دکتر حسن روحانی در دیدار با سفیر جدید آلمان، از این کشور به عنوان نخستین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا نام برد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید آلمان در تهران گفت: آلمان همواره برای ما کشوری با روابط خوب سنتی در اروپا تعریف شده است و تهران از گسترش و تعمیق بیش از پیش روابط با برلین، استقبال می‌کند.

رییس جمهوری با اشاره به نقش مثبت آلمان در مذاکرات هسته‌ای و تاکید بر ضرورت تداوم این نقش در اجرای دقیق و کامل برجام، اظهارداشت: سطح همکاری‌های ایران و آلمان بعد از برجام و حذف موانع، رو به گسترش بوده و برای ایجاد شتاب در این همکاری‌ها و برداشتن گام‌های بلندتر تا رسیدن به نقطه آیده‌آل، باید روابط در بخش‌های بیمه‌ای و بانکی تسریع و تسهیل شود.

روحانی سپس به سابقه همکاری شرکت‌های بزرگ آلمانی با شرکای تجاری خود در ایران اشاره کرد و گفت: دو کشور می‌توانند در حوزه‌های فنی – مهندسی و از جمله ساخت نیروگاه‌ها و راه آهن همکاری‌های خود را بیش از پیش توسعه دهند.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود، توسعه همکاریهای فرهنگی و دانشگاهی دو کشور را نیز ضروری برشمرد و گفت: ایران و آلمان همواره روابط فرهنگی مستحکمی با یکدیگر داشته‌اند و این همکاری‌ها و روابط فرهنگی را می‌توانیم در زمینه‌های دانشگاهی، تحقیقاتی و هنری گسترش دهیم.

روحانی در ادامه به موضوع تروریسم و خطرات آن برای همه کشورهای جهان اشاره کرد و افزود: حفظ ثبات و امنیت منطقه و مبارزه با تروریسم برای نه تنها کشورهای منطقه بلکه برای همه جهان مهم است و باید در این عرصه همه کشورها با یکدیگر همکاری کنند.

 میشائیل کلور برشتولد سفیر جدید آلمان در تهران نیز با تقدیم استوارنامه خود به دکتر روحانی، تاکید کرد که برلین مصمم است سطح همکاری‌ها خود را با تهران در همه حوزه‌ها بویژه در حوزه فناوری‌های نوین، ارتقاء دهد.

سفیر جدید آلمان، گسترش و تعمیق همکاری‌های فرهنگی و علمی دو کشور را نیز در کنار همکاریهای اقتصادی و سیاسی ضروری خواند و گفت: ما آماده تعمیق همکاری‌های علمی، دانشگاهی و هنری میان دو کشور هستیم.

وی همچنین با تاکید بر اهمیت و نقش توافق هسته‌ای در توسعه همکاریهای مشترک تصریح کرد: آلمان قویا متعهد به اجرای کامل و دقیق برجام است و از همه توان خود برای اجرای کامل این توافق از سوی سایر کشورها، استفاده خواهد کرد.

برشتولد آماده شدن نخستین ایرباس ساخت اتحادیه اروپا در هامبورگ برای تحویل به ایران را پیامی قوی برای اجرای برجام برشمرد و گفت: ما از هیچ تلاشی برای اجرای کامل برجام دریغ نخواهیم کرد و این به نفع روابط دو کشور، منطقه و جهان است.

سفیر آلمان در تهران سپس به مسایل منطقه‌ای و ضرورت تقویت همکاری‌های مشترک در این عرصه اشاره کرد و اظهارداشت: آلمان در خصوص مسایل منطقه‌ای، جمهوری اسلامی ایران را به عنوان بازیگری بسیار مهم می‌داند که دستیابی به هیچ راه حلی بدون حضور این کشور امکان پذیر نیست.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin