علی اصغر مونسان در دیدار با سفیر اتریش در تهران، گفت: نباید اجازه دهیم بیماری کرونا همکاری‌های بین دو کشور را کاهش دهد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اعلام آمادگی بر تداوم همکارهای فرهنگی مشترک میان ایران و اتریش، تاکید کرد: باید با توجه به شرایط بیماری توافق‌نامه جدیدی را آماده کرده و پیش ببریم، برنامه‌های فرهنگی را می‌توانیم با اجرای خوب شیوه نامه های بهداشتی اجرا کنیم.

وی تصریح کرد: از هفته آینده به مدت دو هفته شاهد تعطیلی گسترده‌ای هستیم تا بتوانیم شیوع ویروس کرونا را در ایران کنترل کنیم و تعداد کیت های آزمایش کرونا را از ۲۰ هزار عدد به ۱۰۰ هزار تست افزایش ‌دهیم.

مونسان یکی از موضوعات مهم برای کنترل ویروس کرونا را آزمایش پاسخ سریع دانست و گفت: با وجود اینکه برخی کشورها قول داده بودند این کیت های آزمایشی را در اختیار ایران قرار دهند، اما این کار را انجام ندادند و تحریم‌ها اجازه نداد این کیت ها دست ما برسد.

وزیر میراث‌فرهنگی با بیان این که بیشتر تجهیزات پزشکی مورد نیاز را در کشور خودمان تولید می‌کنیم، تصریح کرد: پاسخ تست‌هایی که در حال حاضر وجود دارد، ۷۲ ساعت بعد مشخص می‌شود و در این مدت شخصی که آلوده به ویروس است این ویروس را به خانواده و نزدیکان خود منتقل می‌کند.

وی با بیان این‌که ایران با توجه به تحریم‌ها به لحاظ درمانی تحت فشار زیادی قرار دارد، افزود: خوشبختانه شرکت‌های دانش‌بنیان ایران توانستند کیت های آزمایش های پاسخ سریع را تولید کنند و از فردا این آزمایش ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند کمک بزرگی برای شناسایی بیماران، کنترل ویروس و قرنطینه باشد.

مونسان اعمال تحریم‌های سیاسی روی غذا و دارو را غیرانسانی دانست و گفت: به‌رغم تحریم و شاید کاهش گردشگران از سمت اروپا، قبل از شیوع کرونا شاهد افزایش گردشگران خارجی با ایجاد بازارهای جدید بودیم. سال ۲۰۱۹ از سوی سازمان جهانی گردشگری به‌عنوان دومین کشور به لحاظ سرعت رشد گردشگر خارجی معرفی شدیم و باوجود محدودیت های مالی و بودجه‌ای سعی کردیم محصولات گردشگری خود را تنوع بدهیم.

مونسان با اشاره به توسعه گردشگری سلامت در کشور گفت: تجهیزات و پزشکان خوبی داریم، در حوزه منطقه‌ای سعی کردیم گردشگران سلامت را جذب کنیم البته گردشگران اروپایی هم داریم چه گردشگران ایرانی که در اروپا زندگی می‌کنند و چه خود اروپایی‌ها که برای درمان به ایران سفر می‌کنند، زیرا برای آنها هزینه درمان ارزان است و خدمات خوبی نیز ارائه می‌شود.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بیان کرد: با توجه به ظرفیت‌ها و طبیعت بی‌نظیر ایران، روی موضوع اکوتوریسم کارکردیم و موضوع جدید بوم‌گردی‌ها در ایران آغاز شد و گردشگران خارجی و ایرانی از آن بسیار استقبال کردند. در حال حاضر بیش از ۲۲۰۰ واحد بوم‌گردی در این وجود دارد که با سرمایه اندک، توسط خود مردم راه‌اندازی شده و تأثیر زیادی در ایجاد اشتغال داشته است.

او توسعه بومگردی‌ها را در ایران تجربه ای موفق توصیف کرد و گفت: با اجرای ۲ هزار طرح که با سرمایه گذاری مردم و مطابق با استانداردهای وزارت میراث فرهنگی، اماکن تاریخی مرمت و به اماکن و اقامتگاه‌های گردشگری تبدیل شد، البته اجرای این طرح ها همچنان ادامه دارد که تعداد زیادی اقامتگاه به ظرفیت گردشگری ایران اضافه کرد.

مونسان در خصوص میزان صادرات صنایع‌دستی ایران اظهار کرد: روند صنایع‌دستی رو به رشد است به‌طوری‌که سال گذشته بر اساس آمار رسمی گمرکات کشور نزدیک به ۲۸۰ میلیون دلار صادرات صنایع‌دستی داشتیم، همین حدود نیز میزان صادرات چمدانی بوده است درمجموع حدود ۵۸۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار میزان صادرات صنایع‌دستی بوده که به صادرات غیرنفتی کشور کمک کرده است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: اگر چه تحریم‌های آمریکا ما را اذیت کرد، اما موجب شد تا بودجه کشور از وابستگی کامل به نفت به سمت بودجه غیرنفتی حرکت کنیم، برنامه دولت برای سال آینده بودجه بدون نفت است که با برداشتن تحریم‌ها پول نفت صرف زیرساخت‌های کشور خواهد شد.

مونسان افزود: در حوزه آموزش علاقه‌مند هستیم از تجربیات گردشگری اتریش استفاده کنیم، اخیراً درخواستی از آلمان برای برپایی نمایشگاه مردان نمکی در این کشور داشتیم، اگر کشور اتریش هم مایل باشد، می‌توانیم این نمایشگاه را بعد از آلمان در اتریش برگزار کنیم و متقابلاً اتریش هم در ایران نمایشگاه برگزار کند.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: قبل از کرونا در سال گذشته نمایشگاه‌های مشترک خوبی با سایر کشورها مانند هلند، چین و فرانسه و برگزار کردیم و همکاری‌های موزه‌ای گسترده‌ای با آن‌ها مانند موزه لوور پاریس داشتیم، این همکاری هال به شناخت ملت‌ها از هم کمک می‌کند و می‌توانیم به گسترش صلح جهانی کمک کنیم.

اشتفان شولتز نیز در این دیدار گفت: ۱۳ درصد از کل شاغلان اتریش در حوزه گردشگری مشغول هستند، با توجه به شرایط موجود و شیوع ویروس کرونا مشکلات زیادی برای این حوزه ایجاد شده به‌ویژه در زمستان که این مشکلات بیشتر می‌شود و فشار زیادی از نظر بودجه‌های عمومی و اجتماعی بر روی جامعه وارد کرده است.

سفیر اتریش در تهران افزود: با شیوع ویروس کرونا تلاش‌های زیادی برای فعالان این حوزه مانند در اختیار قرار دادن آزمایش های رایگان کووید ۱۹ برای کارکنان حوزه گردشگری و گردشگران به صورت داوطلبانه انجام دادیم تا بتوانیم از طرف دولت برای این حوزه سهمی ایفا کنیم.

شولتز تصریح کرد: روز گذشته یادداشت تفاهمی را با سازمان منطقه آزاد کیش امضا کردیم، تعریف مشخصی از همکاری‌های دو طرف در حوزه برگزاری کنسرت موسیقی، نمایشگاه و برگزاری هفته اتریش در کیش و… برای همکاری مدون اتریش و کیش ارائه شد، یک همکاری اقتصادی که برای طرفین منفعت دارد. همچنین منطقه آزاد کیش برای برگزاری دوره‌های آموزشی گردشگری از سوی اتریش ابراز علاقه کرده است.

 سفیر اتریش در ایران عنوان کرد: برای پیگیری امور بخش فرهنگی و نتایج گفت‌وگوها به ۲۵ استان ایران سفر کردم؛ در شهر ارومیه و یاسوج دو طرح همکاری در حوزه‌های حفاری‌های باستان‌شناسی داریم که من در سفر خود این موضوع را پیگیری کردم تا همکاری‌ها توسعه پیدا کند.

شولتز از تأسیس کمیته سپر آبی در ایران خبر داد و مهمترین دلیل سفر خود را تأسیس این کمیته عنوان کرد و از وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی تقاضا کرد برای تسریع از تأسیس این کمیته در ایران حمایت کند.

سفیر اتریش در تهران تصریح کرد: بیش از ۷۰ کشور عضو کمیته ملی سپر آبی هستند، در سال ۱۹۵۶ در لاهه برای تأسیس مرکزی تحت نظارت یونسکو با عنوان کمیته ملی سپر آبی تصمیم گرفته شد. در این کمیته نهادهای زیادی مانند کتابخانه ملی، مؤسسه موزه‌ها، وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، نیروی انتظامی و نیروهای مسلح دست‌اندرکار هستند. تأسیس این کمیته بازخوردهای بسیار مثبتی توسط مراجع ایرانی و اتریشی داشته، بازخورد مثبتی توسط نیروهای مسلح داشتیم که امیدواریم پیگیری ها به نتیجه نهایی برسد.

وی با تاکید بر اینکه گردشگری نقش مهمی در بازسازی اقتصادی در دوران پساکرونا ایفا می‌کند و حوزه‌ای قابل اتکا است، درباره دستاوردها و پیشرفت های ایران در حوزه گردشگری به‌ویژه گردشگری کوهستانی و اکوتوریسم در دوره وزارت دکتر مونسان در میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را به وی تبریک گفت.

سفیر اتریش در تهران، پیشنهاد وزیر میراث فرهنگی برای در اختیار گذاشتن هتل‌ها برای کادر درمان و افرادی که دوران نقاهت بیماری کرونا را طی می‌کنند، بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: این اقدام قابل توجهی است و من این مدل را برای مقامات کشور اتریش معرفی می‌کنم.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در پایان این دیدار از تاسیس کمیته سپر آبی در ایران استقبال کرد و خطاب به سفیر اتریش در ایران گفت: به طور جدی موضوع تأسیس کمیته ملی سپر آبی را پیگیری می‌کنم.

کمیته بین المللی سپر آبی با این هدف و بیشتر در مقابل بلایای طبیعی و جنگ ها از سال ۱۹۹۶ در بسیاری از کشورهای جهان به نام سپر آبی یا Blue Shield تشکیل شده است که به عنوان صلیب سرخ فرهنگی نیز از آن یاد می شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin