معاون نخست وزیر و وزیر امورخارجه اسلوونی گفت: سفارت این کشور در ماه نوامبر (آبان – آذر) سال جاری میلادی در تهران بازگشایی می شود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، کارل ویکتور اریاوتس در نشستی با حضور اعضای کمیسیون سیاست خارجی پارلمان این کشور گفت: انتظار می رود سفارت اسلوونی در ایران مجدداً در ماه نوامبر (آبان – آذر) سال جاری افتتاح شود.

اریاوتس همچنین تصریح کرد: پیش بینی می شود که بروت پاخور رئیس جمهوری اسلوونی نیز در سفر رسمی به ایران در مراسم بازگشایی این سفارتخانه شرکت کند.

وزیر امورخارجه اسلوونی 29 تیر ماه امسال نیز در نشستی با مرتضی درزی رامندی سفیر کشورمان در لیوبلیانا پایتخت اسلوونی با اشاره به فضای به وجود آمده پس از توافق هسته ای و رفع تحریم ها علیه ایران گفته بود: کاردار موقت اسلوونی برای بازگشایی سفارت این کشور عازم تهران خواهد شد.

اریاوتس در این دیدار افزود که زمان آن فرا رسیده تا روابط اسلوونی با جمهوری اسلامی ایران بیش از پیش توسعه یابد و مهمترین گام در این راستا بازگشایی سفارت اسلوونی در تهران است.

وی در این دیدار تصریح کرد: همان گونه که قبلا و در دیدار با آقای ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده بودم، اسلوونی تصمیم گرفته است در سال جاری سفارت خود را در تهران بازگشایی کند.

وی در ادامه گفت: بر همین اساس و به دنبال اقدامات قانونی و اداری صورت گرفته، به زودی کاردار موقت اسلوونی به منظور انجام تمهیدات لازم برای بازگشایی سفارت، عازم تهران خواهد شد.

اریاوتس با مثبت ارزیابی کردن روابط دو جانبه، بر ضرورت تقویت ارتباطات و مراودات میان مسئولان دو کشور تأکید کرد.

ازدراکو پوچی والشک وزیر اقتصاد و توسعه فناوری جمهوری اسلوونی نیز در سال گذشته در ایران گفته بود که گشایش سفارت این کشور در تهران توسعه روابط اقتصادی و سیاسی میان دو کشور را تسهیل خواهد کرد.

سفارت جمهوری اسلوونی در تهران بیست و سوم اسفندماه 1391 به خاطر سیاست های ریاضت اقتصادی این کشور بسته شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin