سفیر اتریش در ایران گفت: ایران از امن ترین کشورهای جهان است و یک موسسه معتبر تحقیقاتی بریتانیا نیز این ادعا را اثبات کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، اشتفان شولتز در دیدار با سید سعید شاهرخی استاندار همدان اظهار داشت: کشور اتریش هم اکنون ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد و اراده و خاص کشور ما همکاری هرچه بهتر با ایران است.

وی بیان کرد: روابط کشور ایران و اتریش قدمت 700 ساله دارد و در این بین همدان نیز نقش محوری در ارتباط 2 کشور داشته است.

سفیر اتریش در تهران هدف از حضورش در همدان را شروع همکاری در حوزه های مختلف گردشگری، صنعتی، فرهنگی، کشاورزی و اقتصادی دانست و گفت: مسئولیت پذیری و اخلاق مداری 2 هدف مهم است که به تعادل در میان همکاری ها استحکام می بخشد و می خواهیم این همکاری بین اتریش و همدان تامین شود.

اشتفان شولتز خاطرنشان کرد: در گذشته همکاری صنعتی بین کشور اتریش با شرکت فولاد ویان همدان وجود داشته و اکنون گسترده تر از قبل می خواهیم روابط 2 کشور بر پایه اقتصاد و سرمایه گذاری در بخش های مختلف انجام شود.

وی بیان کرد: تمرکز بر صنعت گردشگری و خدماتی که می توان از این بخش بهره‌مند شد از اهداف این دیدار است که در روابط بین همدان و اتریش تعامل‌های گسترده ای را ایجاد می‌کند.

سفیر اتریش در تهران با بیان اینکه ایجاد بنگاه‌های اقتصادی و برقراری ارتباط در این حوزه نیز مورد تاکید است گفت: اکنون 97 درصد از بنگاه های اقتصادی کشور اتریش را کوچک و متوسط تشکیل می دهند که در حوزه گردشگری فعالیت داشته و جزو 20 کشور مرفه دنیا نیز محسوب می‌شویم.

وی یادآور شد: انتقال تجربه، قدرت و توان بنگاه‌های بزرگ و کوچک به ویژه بخش خصوصی در عرصه‌های مختلف می تواند در تحول اقتصادی 2 کشور مثمرثمر باشد.

سفیر اتریش با استقبال از همکاری در زمینه کشاورزی به ویژه ایجاد و تولید انرژی های تجدید پذیر گفت: پیش از این نیز یک شرکت بلغارستانی با مدیریت اتریشی در حوزه انرژی های نو با همدان همکاری داشته و این روابط توسعه می‌یابد.

وی با ابراز علاقه‌مندی در توسعه فرهنگی با همدان گفت: همکاری فرهنگی با هدف حفظ سنت و هویت سنتی را گسترش می دهیم و مایل هستیم همدان میزبان جشنواره فیلم های اروپایی ایران در سال آینده باشد.

سیدسعید شاهرخی در حاشیه دیدار با سفیر اتریش، اظهار داشت: با توجه به اعمال تحریم ها توسط آمریکا و تحمیل آن به کشورمان، حضور و همکاری همه جانبه سفیر اتریش به عنوان نماینده اتحادیه اروپا در همدان حایز اهمیت است.

وی اضافه کرد: از آنجا که اولویت نخست استان تولید و جذب سرمایه گذار است برهمین اساس ترغیب سرمایه گذار بخش خصوصی خارجی از اهمیت خاصی برخوردار بوده و اعلام آمادگی سفیر اتریش در سرمایه گذاری عرصه های مختلف استان همدان قابل تحسین است.

شاهرخی بیان کرد: البته داشته های ما در حوزه گردشگری، صنعت و کشاورزی بسیار ارزشمند است و برهمین اساس در نشست هایی با اتاق بازرگانی و بخش خصوصی در 2 روز آینده، راهکارهای حضور سرمایه گذاران اتریشی در استان بررسی و هموار شود.

وی یادآور شد: میزبانی همدان در جشنواره فیلم اتحادیه اروپا نیز از دستاوردهای مهم دیدار سفیر اتریش در این شهر بود که سال آینده انجام می شود.

وی برقراری امنیت برای سرمایه گذاران را یکی از مزیت های کشورمان به ویژه همدان عنوان کرد و گفت: با کشور اتریش در حوزه های مختلف فرهنگی، اقتصادی و گردشگری همکاری لازم را خواهیم داشت.

اشتفان شولتز سفیر اتریش در تهران در سفری دو روزه به همدان، نشست هایی پیرامون روابط دو جانبه در حوزه های گردشگری، مدیریت شهری، اقتصادی و فرهنگی با مسئولان اجرایی این استان برگزار می کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin