سفیر اتریش در ایران آمادگی و علاقه‌مندی کشورش را برای گسترش همکاری‌های رسانه‌ای و فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ولف دیتریش هایم، در دیدار با علی نادری، مدیر عامل ایرنا با اشاره به نقش مهم و تاثیرگذار خبرگزاری جمهوری اسلامی به عنوان رسانه رسمی ایران گفت: ایرنا منبع خبری موثق و مهمی در انعکاس رویدادها و تحولات خبری به شمار می‌رود.

دیتریش هایم نقش بی بدیل رسانه‌ها را در ایجاد و تقویت دوستی و همکاری بین کشورها یادآور شد و گفت: بدون شک خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) می تواند نقش مهم و تاثیرگذاری در عمق بخشیدن به مناسبات تهران – وین ایفا کند.

سفیر اتریش در ایران همچنین با اشاره به میزبانی کشورش از مذاکرات هسته‌ای و حضور فعال هیات‌های ایرانی در روند این مذاکرات گفت: مذاکرات هسته‌ای به جمع بندی نهایی رسیده و امیدوارم با حل و فصل مسائل میان ایران و آمریکا در آینده نزدیک، موفقیتی در روند این مذاکرات حاصل شود.

نماینده عالی دولت اتریش در ایران همچنین با اشاره به مناقشه میان روسیه و اوکراین گفت که کشورش در این خصوص از مواضع اتحادیه اروپا حمایت می کند و معتقد است که جنگ اوکراین؛ تاثیرات بسیاری بر منطقه و جهان خواهد داشت.

دیپلمات ارشد اتریشی که حدود یک سال از آغاز ماموریتش در ایران می گذرد؛ در بخش دیگری از سخنانش با ستودن فرهنگ و تمدن چند هزار ساله ایران گفت که تاکنون به استان‌های یزد، فارس و خوزستان سفر کرده است و علاقه مند است با سفر به سایر استان‌ها بیش از پیش با ایران و ایرانیان آشنا شود.

در این دیدار که در فضایی گرم و صمیمی و در سازمان مرکزی خبرگزاری جمهوری اسلامی برگزار شد؛ ” علی نادری ” مدیرعامل ایرنا نیز به سابقه ۵۰۰ ساله روابط دو کشور اشاره کرد و گفت: روابط ایران و اتریش در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی عمق و توسعه بیشتری یافته است و جامعه بزرگ ایرانیان مقیم اتریش یکی از ظرفیت‌های تعمیق مناسبات دو کشور است.

وی گفت که دولت سیزدهم به ریاست آیت الله سید ابراهیم رئیسی جایگاه ویژه‌ای برای روابط دو کشور قائل است و رییس جمهوری اتریش نخستین رهبر اروپایی بود که ریاست جمهوری آیت الله رئیسی را به ایشان تبریک گفت.

نادری با اشاره به اهمیت نقش رسانه ها در انعکاس تحولات منطقه ای و جهانی؛ آمادگی ایرنا را برای توسعه و گسترش همکاری‌های رسانه‌ای با خبرگزاری رسمی اتریش (آپا) اعلام و ابراز امیدواری کرد با گسترش همکاری‌های رسانه‌ای دو کشور زمینه‌های توسعه مناسبات و همکاری های اقتصادی و فرهنگی و علمی دو طرف بیش از گذشته فراهم شود.

مدیرعامل ایرنا با تشریح ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی ایران و تاثیرگذاری فرهنگ غنی ایرانی بر اقوام مختلف گفت: بسیاری از شخصیت ها و محققان خارجی با مطالعه تاریخ و تمدن کهن ایران و بازدید از جاذبه‌های غنی گردشگری و فرهنگی ایران شیفته ایران شده اند.

نادری با بیان آمار و ارقامی از گستردگی فعالیت ایرنا در داخل و خارج یکی از راهبردهای جدید ایرنا را ایفای نقش فعالتر در عرصه منطقه و جهان و رصد دقیق تحولات و رویدادهای خبری دانست و  ابراز امیدواری کرد زمینه توسعه فعالیت‌های رسانه ای ایرنا در خارج از کشور بیش از گذشته فراهم شود.

مدیرعامل ایرنا به گفت و گوهای رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران که به میزبانی اتریش برگزار شده است اشاره کرد و گفت: به رغم خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران، جمهوری اسلامی ایران همچنان به این توافق پایبند باقی ماند.

وی با مروری بر مواضع رسمی جمهوری اسلامی ایران درباره مذاکرات هسته‌ای و تاکید مقامات بلند پایه کشورمان در این خصوص؛ نقش فعال تیم مذاکره کننده ایران برای رفع تحریم ها را یادآور شد گفت: در دولت سیزدهم تلاش شده است تا پیامدهای اعمال تحریم‌های وضع شده از سوی آمریکا که مغایر با برجام است جبران شود.

نادری تصریح کرد: این در حالی است که متاسفانه آمریکایی‌ها همچنان نسبت به جبران اقدامات مخربی که در قبال توافقنامه برجام داشته‌اند اقدام نکرده و مسیر را برای توافق دشوار کرده است.

وی افزود: تردیدی نیست که جمهوری اسلامی ایران بارها حسن نیت خود را نشان داده و اکنون طرف مقابل باید تصمیم سیاسی خود را در این خصوص بگیرد.

مدیرعامل ایرنا همچنین درباره مناقشه روسیه و اوکراین از قدرت های غربی که کوشیدند با قربانی کردن اوکراین معادلات جهانی را به سود خود پیش ببرند انتقاد کرد و گفت که جمهوری اسلامی ایران همواره با جنگ و کشتار مخالف بوده و این موضع را بارها اعلام کرده اما لازم می‌دانیم ریشه‌های این واقعه نیز بررسی شود.

مدیرعامل ایرنا گفت: بدون شک با توجه به جایگاه مرجعیت رسانه ای ایرنا توسعه همکاری های خبرگزاری های رسمی ایران و اتریش می تواند زمینه رشد و توسعه فعالیت های در سایر عرصه ها را فراهم کند.

سفیر اتریش در جمهوری اسلامی ایران در پایان این دیدار؛ ضمن قدردانی از مدیرعامل ایرنا برای فراهم شدن این دیدار از بخش های مختلف اتاق خبر ایرنا دیدن کرد و از نزدیک در جریان فرایند تهیه و انتشار اخبار قرار گرفت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin