ویلیام مکس وایتهد گفت: همکاری‌های شرکت مخابراتی ام تی ان و ایرانسل ایران نماد بسیار خوبی از روابطی است که باید میان ایران و آفریقای جنوبی باشد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ویلیام مکس وایتهد، سفیر آفریقای جنوبی در گفتگو با ایلنا درباره همکاری‌های ایران و آفریقای جنوبی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: می‌توان گفت که ایران و آفریقای جنوبی در یک دهه اخیر همکاری‌های متعدد و خوبی در حوزه فناوری و علوم نوین به خصوص فناوری ارتباطات داشته‌اند و آفریقای جنوبی تا به امروز سرمایه گذاری‌های کلانی در حوزه ارتباطات ایران داشته است که این روند ادامه خواهد داشت.

سفیر سابق آفریقای جنوبی در ایران با اشاره به سرمایه گذاری شرکت مخابراتی MTN در حوزه ارتباطات ایران گفت: ۴۹ درصد از سهام دومین اپراتور بزرگ موبایل کشور ایران، شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل متعلق به شرکت مخابراتی MTN آفریقای‌جنوبی به عنوان یکی از شرکت‌های بزرگ و نوآور ارتباطی جهان است. همچنین ۵۱ درصد از سهام این شرکت به شرکت گسترش الکترونیک ایران یا همان ایرانسل ایران اختصاص دارد که این همکاری و سرمایه گذاری مشترک و بزرگ از سوی طرفین ایرانی و آفریقای جنوبی در حوزه ارتباطات باعث ایجاد اپراتور بزرگ ایرانسل شد که تا به امروز خدمات نوآور و جدیدی ارتباطی را به مردم ایران ارائه کرده است.

ویلیام مکس وایتهد با بیان این که MTN در حال سرمایه گذاری بیشتر و گسترده در حوزه ارتباطات ایران است، اظهار داشت: در حال حاضر، شرکت مخابراتی MTN سرمایه گذاری‌های کلان در حوزه فیبر نوری به منظور افزایش سرعت و کیفیت اینترنت را در دستور کار دارد و در کنار این موضوع، سرمایه گذاری‌های گسترده برای ایجاد نسل جدید ارتباطی در ایران و افزایش کیفیت ارتباطات ایران توسط MTN در برنامه است. همکاری‌های شرکت مخابراتی ام تی ان و ایرانسل ایران نماد بسیار خوبی از روابطی است که باید میان ایران و آفریقای جنوبی باشد.

وی درباره احتمال وقوع تحریم‌های بین المللی جدید برای ایران از سوی دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا تاکید کرد: پیش بینی موضوع احتمال وقوع تحریم‌های جدید و خطرات ناشی از آن به خصوص برای اقتصاد ایران چندان فکر خوبی نیست و باید واقع گرایانه با این موضوع برخورد شود.

وایتهد گفت: در صورت وقوع تحریم‌های جدید برای ایران و ایجاد مشکل برای افراد فعال حقیقی و حقوقی شرکت MTN آفریقای جنوبی و ایرانسل ایران باید با هم‌افزایی راه‌حلی برای این موضوع و ادامه همکاری پیدا کنند.

وی ادامه داد: نکته مهم این است که شرکت مخابراتی MTN همواره به قراردادهای خود پایبند بوده و حتی در طول سال‌هایی که ایران در شدیدترین تحریم‌های بین المللی قرار داشت، همکاری‌ها بین طرفین قطع نشد.

سفیر سابق آفریقای جنوبی در ایران افزود: یکی از مسائل مهم درباره تحریم‌های ایران و همکاری ایرانسل و ام تی ان، عدم امکان برداشت پول‌های ناشی از سود توسط ام تی ان از ایران به دلیل تحریم‌ها بود که خوشبختانه حالا با فضایی که ایجاد شده این مشکلات رفع شده است.

وایتهد افزود:  تاکید می‌کنم در صورت ایجاد مشکل با وقوع تحریم‌های بین المللی جدید باید خلاق بود و مشکلات را حل کرد.

وی در پاسخ به این موضوع که درباره روابط ایرانسل ایران و شرکت مخابراتی MTN انتقاداتی وجود دارد، تصریح کرد: سرمایه گذاری خارجی در تمامی نقاط دنیا یک مسئله رایج است و ریشه این انتقادات و صحبت‌ها درباره سرمایه گذاری خارجی را می‌توان جانیفتادن سرمایه گذاری خارجی در ایران عنوان کرد.

وایتهد تاکید کرد: سرمایه گذاری‌ شرکت‌های بزرگ خارجی در بخش ارتباطات ایران که کاملا به جز بخش کوچکی در اختیار بخش خصوصی است، می‌تواند به گسترش این حوزه کمک کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin