سفیر آلمان در تهران در گفتگو با نشریه رسمی اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان، معتقد است مانند یک مسابقه فوتبال در بازی‌های بین‌المللی، در تجارت نیز باید از قوانین بین‌المللی پیروی کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، راه‌اندازی اینستکس در حالی اتفاق افتاد که آلمان (به همراه فرانسه و بریتانیا) بیشترین تلاش را برای پایبندی به توافق هسته‌ای نشان دادند. میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در تهران هرچند برداشتن این گام را بسیار مهم می‌داند، می‌‌گوید برای موفق شدن این ماموریت، ایران نیز باید تکالیف خود را در این ساز و کار انجام دهد و دو طرف، قدم به قدم در موفقیت آن تلاش کنند. به گفته او، اینستکس تلاش خواهد کرد تا سایر کشورهای اروپایی نیز در تجارت با ایران از آن بهره‌مند شوند. سفیر آلمان در تهران با تاکید بر لزوم پیوستن ایران به FATF، با مقایسه تجارت جهانی و مسابقات فوتبال، پیروی از قوانین و استانداردهای بین‌المللی را لازم می‌داند. برشتولد که از سال 2016 و پس از توافق هسته‌ای برجام سفیر جمهوری فدرال آلمان در تهران است در مصاحبه اختصاصی با نشریه دیدگاه از تلاش سفارت برای رضایت بیشتر مشتریان نیز صحبت کرد:

تلاش‌های آلمان برای حفظ برجام کاملا مشهود است، با توجه به شرایط سیاسی بین‌المللی، به نظر شما آیا توافق هسته‌ای پا برجا خواهد ماند؟ به این منظور در چه زمینه‌هایی باید کار شود؟

توافق هسته‌ای، پایه‌های پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را تقویت و درنتیجه امنیت بیشتری در منطقه و جهان به وجود می‌آورد. ایران با امضای این قراداد بر تعهد خود که پایبندی به قانون عدم توسعه سلاح‌های هسته‌ای و استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‎ای‌ست صحه گذاشته و همچنین محدودیت‌های فنی برای برنامه هسته‌ای خود اعمال کرده است. سازمان بین‌المللی انرژی اتمی بر اساس شفاف‌ترین و دقیق‌ترین سیستم نظارتی که تابحال در سطح دنیا بی‌سابقه بوده، بر اجرای تعهدات ایران نظارت می‌کند. به ما نیز توصیه بسیار شده که از این قرارداد که محصول سال‌ها کار دیپلماتیک است، حفاظت کنیم. در همین راستا با شرکای اروپایی خود به دنبال راه‌هایی هستیم که تا جای ممکن موارد و منافع اقتصادی این قرارداد را حفظ کنیم. 31 ژانویه توانستیم پس از چندین ماه کار بی‌وقفه با همکاری فرانسه و بریتانیا اینستکس که یک ابزار بین‌المللی است را ایجاد کنیم و بدین ترتیب به وعده خود عمل کردیم. اینستکس به معنای وسیله‌ای برای پشتیبانی از تراکنش‌های تجاری است که قرار است در دراز مدت از شرکت‌هایی که مراودات قانونی با ایران دارند، حمایت کند.

آیا اینستکس را با وجود سختی‌های موجود در تراکنش‌های مالی بین ایران و بانک‌های اروپایی، اجرایی می‌بینید یا اعلام راه‌اندازی آن بیشتر یک پیام سیاسی‌ است؟

ایجاد اینستکس اولین گام مهمی بود که برداشته شد. ما بدین‌ترتیب وارد عرصه‌ جدیدی شدیم و حال باید قدم‌به‌قدم پیش برویم تا بتوانیم اینستکس را در نزدیکترین زمان ممکن عملیاتی کنیم. ما در این راستا تلاش خواهیم کرد سایر کشورهای اروپایی همفکر خود را وارد این سیستم کنیم و سپس به بررسی آن بپردازیم که اینستکس چگونه می‌تواند در دراز مدت، به روی کشورهای ثالث هم گشوده بماند. همزمان گفت و گوهای تخصصی با ایران ادامه پیدا خواهند کرد تا برای طرف ایرانی، نیازهای ساز و کار شفاف و تاثیرگذاری برای اینستکس مشخص شود. این مساله بستگی به پیام‌های درخور و گام‌های عملی در رابطه با قوانین FATF دارد که مقر آن در سازمان همکاری‌ها و توسعه اقتصادی (OECD) در پاریس است.

برای ایران بسیار مهم است که اینستکس روابط بازرگانی را به کالاهای اساسی محدود نکند و از آن فراتر برود. به نظر شما آیا اینستکس گامی فراتر از این حد بر خواهد داشت؟

اینستکس در وهله‌ اول به روی بخش‌هایی تمرکز خواهد داشت که برای مردم ایران از بیشترین اهمیت برخوردارند و فعلاً هم بخش بزرگی از صادرات اروپا به ایران را تشکیل می‌دهند، مانند اقلام دارویی، تولیدات پزشکی و مواد غذایی. حال پس از ایجاد اینستکس مهم است که آن را هر چه سریع‌تر عملیاتی کنیم. در عمل مشخص خواهد شد که چقدر می‌توانیم پیش برویم.

پیوستن ایران به FATF چقدر در روابط با آلمان مهم است؟

دولت ایران با تلاش بسیار به دنبال تحقق پیشنهادهایی است که FATF برای ایران آماده کرده. و دلیل خوبی هم وجود دارد: نه فقط برای روابط اقتصادی با آلمان، بلکه برای رابطه اقتصادی با تقریباً همه ‌کشورهای جهان، سازگاری با قوانین مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم اهمیت دارد تا اقتصاد کشورها قابلیت همکاری با یکدیگر را داشته باشند. تمام کشورهای جهان به استثنای ایران و کره شمالی قوانین FATF را پذیرفته‌اند. اقتصاد هم فرقی با فوتبال ندارد؛ هر که می‌خواهد در سطح بین‌المللی بازی کند باید از قوانین بین‌المللی تبعیت کند. بگذارید قضیه را برایتان روشن کنم: بانک‌ها اجازه دارند فقط تراکنش‌هایی را انجام دهند که بدانند پول آن از کجا آمده و بتوانند اطمینان حاصل کنند که این پول در گردش پولشویی یا تروریسم دخیل نبوده است. این‌ها قوانین کلی بین‌المللی هستند.

آلمان چطور می‌خواهد از حضور شرکت‌های کوچک و متوسط خود در بازار ایران حمایت ‌کند؟

اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان، اداره تجارت و سرمایه‌گذاری آلمان (GTAI) در ایران و سفارت آلمان در تهران از شرکت‌های آلمانی در تجارت‌های بین‌الملی شرکت‌های آلمانی را حمایت و به آن‌ها توصیه و راهکار ارائه می‌کنند. وزارت خارجه در برلین با همکاری وزارت اقتصاد (BMWi) و انرژی آلمان جلساتی برای آگاهی‌رسانی با موضوع ایران برای فعالان اقتصادی آلمان برگزار می‌کند. همچنین وزارت اقتصاد دفتری در ایران ثبت کرده که به سوالات شرکت‌های آلمانی درباره کسب و کار ایران پاسخ دهد و امسال بار دیگر از حضور پرتعداد شرکت‌های آلمانی در نمایشگاه‌های ایران پشتیبانی می‌کند. بیمه هرمس نیز صادرات به ایران و سرمایه‌گذاری در ایران را ضمانت می‌کند.

از دولت ایران چه انتظاری دارید تا فعالیت تجاری بین دو کشور ادامه داشته باشد یا حتی بیشتر شود؟ ایرانی‌ها چه کاری می‌توانند بکنند تا بازار را جذاب یا توجه شرکت‌های کوچک و متوسط آلمانی را به خود جلب کنند؟

شرکت‌های آلمانی بیش از هر چیز به دنبال چارچوب و قوانین روشن، شفاف و قابل اعتماد هستند، زیرا به طور کلی به سرمایه‌گذاری بلندمدت و پایدار علاقه‌مند هستند. حال به ایران برمی‌گردد که این ساختارها را بهبود ببخشد.

آیا نگران نیستید که اروپا در رقابت با چین در بازار ایران به ویژه در صنایع خودروسازی، ماشین‌آلات و انرژی بازنده شود؟

بالاخره این شرکت‌های خصوصی هستند که در جاهای مختلف سرمایه‌گذاری یا با شرکای خارجی تجارت می‌کنند. دولت‌ها تنها می‌توانند شرایط و چارچوب‌های مربوط را بهبود ببخشند یا محدود کنند (به طور مثال تحریم‌). هر شرکتی با مسئولیت خود درباره حجم کارش در ایران تصمیم می‌گیرد. در بررسی‌هایی که به عمل می‌آورد مسلماً شانس‌ها و خطرات بلند مدت نقش پررنگی بازی می‌کنند. بدیهی است که ایران با بیش از 80 میلیون نفر جمعیت و شهروندانی که اکثراً تحصیل‌کرده‌اند پتانسیل فوق‌العاده‌ای برای آینده دارد و برند ساخت آلمان در کل کشور از ارزش و محبوبیت بالایی برخوردار است، چیزی که به شخصه در سفرها و گفت و گوهایی که در ایران داشته‌ام همیشه احساس کرده‌ام.

آیا در آینده برای شرکت‌هایی که با آلمان روابط اقتصادی دارند، مزایایی برای دریافت ویزای وجود خواهد داشت؟

بخش ویزای سفارت آلمان از سپتامبر 2018 با شرکت ویزامتریک همکاری می‌کند. ویزامتریک درخواست‌های ویزای شنگن را بر طبق قرارداد دریافت می‌کند. پردازش درخواست‌ها و صدور ویزا فقط توسط خود سفارت صورت می‌پذیرد. در همکاری با ویزامتریک توانسته‌ایم زمان انتظار وقت ویزای شنگن را به طور قابل توجهی کاهش دهیم که این مساله به نفع بازرگانان نیز خواهد بود. ما همچنان در حال بهتر کردن این پروسه هستیم: با ویزامتریک توافق کرده‌ایم که اعضای اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان هم از خدماتشان برای ارائه درخواست‎های ویزایشان بتوانند استفاده کنند. ما با توان زیاد کار می‌کنیم تا تمام بخش‌های حقوقی و کنسولی سفارت بهمرا ه بخش ویزا را به مکان جدیدی که مشتری‌مدارتر است منتقل کنیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin