سفیر آلمان در تهران با تاکید بر اینکه تصمیم ترامپ درباره برجام اراده واشنگتن خواهد بود نه اروپا، تاکید کرد که اراده سیاسی آلمان بر توسعه همکاری‌های دوجانبه با ایران است.

به ‌گزارش آوا دیپلماتیک، میکائیل کلور برشتولد در دیدار با وزیر نیرو به علاقه آلمان برای تداوم همکاری‌های دو کشور اشاره کرد و گفت: زمینه‌های مثبتی برای همکاری بیشتر با ایران وجود دارد که امید است با استفاده بهینه‌تر از ظرفیت‌های موجود شاهد گسترش همکاری‌های دو جانبه باشیم.

وی به تصمیم روز 12 می (22 اردیبهشت) رئیس‌جمهوری آمریکا برای توافقنامه برجام اشاره کرد و گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام شده قرار است آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در روزهای آینده درباره برجام دیداری با ترامپ داشته باشند که این امر از تحرک بالای اروپا برای حفظ و تداوم برجام حکایت دارد.

کلور برشتولد تاکید کرد: ایران و آلمان باید جدا از هر تصمیم رئیس جمهوری آمریکا، به همکاری‌ خود با ایران ادامه دهند.

وی یادآور شد: ایران دارای تاریخی 6 هزار ساله است و 12 می و تصمیم ترامپ ایران را زیر سئوال نمی برد.

سفیر آلمان در تهران افزود: در راستای سخنان وزیر امور خارجه ایران مبنی بر همکاری‌های منطقه‌ای، می‌توانیم موضوع همکاری سه جانبه ایران، آلمان و افغانستان در زمینه مسائل آبی را در دستور کار قرار دهیم.

کلور برشتولد تاکید کرد: باید به سمت همکاری‌هایی برویم که آن سوی موضوع های مناقشه برانگیز است و مسئله آب از دسته مواردی که می‌تواند به عنوان یک فاکتور صلح در دستور کار همکاری‌های منطقه‌ای قرار گیرد.

سفیر آلمان در ایران، سرمایه گذاری برای ساخت نیروگاه‌های خورشیدی کرمان و همدان را بیانگر حسن اعتماد طرف آلمانی دانست و ابراز امیدواری کرد در آینده شاهد افزایش بیشتر همکاری‌های دو کشور باشیم.

براساس گزارش گمرک کشور، آلمان در سال 96 سه میلیارد و 83 میلیون دلار کالا به ایران فرستاد. پس از اجرای برجام، حجم مبادلات تجاری ایران و آلمان به 9 میلیارد 200 میلیون یورو رسید.

در 2 سال اخیر صادرات آلمان به ایران 15 درصد افزایش یافته است که البته این افزایش صادرات در زمینه کالاهای سرمایه ای و ماشین آلات و کالاهای مورد استفاده در کارخانه ها بوده که موجب افزایش تولید ناخالص داخلی شده است.

همچنین براساس اعلام سازمان بورس، بیش از 50 درصد حجم سرمایه گذاری در بازار سرمایه ایران متعلق به آلمانی‌هاست.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin