سفیر اتریش در ایران گفت: شرکت‌های اروپایی در مقطع کنونی به شکل بی‌نهایت علاقه‌مند به همکاری با جمهوری اسلامی ایران هستند و خروج آمریکا از برجام هیچ تاثیری در اراده آنها نگذاشته است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، اشتفان شولتز در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که اروپائی‌ها چگونه می‌خواهند تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دور بزنند، خاطرنشان کرد: دولت روحانی و مسئولان برنامه‌ای منطقی برای مقابله با این شرایط دارند به طوری که مهلت محدود برای اروپائی‌ها در نظر گرفتند تا فهرستی از پیشنهادات و مشوق‌های خود در حمایت و حضور سرمایه‌گذاران خود را اعلام کنند که براساس آن می‌توان فضای روابط ایران و اروپا را به خوبی ترسیم کرد.

 وی افزود: با تضمیمی که اروپائی‌ها در ایجاد شرایط مناسب برای توسعه و تقویت روابط با ایران خواهند داد این مسیر مشخص خواهد شد که آیا ایران و اروپا حاضر به ادامه همکاری هستند یا نه؟

سفیر اتریش در ایران علاقه‌مندی شرکت‌های اروپائی را در این مسیر بی‌نهایت توصیف کرد و گفت: این وظیفه ماست تا در چارچوب حقوقی برنامه‌ها و رویکردها را به گونه‌ای عرضه کنیم تا قدرت ریسک‌پذیری به حداقل برسد.

شولتز تصریح کرد: این سومین سفر بنده بعد از حضورم در تهران است که آگاهانه و به صورت راهبردی انتخاب کرده‌ام تا در شرایطی که آمریکائی‌ها خروج از برجام را اعلام کردند ما با این سفرها به ادامه همکاری با ایران و علاقه‌مندی با این زمینه تاکید کنیم.

 وی ادامه داد: هر چند فعالان اقتصادی اتریش برای حضور در ایران با ریسک بالایی مواجه خواهند شد اما بنده از طرف دولت و دستگاه دیپلماسی اتریش تضمین‌ می‌دهم این ریسک‌پذیری را برای شرکت‌های اتریشی به حداقل برسانیم.

 سفیر اتریش در ایران که اردبیل به سر می برد، بیان کرد: بنده به شکل مطلوب و هدفمند با شهردار اردبیل و معاونین استاندار و همچنین نمایندگان بخش خصوصی دیدار داشتم و به اتفاق هم یک فضای امیدبخشی را برای تعمیق روابط و همکاری‌ها تعریف و ترسیم کردیم.

شولتز این فرصت‌های سرمایه‌گذاری را مربوط به گردشگری سبز و ساخت بیمارستان نسل پنجم شامل آبدرمانی‌ها و صنایع مرتبط با آن اعلام کرد و گفت: در این زمینه امر آموزش نیروها برای حضور در آبدرمانی‌ها و بیمارستان‌های مکمل مورد توجه است.

 وی خواستار همکاری مشترک با دانشگاه‌های ایران در حوزه تحقیقات و پژوهش‌های قابل دسترس شد و افزود: دانشگاه‌های ایران و اتریش در این همکاری‌ها سعی خواهند کرد تا از فرصت‌های مطالعاتی اتحادیه اروپا در راستای تبادل دانشجو و استاد و انجام تخقیقات مشترک استفاده کنیم.

 سفیر اتریش در ایران در پایان خاطرنشان کرد: در جمع‌بندی این سفر باید اعلام کنم که ما اردبیل را دروازه رو به سمت اروپا شناختیم که می‌تواند در تقویت روابط تجاری کشور ایران و اروپا نقش حیاتی ایفا کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin