سفیر جمهوری فدرال آلمان در تهران، با حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملّی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، فلاحت‌پیشه در ابتدای این دیدار با اشاره به مناسبات خوب و تاریخی دو کشور گفت: ارتباطات و همکاری‌های ایران و آلمان در زمینه‌های مختلف همواره در راستای تامین منافع مردم دو کشور بوده و گسترش یافته است.

وی در ادامه سطح مبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور را ناکافی خواند و افزود: ایران و آلمان می‌توانند با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود در زمینه‌های مختلف سطح مناسبات اقتصادی و صنعتی فیمابین را افزایش دهند.

رئیس کمیسیون امنیت ملّی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ناامنی و بحران در این منطقه اثر بلافصلی بر اروپا و دیگر نقاط جهان دارد و سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران همواره کمک به تامین امنیت و ثبات در منطقه بوده و در این راه متحمل خسارات فراوانی شده است که از جمله آن می‌توان به صدها شهید در راه مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر که هدفشان رسیدن به مرزهای اروپا و ایجاد ناامنی در آنجا بوده است، اشاره کرد.

وی افزود: متاسفانه برخی کشورها از جمله آمریکا همواره در پی ایجاد بحران و ناامنی در منطقه و جهان بوده و هستند و تاکنون به انحاء مختلف از جمله حمایت از تروریسم و کمک به داعش و دیگر گروهک‌های تروریستی سعی در تحقق اهداف شوم خود دارند.

دکتر فلاحت‌پیشه عدم پایبندی ترامپ به تعهدات بین‌المللی از جمله خروج آمریکا از برجام را تلاش دیگری برای ایجاد ناامنی و بحران در منطقه و جهان خواند و افزود: برهم خوردن توافق برجام موجب می‌گردد تا ناامنی به مرزهای اروپا نیز سرایت کند.

وی همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران ثمربخش بودن تلاش‌ها و اقدامات اتحادیه اروپا از جمله بسته پیشنهادی را برای حفظ توافق برجام مؤثر می‌داند و اقدامات همه طرف‌ها در برجام را زیر نظر دارد.

فلاحت‌پیشه در پایان این دیدار خواستار برداشتن گام‌های عملی در قالب بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا گردید.

میشائیل کلور برشتولد سفیر آلمان در تهران نیز در این دیدار گفت: تحکیم و تقویت مناسبات با جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف همواره مورد توجه و اهتمام مسئولان آلمانی قرار دارد.

وی همچنین افزود: برای آلمان توسعه روابط با ایران از اهمیت فراوانی برخوردار است و کشورش از گسترش ارتباطات و همکاری‌ها با ایران در همه زمینه‌ها استقبال می‌کند.

سفیر آلمان در تهران در ادامه با انتقاد از رفتار آمریکای ترامپ در عدم پایبندی به تعهدات بین‌المللی از جمله برجام و دیگر معاهدات بین‌المللی گفت: آلمان و بسیاری از کشورهای اروپایی مخالف اقدامات آمریکا هستند و این رفتار آمریکا را موجب افزایش بی ثباتی و ناامنی در جهان می‌دانند.

وی همچنین افزود: آلمان و اتحادیه اروپا تحریم آمریکا علیه طرف‌های ثالث را مغایر حقوق بین‌الملل می‌داند و این اقدام آمریکا را محکوم می‌کند.

سفیر آلمان همچنین در ادامه تاکید کرد: آلمان از ایران در برجام حمایت می‌کند و خواستار باقی ماندن در این توافق است و تلاش می‌کند تا مسیر ارتباطات اقتصادی با ایران باز بماند.

برشتولد گفت: کشورش امیدوار است تا با اقدامات اتحادیه اروپا، جمهوری اسلامی ایران بتواند از تمامی مزایای مندرج در توافق برجام برخوردار گردد.

سفیر آلمان در تهران در پایان این دیدار نسبت به مؤثر بودن اقدامات اروپا در برابر آمریکا و به منظور حفظ توافق برجام ابراز امیدواری کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin