رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در یزد در واکنش به سفر سفرای انگلیس، سوئیس و دانمارک به استان یزد خاطرنشان کرد سفر سفرای انگلیس و دانمارک بدون دعوت مقامات رسمی بوده است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، حمیدرضا سالک پیشتر اعلام کرده بود سفیر انگلیس و سفیر دانمارک به همراه خانواده‌های خود در قالب یک سفر سیاحتی روز پنج شنبه عصر وارد فرودگاه شهید صدوقی یزد می‌شوند.

این در حالی بود که ده‌ها نفر از شهروندان منتظر بیرون فرودگاه در قالب یک تجمع اعتراض آمیز منتظر آن‌ها بودند تا خشم و ناراحتی خود را از این سفر نشان دهند.

برخی منابع اعلام کردند، سفیر انگلیس برای سفر به یزد به فرودگاه مهرآباد مراجعه کرده، اما با اطلاع از گسترش اعتراض‌ها از سفر به یزد منصرف شده است.

پیش از او سفیر دانمارک هم از سفر به یزد منصرف شده بود.

ترحمی معاون سیاسی امنیتی استانداری یزد درباره حضور سفرا در این استان گفت: از آن جایی که این سفر غیررسمی و در قالب سفر سیاحتی و گردشگری بوده، در مورد این سفر هیچ اطلاعی به استانداری داده نشده است.

همزمان با اعلام برنامه سفر سفیر انگلیس به استان یزد، شمار زیادی از شخصیت‌ها و تشکل‌های دانشجویی و مردمی با صدور بیانیه‌های مختلف این سفر را دارای اغراض سیاسی دانستند و خواستار لغو این سفر شدند.

میرمحمدی و جوکار دو نماینده استان یزد در مجلس این سفر را خسارت بار و فتنه انگیزانه دانستند و در مورد اهداف این سفر ابراز تردید کردند.

اعلام برنامه سفر سفیر انگلیس به میبد هم با اعتراضاتی در این شهر مواجه شد و اعرافی و حسنی دو امام جمعه موقت شهر با اعلام مخالفت شدید با این سفر خواستار لغو این سفر شدند.

وزارت امور خارجه در واکنش به این اعتراض‌ها اعلام کرده نقشی در برنامه ریزی برای این سفر نداشته است و قرار بوده این سفر با هدف سیاحتی و گردشگری صورت گیرد.

به گفته سالک نماینده وزارت امور خارجه در استان یزد، سفرا و نمایندگان سیاسی کشور‌ها حق دارند در قالب سفر‌های سیاحتی از استان‌های مختلف دیدن کنند، اما این سفر باید با هماهنگی با وزارت امور خارجه انجام شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin