میکائیل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران بر آمادگی کشورش برای کمک به ایران در مواقع بحرانی و تبادل اطلاعات تاکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، میکائیل کلور برشتولد، در نشستی با رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور افزود: هم اینک همکاری خوبی میان سازمان صلیب سرخ و هلال احمر ایران برقرار است که باید این روابط توسعه یابد.

وی اضافه کرد: آماده همکاری برای بهبود اوضاع آوارگان و پناهجویان از جمله آموزش آنها هستیم.

سفیر آلمان اظهار داشت: در زمان حاضر همکاری خوبی با ایران بویژه استان های خراسان شمالی و آذریابجان شرقی و نیز کرمان وجود دارد.

وی یادآوری کرد: آلمان، کشوری برخوردار از جمهوری های فدرال است که این مناطق در همه زمینه ها حتی سیاسی دارای استقلال هستند و روابط خود با دیگر کشورها تعیین می کنند.

میکائیل کلور برشتولد با اشاره به روابط خواهرخواندگی ایران با برخی ایالات آلمان هم گفت: مذاکرات برای امضای تفاهمنامه خواهر خواندگی میان برخی شهرهای ایران و ایالات آلمان؛ درحال انجام است.

سفیر آلمان موضوع مدیریت بحران را از بعد سیاسی امری مهم قلمداد کرد و افزود: بلایا و بحران ها نقش و تاثیر بسزایی در مسائل سیاسی دارند.

سفیر آلمان آمادگی کشورش را برای کمک به ایران در مواقع بحرانی و تبادل اطلاعات اعلام و تاکید کرد: منظور بنده قصد دخالت در مدیریت بحران نیست بلکه ما ابزار و تجهیزات مورد نیاز را در مواقع بحران تهیه و در اختیار ایران قرار خواهیم داد.

وی افزود: در آلمان موسساتی وجود دارند که در زمان بحران مورد استفاده قرار می گیرند از جمله موسسه THW که زیر مجموعه دولت آلمان است و مجهز به تجهیزات فنی پیشرفته و سگ های جست وجوگر است که در مواقع بحران از این امکانات بهره می برد.

سفیر آلمان با اشاره به موضوع بحران زلزله هم افزود: آلمان آمادگی لازم را برای همکاری در حوزه زلزله برای تامین تجهیزات مورد نیاز و تدوین استانداردهای زلزله دارد.

سفیر آلمان خاطرنشان کرد: خوشبختانه همکاری بسیار خوبی با اداره اتباع خارجی ایران وجود دارد و از پیشنهادها برای همکاری با ایران استقبال می کنیم و آماده همکاری برای بهبود اوضاع آوارگان و پناهجویان از جمله آموزش آنها هستیم.

سفیر آلمان موضوع حمل و نقل عمومی و ریلی را مهم خواند و مبارزه با مواد مخدر را نیز امر مهمی تلقی کرد.

وی تصریح کرد: موضوع تروریسم قابل درک است و در سال هایی که در یمن سفیر بودم این موضوع را بیشتر مشاهده کردم و می دیدم که القاعده چطور روز به روز قدرتمندتر می شود. متاسفانه مردم دنیا در این زمینه آگاهی کافی ندارند.

سفیر آلمان اظهار داشت: ما و شما هر دو سوار یک کشتی هستیم که از سوی تکفیری ها تخریب می شویم باید همکاری مشترک در این زمینه داشته باشیم و در این زمینه با یکدیگر همسو اقدام کنیم.

سفیر آلمان همچنین گفت: درباره موضوعات پسماند، حمل و نقل عمومی و حمل و نقل ریلی که مطرح شد آمادگی همکاری با ایران وجود دارد.

سید رمضان شجاعی رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور نیز گفت: برای گسترش همکاری ها لازم است هیات ایرانی به آلمان و هیات آلمانی نیز به ایران سفر کنند تا بتوان مذاکرات را هر چه بیشتر و عمیق تر دنبال کرد.

وی با اشاره به مبارزه علیه تروریسم و افراطی گری گفت: مایلیم در این حوزه ها نیز همکاری خوبی داشته باشیم.

شجاعی با بیان اینکه تروریسم هیچ جای امنی در منطقه باقی نگذاشته است و بنام اسلام چهره اسلام را مخدوش جلوه می دهد، گفت: از نظر ما، مبارزه با تروریسم و افراطی گری که منطقه را تهدید می کنند یک امر ضروری است.

وی با اشاره به مبارزه علیه مواد مخدر اظهار داشت:‌ به باندهای مافیایی که ایران را امن ترین مکان برای انتقال کالا به سمت اروپا می دانند اجازه ورود نمی دهیم و سرسختانه با موضوع مواد مخدر و مافیا مبارزه می کنیم و کشته و شهدایی هم در این راه داده ایم انسان دوستی در شریعت و باورهای دینی و اعتقادی ما جای دارد.

شجاعی از سفیر آلمان خواست تا همکاری جدی تری در زمینه مبارزه با مواد مخدر که بشریت و جوانان را تهدید می کند داشته باشد.

وی همچنین گفت: ما برای همکاری با دولت آلمان در زمینه پسماند، مبلمان شهری، حمل و نقل عمومی و حمل و نقل ریلی همچون مترو آمادگی داریم.

رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور با بیان اینکه خواهان عمق بخشیدن به تعاملات و روابط میان کشورمان با آلمان در زمینه های مختلف هستیم، گفت: این روابط باید تقویت شود و توسعه یابد.

وی ادامه داد: هم اینک همکاری دوجانبه میان برخی استانهای کشورمان همچون آذربایجان شرقی و خراسان شمالی با برخی ایالات آلمان برقرار است و تفاهمنامه ای هم در این باره به امضا رسیده است اما خواسته ما این است که زمینه همکاری های بیشتری در زمینه اقتصادی میان آلمان با استان های بیشتری از کشورمان برقرار شود.

شجاعی اظهار داشت: آمادگی خود را برای همکاری های دو جانبه میان استان های کشورمان با ایالات آلمان از طریق وزارت امورخارجه اعلام کرده ایم.

رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور در ادامه با اشاره به امضای قراردادهای خواهرخواندگی برخی استانها و شهرهای ایران با برخی ایالات آلمان نیز افزود: خواهان گسترش قراردادهای خواهر خواندگی با آلمان هستیم.

شجاعی موضوع مهار بحران و حوادث طبیعی را از دیگر موضوعات مهم دانست و گفت: ایران به لحاظ برخورداری از جغرافیای متنوع شاهد رخداد انواع بلایا و حوادث از قبیل زلزله، سیل و توفان است و در این زمینه نیز مایل هستیم همکاری بیشتری صورت گیرد.

وی با اشاره به نقش آفرینی های متعدد وزارت کشور نیز خاطرنشان کرد: وزارت کشور ایران بطور گسترده در زمینه های سیاسی و اجتماعی فعالیت دارد و در حال حاضر 31 استانداری را سیاست گذاری و مدیریت می کند.

این مقام وزارت کشور خاطرنشان کرد: سازمان های زیادی در مسائل مختلف عمرانی و اجتماعی فعالیت دارند که می توان به سازمان مدیریت بحران، سازمان امور دهیاری ها و شهرداری های کشور و سازمان ثبت احوال اشاره کرد.

شجاعی افزود: علاوه بر این، مسئولیت دبیری ستاد مبارزه با مواد مخدر با وزیر کشور است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin