سفیر جمهوری آذربایجان طی دیدار با رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از آمادگی این کشور جهت همکاری با ایران در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، بنیاد حسین اف سفیر جمهوری آذربایجان در تهران در دیدار با ابوذر ابراهیمی ترکمن ضمن اشاره به سطح مناسب روابط دو جانبه و ملاقات های مستمر رؤسای جمهور دو کشور طی سه سال اخیر، از سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به جمهوری آذربایجان در چند روز آینده خبر داد و بر ضرورت گسترش روابط همه جانبه تأکید کرد.

بنیاد حسین اف خاطرنشان کرد: مرزهای بین دو کشور را دولت ها قرار داده اند ولیکن از نظر روابط دینی و قلبی بین مردم دو کشور مرزی وجود ندارد.

به گفته وی پس از استقلال جمهوری آذربایجان در این کشور مساجد زیادی ساخته شده است که در این راستا، الهام علی اف و پدر مرحومشان به این مسائل اهمیت فراوانی می دهند.

وی در ادامه اظهار کرد: هم اکنون سعی می شود تا مواردی چون ترور و تروریسم که به اسلام ارتباطی ندارد به نام اسلام و به منظور ایجاد اسلام هراسی تبلیغ کنند که ما همواره برای مقابله با این جریان تبلیغی با ایران همراه هستیم.

بنیاد حسین اف در پایان خاطرنشان کرد: ما به دنبال همکاری و نزدیکی بیشتر و گسترش روابط فرهنگی با ایران هستیم.

در ادامه ابوذر ابراهیمی ترکمان نیز در این دیدار با اشاره به قدمت روابط دو کشور به زمانی بر می گردد که هیچ گونه تکنولوژی وجود نداشت، گفت: در اقصی نقاط دنیا، هیچ دو کشوری چون ایران و آذربایجان از لحاظ اشتراکات فرهنگی و نزدیکی دو ملت وجود ندارد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: آذربایجان یکی از 63 کشوری است که در آن دو نمایندگی فرهنگی در شهرهای باکو و نخجوان داریم و با علاقه از روابط فرهنگی با آذربایجان پشتیبانی می کنیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: پیشینه و ریشه های تاریخی روابط دو کشور از بین رفتنی نیست و برای دو کشور مناسب است تا هرچه بیشتر روابط فرهنگی گسترش پیدا کند.

ترکمان در پایان یادآور شد: در شرایط کنونی منطقه در جایی که افراط گرایان تلاش می کنند تا حکومت های دو کشور را دچار مشکل کنند، می توانیم با نزدیک کردن روابط فرهنگی بر این مشکلات فائق آمده و با تقویت اسلام معتدل با جریان افراطی مقابله کنیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin