سفیر آلمان به همراه رییس بخش اقتصادی و بازرگانی سفارت، با حضور در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با رئیس اتاق تهران دیدار و گفتگو کرد.به گزارش آوا دیپلماتیک، یحیی آل اسحاق در این دیدار با بیان اینکه کالاهای ساخت کشور آلمان در میان مردم ایران مقبولیت بالایی دارد، از کاهش مراودات اقتصادی دو کشور در طول ده سال گذشته انتقاد کرد.

به گفته رییس اتاق تهران، بررسی روند مناسبات اقتصادی دو کشور ایران و آلمان از سال 82 تا 91، به خوبی نشان می دهد که سطح مراودات روند نزولی داشته به گونه ای که طی سال گذشته میزان مبادلات تجاری دو طرف به نصف کاهش یافته است. به گفته وی، طبق آمار گمرک ایران، میزان تجارت خارجی دو کشور در سال 90 در حالی حدود 5.5 میلیارد دلار بود که سال گذشته این میزان به 3 میلیارد دلار رسید.

آل اسحاق سپس خطاب به سفیر آلمان در تهران گفت: کاهش حجم داد و ستدهای بازرگانی و صنعتی دو کشور در حالی رقم خورده است که واردات ایران با کشورهای دنیا به حدود 70 میلیارد دلار رسیده است.

او افزود: بیش از 70 درصد واردات ایران نیز شامل کالاهای صنعتی و مواد اولیه می شود، اما باید بررسی شود که چرا حجم واردات ایران در مقایسه با سال های گذشته نزدیک به سه برابر رشد داشته اما مراودات تجاری ایران و آلمان به نصف کاهش یافته است.

رییس اتاق تهران در ادامه تصریح کرد: اگرچه در کاهش همکاری های اقتصادی دو کشور، اثر تحریم‌ها را نمی‌توان کتمان کرد اما طی ماه‌های اخیر که دولت یازدهم بر سر کار آمده و شرایط جدیدی در مناسبات بین المللی ایران شکل گرفته، نسبت به بهبود روابط اقتصادی ایران و آلمان بسیار خوش بین هستیم.

آل اسحاق تصریح کرد که اتاق بازرگانی این آمادگی را دارد که در توسعه روابط اقتصادی دو کشور نقش‌آفرینی کند.

به گفته رییس اتاق تهران، از جمله اقدامات اولیه برای توسعه مناسبات اقتصادی ایران و آلمان، برداشتن موانع بروکراسی بر سر راه رفت و آمدهای فعالان اقتصادی دو کشور است که سفارت آلمان در تهران در این زمینه می تواند نقش تسهیل کننده داشته باشد.

وی افزود: در صورتی که مقدمات از هم اکنون فراهم شود، آلمان می تواند دومین مقصد هیات تجاری بخش خصوصی ایران باشد.

آل اسحاق همچنین در حضور سفیر آلمان در تهران، از آمادگی برای دعوت و پذیرایی از یک هیات مطبوعاتی و رسانه ای آلمان به تهران خبر داد که با استقبال سفیر این کشور مواجه شد.

بارون میکائیل اشترنبرگ، سفیر جمهوری فدرال آلمان در تهران نیز در این دیدار از کاهش حجم روابط اقتصادی دو کشور ایران و آلمان طی سال‌های اخیر، اظهار تاسف کرد و در عین حال گفت: چنانچه اختلاف‌نظرها میان ایران و دنیای غرب که بر سر برنامه‌های هسته ای ایران شکل گرفته، برطرف شود، به طور قطع و یقین بسیاری از شرکت های آلمانی به ایران بازخواهند گشت.

او با بیان اینکه ایران برای آلمان دارای مزیت های غیرقابل انکاری است، تصریح کرد که ایران و آلمان از سابقه اقتصادی و فرهنگی قابل ملاحظه ای برخوردار هستند و ما همواره علاقمند و مصر به توسعه روابط با ایران بوده ایم، ضمن آنکه آلمان به دنبال برقراری شرایط عمومی بوده و به دنبال شرایط خاص نیست.

اشترنبرگ با اشاره به اینکه بخش خصوصی آلمان برمبنای خواست و اراده دولت این کشور حرکت نمی کند، افزود: بانک ها و بنگاه های اقتصادی در آلمان معمولا تابع دستورات و نظریات دولت نیست، بنابراین عادی شدن شرایط برای مراودات اقتصادی میان دو کشور عمدتا در گرو حل مسائل مورد مناقشه ایران و غرب است.

سفیر آلمان در تهران یادآور شد: به نظر ما مبادلات مربوط به دارو و تامین نیاز داخلی ایران سریع تر از سایر مبادلات تسهیل خواهد شد.

او به سفر اخیر آقای روحانی به نیویورک اشاره کرد و افزود: رییس جمهور ایران در این سفر نه تنها ملاقات ها و مذاکرات خوبی را انجام داد بلکه ایشان بهترین سیاست در جهت تغییر افکار عمومی از طریق دیدار با رسانه ها را دنبال کرد.

اشتنبرگ در پایان سخنانش گفت: با بهبود روابط خارجی و بین الملل، بخش خصوصی ایران در ارتباط با انجام پروژه های مختلف اقتصادی بایستی به گونه ای برنامه ریزی کند که فضای رقابتی و بهره گیری از ظرفیت کلیه کشورها ایجاد شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin