سفرای افغانستان و تاجیکستان در سومین همایش بین المللی مولوی پژوهی سخنرانی کردند و از اعلام آمادگی کشورهای خود برای بزرگداشت فرهنگ مشترک سخن گفتند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، نظام الدین زاهدی سفیر تاجیکستان در آیین اختتامیه سومین همایش بین المللی مولوی پژوهی که در دانشگاه اصفهان برگزار شد، با موضوع «مولانا و جهان امروز» اظهار کرد: روند بازیابی هویت ملی در دوران جدید در کشور ما آغاز شده و روندی مهم و سرنوشت ساز است که پس از ۸۰ سال سلطه شوروی که از نمایندگان ادب عرفانی دور بودیم، به این مهم دست یافته ایم.

وی افزود: امروز خوشبختانه اوضاع تغییر یافته و ارج گذاری افکار و آثار فرزندان ادب و عران به سنتی شایسته تغییر یافته است. مردم ما به آثار مولانا روی آورده اند.

سفیر تاجیکستان در ایران با اشاره به همایش تجلیل ۸۰۰ سالگی مولانا که در سال ۱۳۸۶ هجری شمسی در تاجیکستان برگزار شد، اظهار کرد: اکنون مثنوی خوانی و حافظ خوانی در کشور تاجیکستان رواج دارد و افزون بر این یک شهرستان در تاجیکستان به نام مولانا نامگذاری شده است.

به گفته زاهدی مردم تاجیک نیز همانند دیگر هم زبانان خود در ایران و کشورهای فارسی زبان، عشقی پرشور به این نابغه شعر و عرفان دارند و میراث جهانساز بزرگانی مانند مولانا از یک ملت و یک کشور بیرون آمده و به میراثی فراملی تبدیل شده است.

وی ادامه داد: جهان امروز نیازمند بازشناخت افکار مولا است، زیرا پاسخگوی امروز و فردای ما است. انسانی که مولانا ستایشگر آن است می تواند ما را از مشکلات بیرون ببرد.

سفیر تاجیکستان در ایران افزود: این انسان خودشناس است زیرا اگر نشناسد به ماهیت عالم هستی دست نمی یابد و از دید مولانا همدلی را از همزبانی بهتر می داند.

به گفته زاهدی انسان آرمانی از دید مولانا از کینه دور است، در برابر دین و مذهب های مختلف طالب همایش تمدن ها است و این انسان را مولانا با تعبیر مرد خدا تفسیر کرده است.

وی افزود: امروز در بخش هایی از عالم کشتار وجود دارد و خبرهای فساد و مخالفت های مذبی انسان را تهدید می کند و جهان به انسان راستین مولانا نیاز دارد.

سفیر تاجیکستان در ایران با بیان اینکه مرزهای حوزه فرهنگی مولانا از مرزهای آثار او بالاتر رفته است، تصریح کرد: امیدوارم در همایش های بعدی نیز از کشور تاجیکستان حضور داشته باشند.

عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان در ایران نیز در این همایش، گفت: مولانا جلال الدین محمد بلخی آن چنان محبوب است که امروزه شهروند همه جهان است.

وی افزود: ما در عصر ظهور سوم مولانا قرار داریم، ظهور اول همان ظهور فیزیکی او در عصرش است، ظهور دوم شناخت مولانا در جهان باختر و خوانش آن در مغرب زمین و تاثیر مولانا بر فرهنگ غرب است. ظهور سوم حضور جدید مولانا در دوران جدید مانند زبانشانسی، عرفان و انسان شناسی از دیدگاه های نو است که دو بخش دیدگاه و تفسیرهای جدید و تاثیر مولانا بر افکار انسان را شامل می شود.

به گفته سفیر افغانستان این ظهور سوم ایجاب می کند ما فصل تازه ای از مولانا پژوهی را آغاز کنیم. باید بدانیم مولانا کیست و افکار او چیست؟ اینگونه همایش ها که امروز به همت دانشگاه اصفهان انجام شد در آینده بحث های جدیدی را در مورد مولانا شناسی به امغان می آورد.

وی از آمادگی سفارت افغانستان خبر داد و گفت: در عرصه بزرگداشت فرهنگ مشترک با تمام توان خود با شما همکار خواهیم بود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin