اولین همایش علمی، فرهنگی و گردشگری مابین کشورهای ایران و لیتوانی با حضور سفیر آکرودیته این کشور در ایران برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، اولین همایش علمی، فرهنگی و گردشگری مابین کشورهای ایران و لیتوانی با حضور بروزگا سفیر لیتوانی، مهدی کریمی کنسول افتخاری لیتوانی در ایران و دیگر مسوولان کشوری در هتل اسپیناس پالاس برگزار شد.

بروزگا سفیر لیتوانی در ابتدای مراسم گفت: امسال صدمین سالی است که لیتوانی استقلال خود را جشن می‌گیرد؛ صدسال پیش در سال ۱۹۱۸ مردم لیتوانی توانستند در نقشه کشور خود را داشته باشند و از دخالت فراوان خارجی‌ها رهایی پیدا کنند.

وی افزود: ما در این سال‌ها یک درس بزرگ یاد گرفتیم و آن این بود که در انزوا نمی‌توان کار کرد. باید با ملت‌های مختلف تعامل و همکاری صورت بگیرد تا کشورها به سمت توسعه پیش بروند.

وی ادامه داد: امسال بیست و پنج سال تعامل خود با ایران را جشن می‌گیریم. لیتوانی در حال تلاش است تا در این همایش یک پنجره جدید را به سوی کشور خود باز کند و بتواند به این صورت میزبان گردشگران زیادی از ایران باشد.

سفیر لیتوانی در ادامه گفت: یک سوال وجود دارد که چرا با وجود این که لیتوانی سه میلیون بیشتر جمعیت ندارد اما درباره آن صحبت‌هایی می‌شود؟ اصلا باید پرسید که لیتوانی کجاست؟ ما یک سرزمین هستیم که سه میلیون جمعیت داریم ولی در این عین حال سه هزار دریاچه در لیتوانی وجود دارد و در حال حاضر ما می‌خواهیم بین مدرنیته و سنت یک هماهنگی ایجاد کنیم تا این کشور به سمت توسعه پیش برود.

وی ادامه داد: بعد از اینکه کشور لیتوانی ارتقاء پیدا کرد به اتحادیه اروپا پیوست و حال از سوی اتحادیه اروپا حمایت قوی می‌شود. اکنون ما جزوی از شینگن هستیم و واحد پولی ما یورو است. ما می‌خواهیم در اتحادیه اروپا مانند پلی عمل کنیم که کشورهای غرب و شرق را به همدیگر متصل می‌کند.

بروزگا در ادامه گفت: ما به دنبال ایده‌های تازه برای توسعه کشور خود هستیم و همینطور از ایده‌های نو استقبال می‌کنیم. ما می‌خواهیم کشور خود را به ایرانیان معرفی کنیم و امیدواریم که آنها کشور ما را دوست داشته باشند البته این موضوع را نیز باید بگویم که در ادامه تعاملات دو کشور ایران نیز در لیتوانی معرفی می‌شود و همینطور ایرانیان دوست داشته باشند می‌توانند به کشور ما بیایند و پژوهش‌های درباره لیتوانی بپردازند و کشور ما را بیشتر بشناسند.

وی در پایان گفت: اگر که ما امروز بیست و پنج سال همکاری خود با ایران را جشن می‌گیریم باید از اقدامات گذشتگان در این زمینه تشکر کنیم و از مسوولان امروز برای تعاملات بیشتر در آینده کشور کمک بگیریم. فکر می‌کنیم در ادامه بتوانیم میزبان ایرانی‌های بیشتری در لیتوانی باشیم.

در ادامه این مراسم بروزگا سفیر لیتوانی با تشکر از زحمات مهدی کریمی کنسول افتخاری لیتوانی در ایران و حسن‌پور نماینده وزارت خارجه، با هدایایی از آنها تقدیر به عمل آورد.

در ادامه این مراسم مهدی کریمی کنسول افتخاری لیتوانی در ایران و در حضور مسوولان علمی و گردشگری این کشور در ایران متنی را قرائت کرد و از تعاملات به وجود آمده برای همکاری دو جانبه در حوزه گردشگری و علمی بین دو کشور ایران و لیتوانی خبرداد.

همچنین در ادامه این مراسم گدمیناس دانیساس به عنوان نماینده کشور لیتوانی و مهدی کریمی به عنوان نماینده کشور ایران به تبلیغ جاذبه‌های گردشگری دو کشور پرداختند.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin