سفیر جمهوری کرواسی در ایران بر تعمیق روابط اقتصادی و سیاسی بین دو کشور تاکید کرد و گفت: تحریم ها، افکار خوب و اهدافی که در این خصوص را داشتیم از بین برد اما برای تقویت و توسعه مراودات دو طرفه تلاش می‌کنیم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، دراگو اشتامبوک، در نشست با فعالان اقتصادی استان همدان اظهار داشت: علاوه بر تحریم ها پاندومی کرونا باعث بروز مشکلاتی در زمینه روابط ایران و کرواسی شد که به جبران این نواقص در آینده امیدوار هستیم.

وی به سفر رییس جمهوری کرواسی در سال ۲۰۱۶ به تهران اشاره کرد و گفت: نمایندگان ۱۰۰ شرکت ما در این سفر حضور داشتند و تفاهم نامه هایی در زمینه های مختلف منعقد شد.

سفیر کرواسی در ایران خاطرنشان کرد: ما این توافق ها را به رسمیت شناختیم و پیگیر آنها هستیم که به مرحله اجرا برسد زیرا تقویت مراوده با ایران برای ما بسیار مهم است‌.

وی به موضوع استقلال کشور کرواسی اشاره کرد و گفت: ایران نخستین کشور جهان بود که استقلال ما را به رسمیت شناخت و ما به این حمایت و پشتیبانی افتخار می‌کنیم.

اشتامبوک به معرفی ظرفیت ها و توانمندی کشور خود پرداخت و افزود: پذیرای گردشگران ایرانی هستیم تا از چشم انداز زیبای این کشور بهره مند شوند.

سفیر کرواسی در ایران یادآوری کرد: این نشست پایه ای برای جلسات بعدی و ایجاد زمینه های مناسب همکاری و مشارکت در عرصه های مختلف است.

وی به مشابهت های فرهنگی ایران و کرواسی نیز اشاره کرد و گفت: نام اصیل کرواسی در کتیبه های بیستون آمده است و این نشان از رابطه اصیل و کهن این دو ملت است‌.

علی‌اصغر زبردست، در نشست فعالان اقتصادی استان همدان با سفیر جمهوری کرواسی در ایران اظهار داشت: طبق اظهارات سفیر جمهوری کرواسی در ایران، این کشور تا یک سال دیگر به اتحادیه اروپا و شینگن می‌پیوندد و ما باید جایگاه خود را در این منطقه تقویت کنیم.

رییس اتاق بازرگانی استان همدان خاطرنشان کرد: کرواسی کشوری گردشگرپذیر و به مصرف محصولات حلال علاقه مند است و این موضوع باید مورد توجه صنایع غذایی استان همدان قرار گیرد.

زبردست گفت: هزینه عمل های جراحی به ویژه زیبایی در ایران ارزانتر از کرواسی است و استان همدان به لحاظ پیشرفت های پزشکی می‌تواند مقصد گردشگری سلامت برای مردم این کشور باشد.

او به قابلیت های کرواسی در زمینه کشتی سازی، خودروسازی و کشت های فرا سرزمینی اشاره کرد و گفت: فعالان اقتصادی استان ما در این زمینه ها می توانند وارد شوند.

وی با بیان اینکه کرواسی با حدود چهار میلیون جمعیت در جنوب مرکزی اروپا واقع شده است یادآوری کرد: این کشور مشابهت های فرهنگی و زبانی با ملت ایران دارد که باید به آنها برای توسعه روابط توجه کنیم.

سفیر جمهوری کرواسی در ایران به دعوت اتاق بازرگانی به همدان سفر کرد و نشست با فعالان اقتصادی، فعالان فرهنگی و دیدار با استاندار همدان از برنامه های او است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin