفی از اتریش به ایران سفر کردند.

وی ادامه داد: کشورهای ایران و اتریش سابقه ۵۰۰ ساله در دوستی و همکاری با یکدیگر دارند و حدود ۴۰ هزار ایرانی در اتریش زندگی می‌کنند و دو هزار پزشک ایرانی نیز در سیستم سلامت اتریش فعالیت دارند.

سفیر اتریش در ایران با بیان اینکه وزرای اقتصاد دو کشور تفاهم نامه همکاری با یکدیگر امضا کردند، گفت: در این تفاهم نامه نقشه راه در طول سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ برای دو کشور ترسیم شده و سفر بنده به استان گلستان نیز در راستای این نقشه راه است.

اشتیفت با اشاره به ظرفیت‌های کشور اتریش برای همکاری با استان گلستان، خاطرنشان کرد: تولید میوه در اتریش از نیاز بازار کمتر بوده و در این بخش شرایط همکاری وجود دارد تا گلستان به اتریش صادرات میوه داشته باشد.

وی افزود: در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی زمینه همکاری وجود دارد و روندی در اتریش ایجاد شده که مردم به سمت گیاهان دارویی و به خصوص طب سنتی ایرانی رفته‌اند و تا کنون چندین هیئت از اتریش با دانشمندان ایرانی همکاری کردند.

اشتیفت ادامه داد: اتریش در تولید ادوات و ماشین آلات کشاورزی ظرفیت خوبی دارد و این محصولات می‌تواند در استان گلستان به کار گرفته شود و برخی محصولات کشاورزی نیز از ایران به اتریش وارد می‌شود.

وی یادآور شد: تولید محصولات شیری در اتریش مازاد نیاز بوده و صادرات داشته‌ایم، همچنین در حوزه بسته بندی ظرفیت برای همکاری میان اتریش و استان گلستان وجود دارد.

وی با اشاره به دیگر زمینه‌های همکاری میان اتریش و استان گلستان گفت: در حوزه‌های دامداری، خوراک دام، محیط زیست، انرژی خورشیدی و بادی، تولیدات گلخانه‌ای و صنعت گل نیز می‌توان همکاری کرد.

سفیر اتریش در ایران با بیان اینکه پیش از تحریم، اتریش به طور سالانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون یورو خرید نفتی از ایران داشت، اظهار کرد: پس از رفع تحریم‌ها نخستین خرید نفتی اتریش از ایران یک میلیون بشکه بود که دو هفته قبل انجام شد.

اشتیفت افزود: اتریش همواره روابط خوبی با شرکت نفت ایران داشته و حتی در زمان تحریم نیز دفتر نمایندگی آن در ایران بسته نشده بود و اکنون شرکت نفت اتریش علاقمند به آغاز فعالیت و استخراج نفت از ایران است.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که تبادلات میان ایران و اتریش افزایش یابد و به نقطه اوج خود مانند سال ۲۰۱۲ برسد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin