سفیر آفریقای جنوبی در ایران با تاکید بر اینکه عملکرد رژیم اسرائیل در غزه و خیزش جهانی در حمایت از مردم فلسطین، سبب احیای مجدد جریان ضدامپریالیسم می شود، گفت که روزهای تبرئه اسرائیل از اتهام نسل کشی و تبعیض نژادی، در حال به سر آمدن و پایان یافتن است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در ادامه سلسله نشست های تخصصی سیاست پژوهی و تدوین نقشه راه آفریقا، نشستی با عنوان «آفریقای جنوبی و گفتمان مقاومت» با حضور فرانسیس مولوی سفیر آفریقای جنوبی در ایران، برگزار شد.

مولوی با اشاره دلایل شکایت آفریقای جنوبی از رژیم صهیونیستی به دیوان بین المللی لاهه، برای نقض تعهدات این رژیم براساس کنوانسیون نسل کشی، توضیح داد: لازم است یادآوری کنم که سال گذشته ما درخواست شکایت هایی را به همراه بولیوی، بنگلادش، کومور و جیبوتی علیه رهبران ارشد اسرائیلی به دیوان کیفری بین‌المللی ارائه کردیم تا درباره نسل کشی اسرائیل در غزه، تحقیقاتی آغاز شود.

وی با بیان اینکه، در آینده نزدیک، احکامی بین المللی علیه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و دستور بازداشت او، در رسانه ها منتشر خواهد شد، افزود: این ادعای من نه به قصد ایجاد جنجال و هیاهو، بلکه براساس پیش بینی از رای دیوان کیفری بین المللی است.

سفیر آفریقای جنوبی در ایران همچنین به نگرانی های رهبران سابق و کنونی آمریکا درباره محکومیت اسرائیل، ابراز کرد: آمریکایی ها نگران آن هستند که اسرائیلی ها در زمینه اتهام نسل کشی، محکوم شوند، بنابراین فشار زیادی بر کشورهای اروپایی که عضو دیوان بین المللی کیفری هستند، وارد می کنند. بر این اساس، امیدوارم که این فشارها، نتیجه بخش نباشد چرا که به ناکارآمدی دیوان بین المللی دادگستری، منجر خواهد شد.

مولوی ادامه داد: با این حال ما بسیار امیدوار هستیم که دادگاه کیفری بین المللی حکم بازداشت رهبران رژیم اسرائیل را به زودی صادر کند، زیرا این دادگاه صلاحیت رسیدگی به جنایات جنگی علیه بشرت و نسل کشی توسط افراد را دارد و می تواند علیه افراد مشخص، حکم صادر کند.

وی با بیان اینکه مشکل فلسطینی ها از اکتبر سال گذشته شروع نشده، بلکه 75 سال است که دست در گریبان این مشکلات و نابرابری ها هستند، گفت: فلسطینی ها در طول همه این سال ها، از زندگی عادی محروم شده اند، هزاران نفر از آنان کشته و آواره شده اند و تحت بدترین رفتارهای غیر انسانی قرار گرفته اند. اما اکنون، آنچه که در غزه می گذرد، جنایت هایی کاملا بی سابقه است.

سفیر آفریقای جنوبی در ایران به اشاره به کشتار رژیم اسرائیل در غزه، بیان کرد: آنچه که امروز قابل مشاهده است، مرگ گروهی فلسطینیان در غزه است. هزاران نفر از سال گذشته تا کنون، قتل عام شده اند و این حجم زیاد از کشتار، نشان از قصد واقعی اسرائیلی ها دارد و آن هم، نسل کشی و نابودی کامل فلسطینیان است. اگر به عملکرد اسرائیلی ها نگاه کنید، می بینید که آنان از تولد فلسطینی ها جلوگیری می کنند و در زمینه سلامت زنان باردار فلسطینی، بدترین خشونت ها را اعمال می کنند. این ها، نشانه های واضحی از جنایت جنگلی و نسل کشی به حساب می آید.

مولوی همچنین ابراز کرد: یکی دیگر از دلایل نسل کشی و جنایت جنگلی اسرائیلی ها در غزه، این است که از ورود غذا و مایحتاج روزانه به غزه جلوگیری می کنند و انسان هایی که در این منطقه زندگی می کنند، آرام آرام به کام مرگ می روند. آیا دیوان بین المللی دادگستری، نمی تواند اینها را ببیند؟ آیا این دیوان، به تبلیغات و دروغ های اسرائیل گوش می دهد و از ادله و مستنداتی که ما ارائه می کنیم، چشم پوشی خواهد کرد؟ حقیقت واضح است و ما امیدوار هستیم که دیوان بین المللی دادگستری، این جنایات را مدنظر قرار دهد.

وی ادامه داد: با نگاهی به عملکرد ارتش اسرائیل در غزه، می بینید که این جنایت ها، نه از سوی چند سرباز سرکش و عصبانی و بی انضباط، بلکه در قالب یک عملیات برنامه ریزی شده از سوی مقامات بالا و اجرای دقیق آن توسط نیروهای شان در میدان، انجام می شود. کاملا مشخص است که نافرمانی در کار نیست بلکه اجرای دقیق دستورات مقامات بالا توسط سربازان اسرائیلی است.

سفیر آفریقای جنوبی در ایران، با تاکید بر اینکه استدلال حقوقی بسیار قوی در قصد ارتکاب یک نسل کشی در غزه توسط اسرائیل وجود دارد، ادامه داد: ما به عنوان اعضای امضاکنندگان کنوانسیون نسل‌کشی، حق داریم که این اقدام جنایت آمیز اسرائیل در مورد فلسطینی‌ها که آشکار انجام می شود را محکوم کنیم و به دادگاه ببریم. از طرفی، چون اسرائیل نیز یکی از امضاکنندگان کنوانسیون نسل کشی است، طبق این معاهده، امضاکنندگان موظفند که از نسل کشی جلوگیری کنند و کشورهای متخلف را مجازات کنند، در نتیجه، اسرائیل، نمی تواند مانع رسیدگی به این شکایت شود.

مولوی در ادامه به طولانی شدن روند رسیدگی دادگاه بین المللی دادگستری در مورد شکایت از رژیم اسرائیل اشاره کرد و گفت: ممکن این روند، چند سال به طول انجامد. هر چند که انجام نسل کشی در این زمینه، قطعی است، با این حال تا زمان صدور رای دادگاه، برخی کشورها تلاش خواهند کرد که مسیر آن را منحرف کنند و اسرائیل را از این جرم، دور کنند. یا نکته های انحرافی به آن اضافه می کنند تا افکار عمومی را گمراه کنند. مثلا خواهند گفت که جمهوری اسلامی ایران، در این شکایت، دخیل است و وکیل آفریقای جنوبی و دستورات از تهران ارسال می شود.

وی خطاب به رهبران رژیم اسرائیل و حامیان آن، گفت: ما اکنون می خواهیم رابطه خود را با شما بررسی کنیم. می خواهیم شما را تنبیه کنیم و به شمار درسی بیاموزیم که فراموش نخواهید کرد و در تاریخ ثبت خواهد شد.

مولوی با تاکید بر اینکه بشریت برای کمک به فلسطینیان، با موقعیت مهمی روبرو است، ابراز کرد: اسرائیل در 75 سال گذشته، توسط برخی قدرت ها حمایت شده و در برابر هر گونه عزم بین المللی و محکومیتی، ایستاده است. اما این بار، با ادله و عزمی که وجود دارد، اسرائیلی ها و حامیان شان دیگر نمی توانند از این اتهام فرار کنند. اکنون روزهای تبرئه اسرائیل رو به پایان است و دیگر از دست حامیان اش نیز، کاری بر نخواهد آمد.

وی درباره پیامدهای مثبت این شکایت علیه اسرائیل، بیان کرد: در حال حاضر، صدای حمایت از فلسطینیان در نقاط مختلف جهان بلندتر شده است و امروز می بینیم که دانشگاه های ایالات متحده آمریکا و سایر کشورهای غربی نیز در دفاع از حق فلسطین به پا خاسته اند و جنبشی در حمایت فلسطین در جهان به وجود آمده که روز به روز در حال رشد است.

سفیر آفریقای جنوبی در ایران، همچنین گفت: امروز مردم عادی در حال تغییر نگرش و رفتار دولت هایشان نسبت به مساله فلسطین هستند. ما قدرت مردم عادی را برای حمایت از حقوق فلسطینیان و تغییر رفتار قدرت ها، در اختیار داریم. در شرایطی که حمایت های نظامی همه جانبه نسبت به اسرائیل از سوی قدرت های غربی صورت می گیرد، ما به قدرت غیرنظامی و مردمی تکیه کرده ایم و احساس قدرت می کنیم. خوشبختانه ما به عنوان مردم، می توانیم وضعیت موجود را تغییر دهیم و رسیدن به هدف، در چنین شرایطی، ممکن است.

مولوی بر اهمیت شکایت آفریقای جنوبی از اسرائیل در دادگاه بین المللی دادگستری اشاره کرد و گفت: با این پرونده، جنبش ضدامپریالیسم، مجددا احیا خواهد شد و از سوی دیگر، تعداد کشورهایی که حامی فلسطین هستند، بیش از گذشته می شود و به آفریقای جنوبی در این پرونده اضافه ملحق خواهند شد. هم اکنون چند کشور اعلام آمادگی کرده اند و به زودی تاثیر قابل توجهی در محکومیت رژیم آپارتاید اسرائیل خواهد گذاشت.

وی درباره نتیجه این شکایت، ابراز کرد: جدا از اینکه رهبران رژیم اسرائیل در اتهام نسل کشی، گناهکار شناخته خواهند شد، چند دستاورد دیگر نیز به وجود خواهد آمد. یکی از آنها، وضع تحریم های اقتصادی علیه اسرائیل و دیگری، کاهش جدی حمایت های نظامی از این رژیم خواهد بود. این دستاوردها با موضع گیری های قوی کشورهای حامی فلسطین، به وجود خواهد آمد. البته، انزوای دیپلماتیک، کاهش سرمایه گذاری و کاهش تبادلات تجاری، یکی دیگر از کارهایی است که توسط کشورهای جهان در مواجهه با اسرائیل، می تواند رقم بخورد. تجربه آفریقای جنوبی در دوره آپارتاید، گواه بر این موضوع است.

سفیر آفریقای جنوبی با اشاره به حمله اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق و شهادت چند تن از فرماندهان نظامی کشورمان، بیان کرد: در برابر چنین جنایتی، دادگاه های بین المللی، واکنشی نشان نمی دهند و در برابر چنین جنایاتی سکوت می کنند. بنابراین وقت آن رسیده است که جهانیان، در برابر، نسل کشی و جنایت های اسرائیل، یک تصمیم درست و جدی بگیرد تا محیط زندگی انسان ها، به جای امن تری تبدیل شود.

حسین روزبه معاون امور بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز با بیان اینکه، این نشست و چنین برنامه هایی، پایه های روایت یک گفتمان پاینده انقلابی را خواهد گذاشت، ابراز کرد: آنچه امروز در دنیا، نسبت به موضوع فلسطین در حال رخ دادن است، این نوید را می دهد که گفتمان مقاومت، به ثمر خواهد نشست. آفریقای جنوبی نیز گفتمانی دارد که در نظم آینده دنیا نقش سازنده ای را ایفا خواهد کرد؛ آینده ای که اثر و نشانه ای از اسرائیل و کسانی که انسانیت را به بردگی بکشانند، در آن نیست.

وی همچنین از اقدامات انقلابی دولت و ملت آفریقای جنوبی از حمایت از مردم فلسطین که سال هاست برای به دست آوردن بدیهی ترین حق شان تلاش می کنند، تشکر کرد.

حسن یوسفی کارشناس روابط بین الملل در حوزه آفریقا نیز با تبیین شرایط حزبی در آفریقای جنوبی نسبت به شکایت این کشور از رژیم صهیونیستی به دادگاه بین المللی دادگستری، ابراز کرد: دولت این کشور، در استدلال از عملکرد خود نسبت به حمایت از مردم مظلوم فلسطین، ابراز می کند که آفریقای جنوبی، از آنجا که یکی از قربانیان تبعیض نژادی بوده است، اکنون خود را حامی و مدافع قربانیان این موضوع می داند و در این زمینه، فعالیت می کند.

وی ادامه داد: به نظر می رسد که دولت آفریقای جنوبی تلاش دارد نقشی که در سال های قبل به عنوان یک برادر بزرگ تر در آفریقا و یک عنصر فعال در سطح جهانی داشت دوباره به عهده بگیرد.

علیرضا معصومی رییس اداره اول آفریقا در وزارت امور خارجه نیز در این نشست، به سیر تاریخی حمایت آفریقای جنوبی از مردم فلسطین اشاره کرد و گفت: نلسون ماندلا رهبر جنبش ضد آپارتاید، معتقد بود تا زمانی که مردم فلسطین، آزادی خود را به دست نیاورده اند، مبارزه علیه نژادپرستی و تبعیض نژادی، تمام نشده است.

وی ادامه داد: در ساختار سیاسی آفریقای جنوبی، حمایت از فلسطین موضوعی نیست که فقط به شخص روسای دولت ارتباط داشته باشد، بلکه در دوره های مختلف، این موضوع روشن شده است که حمایت از حقوق فلسطینیان، در سیاست های کلی آفریقای جنوبی قرار دارد.

حامد قشقاوی پژوهشگر امور بین الملل نیز به ارائه یک پژوهش در حوزه آپارتاید و تبعیض نژادی و عملکرد آفریقای جنوبی در این زمینه، پرداخت.

در پایان این نشست، حسین روزبه معاون امور بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با اعطای یک یادبود، از تلاش های سفیر آفریقای جنوبی در ایران، تقدیر کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin