سفیر اتریش در تهران گفت: اتحادیه اروپا بهره مندی کامل جمهوری اسلامی ایران از مزایای تعهد برجام را به رسمیت می شناسد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، اشتفان شولتس در دیدار با استاندار مرکزی افزود: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سیزدهمین گزارش خود پایبندی جمهوری اسلامی ایران به برجام را تایید کرده است و تا زمانی که ایران به برجام پایبند باشد اتحادیه اروپا نیز بهره مندی این کشور از مزایای آن را به رسمیت شناخته و برای تحقق آن تلاش می کند.

وی ادامه داد: کشور اتریش به عنوان رئیس دوره ای اتحادیه اروپا این تضمین را می دهد که برجام بستر قانونی همکاری بین جمهوری ایران و اروپا را شکل دهد.

سفیر اتریش در تهران خاطرنشان کرد: اکنون کانال مالی مطمئنی برای روابط وجود ندارد و ایجاد آن برای بهره مندی جمهوری اسلامی از مزایای برجام، بالاترین اولویت اتحادیه اروپا است.

شولتس گفت: ایجاد تجارتی قانونمند بر اساس قوانین اروپا و تصمیمات سازمان ملل از برنامه های این اتحادیه است.

وی، پیگیری مصوبات سفر وزیر ایالتی اتریش سفلی به استان مرکزی برای برقراری روابط تجاری و اقتصادی با این استان و بهره مندی ملت ایران از مزایای برجام را از جمله مهمترین اهداف سفر خود به استان عنوان کرد.

سفیر اتریش در تهران با یادآوری سابقه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور گفت: اتریش امسال جشنی را برای سوابق و مناسبات تجاری بین ایران و اتریش از جمله 700 سال همکاری مستند، 500 سال شراکت و 160 سال روابط کامل دیپلماسیک داشته است.

شولتس خاطرنشان کرد: اتریش تنها کشور اروپایی دارای انجمن فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران است و در آن مناسبات 25 سال گفت و گوی ادیان بین 2 کشور در حال انجام است.

وی ادامه داد: وجود روابط تجاری و فرهنگی بین کشور ایران و اتریش از شاخص های بارز اعتماد و افزایش هرچه بیشتر روابط اقتصادی و تجاری بین 2 کشور است.

سفیر کشور اتریش در تهران تبادلات فرهنگی بین 2 کشور را از دیگر اهداف سفر به استان مرکزی عنوان کرد و گفت: اتریش هماهنگ کننده برگزاری جشنواره فیلم اروپا در ایران است و هرسال این جشنواره در چندین شهر برگزار می شود.

شولتس افزود: چنانچه فعالان فرهنگی استان مرکزی آمادگی داشته باشند کشور اتریش خواستار برگزاری جشنواره فیلم اروپا در این استان است.

استاندار مرکزی نیز در این نشست گفت: اتریش از جمله کشورهای اروپایی است که بیش ازیک قرن رابطه اقتصاد و تجاری با ایران داشته و با توجه به ظرفیت های 2 کشور امکان افزایش این مناسبات وجود دارد.

سید علی آقازاده افزود: جمعیت جمهوری اسلامی ایران در طول چهار دهه گذشته حدود 2 و نیم برابر افزایش یافته که این مهم به معنای بالا رفتن شمار نیروی انسانی جوان و با استعداد است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف علمی و فناوری به پیشرفت های قابل توجهی دست یافته است که این مهم می تواند زمینه ساز افزایش هرچه بیشتر روابط تجاری بین ایران و اتریش باشد.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: این استان با دارا بودن سه هزار واحد صنعتی از ظرفیت مناسبی برای برقراری روابط تجاری و اقتصادی با استان های کشور اتریش برخوردار است.

آقازاده با یادآوری حضور کشور اتریش به عنوان رئیس دوره ای اتحادیه اروپا، افزود: انتظار جمهوری اسلامی ایران از اروپا در زمینه عمل به تعهدات خود در برجام نسبت به گذشته افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در زمینه برجام عمل کرد آمریکا به صورت یک جانبه از این تعهد بین المللی خارج شد.

استاندار مرکزی گفت: جای امیدواری است که اتحادیه اروپایی بر سر تعهدات خود در این معاهده ایستاده و این مسئله نباید تنها شعاری باشد بلکه مردم ایران انتظار دارند این اتحادیه به صورت عملی تعهدات خود را در این معاهده بین المللی پیاده کند.

آقازاده افزود: اتریش به عنوان کشور پیشرو در دموکراسی و قوانین اروپا در این موضوع باید پیشقدم باشد.

وی ادامه داد: نیاز است برای افزایش روابط گردشگری و فرهنگی کارگروهی بین استان مرکزی و کشور اتریش تشکیل شود و زمینه آمادگی کامل وجود دارد.

استاندار مرکزی یادآور شد: با برنامه ریزی های انجام شده سفرای بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای اروپایی برای افزایش روابط تجاری و اقتصادی با استان مرکزی سفر کرده اند.

دیدار با استاندار مرکزی، نشست با مسئولان شهرداری، بازدید از شرکت پتروشیمی شازند، نشست با فعالان اقتصادی و تجاری استان و شرکت در آیین گشایش دوازدهمین نمایشگاه تخصصی صنعت، ماشین آلات، ابزار صنعتی و صنایع معدنی از جمله برنامه های سفر سفیر اتریش به استان مرکزی است.

استان مرکزی چهارمین قطب صنعت کشور و دومین قطب صنایع مادر تخصصی کشور است که در تنوع تولیدات صنعتی در کشور رتبه نخست را دارد.

سه هزار واحد صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ در نقاط مختلف استان مرکزی فعالیت می کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin