یاور عباس، سرکنسول پاکستان در آیین بزرگداشت اقبال لاهوری، از وی به عنوان شخصیت تاثیرگذار در جهان اسلام یاد کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، یاور عباس که در آیین بزرگداشت اقبال لاهوری در محل موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری مشهد سخن می‌گفت خاطرنشان کرد: دولت پاکستان هر سال روز بزرگداشت اقبال را با شکوه برگزار می‌کند و ما در واقع اقبال را به عنوان پدر پاکستان می‌دانیم در کنار رهبر بزرگ محمدعلی جناح که در واقع رویای اقبال را جامه عمل پوشانید.

او افزود: شخصیت اقبال دارای ابعاد بزرگی است، او فیلسوف، استاد، اصلاح‌طلب و شخصیت بزرگی بود که تاثیر فراوانی بر متفکران و بزرگان جهان اسلام گذاشت.

عباس خاطرنشان کرد: او یکی از تاثیرگذارترین شخصیت‌های اسلامی است که خود را متعلق به جهان اسلام می‎‌داند و زبان خود را نیز زبان اصیل ایرانی می داند.

سرکنسول پاکستان در مشهد عنوان کرد: آینده‌بینی‌های او محدود به شبه قاره نبود و مخاطب او جهانیان و به خصوص مسلمانان است و در اشعارش به این موضوع اشاره می‌کند.

داور عباس عنوان کرد: اقبال عشقی عمیق به ایران دارد و روشن‌بینانه گفته بود اگر تهران معادل ژنو در غرب شود امید است تا مشکلات ما حل شود.

این دیپلمات پاکستانی افزود: او یک قرن قبل نقش ایران را در معادلات منطقه دید و می‌توان گفت او در واقع انقلاب اسلامی ایران را دیده بود.

وی تصریح کرد: بنابراین اقبال یکی از قویترین حلقه‌های ارتباط دو کشور است و او همواره به وحدت تکیه دارد و می‌گوید فرد بدون ملت مثل موج خارج از رود بی معناست.

عباس تصریح کرد: بر این پیام اقبال تاکید می‌کنم که مردم ایران و پاکستان نباید گسسته شوند و ما نباید فراموش کنیم که پیام اقبال امروز نیز مانند صد سال قبل کارایی و موضوعیت دارد و ما باید به دنبال اجرای آنان باشیم زیرا باعث می‌شود تا بتوانیم بسیاری از مشکلات خود را حل کنیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin