استاندار مازندران با اشاره به شباهت های استان با کشورهای اسکاندیناوی گفت: در حال حاضر ساماندهی پسماند مازندران فرصت مناسب سرمایه گذاری برای نروژی ها است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، محمد اسلامی استاندار مازندران در دیدار لارش نوردروم سفیر نروژ در شهر ساری افزود: از آنجایی که سرمایه گذاران نروژی با داشتن تکنولوژی پیشرفته در تبدیل زباله به کمپوست سابقه و تجربه بالایی دارند، می توانند از فرصت سرمایه گذاری مدیریت پسماند استان بهره بگیرند.

مازندران روزانه شاهد تولید بیش از 2 هزار و 800 تن زباله است که به دلیل نبود واحدهای کمپوست با مشکل فراوان برای دفن ان روبرو است و کمبود زمین در شهرهای مختلف استان باعث شده تا با مشکلات زیاد و هزینه های میلیاردی به نقاط دور کوهستانی و جنگلی حمل و دفن شود.

استاندار مازندران با بیان اینکه جنگل داری، زراعت چوب تولیدات محصولات شیلاتی، آبزی پروری و گل و گیاه از دیگر شباهت های فرصت های اقتصادی مازندران با کشور نروژ است، گفت: امیدواریم سفیر نروژ با شناخت و آگاهی که از ظرفیت های استان بدست آورده بتواند سرمایه گذاران نروژی را به این استان سوق بدهد.

اسلامی با بیان اینکه در دولت دوازدهم گسترش روابط بین المللی استانهای کشور با کشورهای دارای فرصت های سرمایه گذاری مشابه،مورد توجه قرار گرفته است، گفت: با توجه به وجود فرصت های سرمایه گذاری در حوزه تولیدات محصولات کشاورزی و گردشگری،مازندران آماده هر گونه همکاری با سرمایه گذاران خارجی است.

لارش نوردروم سفیر نروژ در ایران نیز در این نشست به دیدارهای 2 روزه اش از چند کارخانه تولیدی و پرورش ماهی خاویاری استان مازندران اشاره کرد و گفت: وجود ظرفیت های قابل توجه در بخش های شیلاتی،نفت و گاز در استان مازندران،می توان سرمایه گذاری در این بخش ها را انجام داد.

وی به تجربیات و وجود تکنولوژی پیشرفته در زمینه تولید محصولات شیلاتی، زراعت چوب و گل و گیاه نروژ اشاره کرد و افزود: هر چند سرمایه گذاران مازندران در حوزه پرورش ماهیان خاویاری و گل و گیاه به درستی در حال فعالیت هستند،اما می توان در این بخش ها سرمایه گذاری بیشتری را انجام داد.

وی به ظرفیت گردشگری دریایی، جنگلی و کوهستانی مازندران اشاره کرد و گفت: معتقدم باید زمینه انعقاد قرارداد را بین شرکت های گردشگری بخش خصوصی دو کشور برای آوردن گردشگران نروژی به مازندران مهیا کرد.

مازندران با برخورداری از جاذبه های طبیعی دریا، جنگل، کوه، رودخانه های فراوان، تالاب ها و آببندان ها، مزارع و مراتع و تنوع گیاهان، در کنار آب و هوای معتدل سالانه میزبان حدود 20میلیون نفر گردشگر داخلی و خارجی است.

مازندران همچنین سه هزار و 330 واحد آبزی پروری دارد که 276 واحد آن مربوط به پرورش ماهیان سردآبی و 14 واحد هم ماهیان خاویاری است و بیش از سه هزار واحد دیگر در زمینه تولید ماهیان گرم آبی فعالیت دارند .

نروژ یکی از کشورهای ثروتمند واقع در اروپای مرکزی است که با 385 هزار کیلومتر مربع مساحت و 5 میلیون نفر جمعیت تولید ناخالص ملی 282 میلیارد دلاری دارد که سرانه درآمد شهروندان این کشور حدود 55هزار دلار در سال است.

ایران با کشور نروژ حدود یک قرن روابط سیاسی و اقتصادی دارد و طبق آمار میزان واردات ایران حدود 10میلیون دلار و صادرات کالای ایرانی به این کشور نیز حدود یک میلیون دلار است.

در پسابرجام این کشور قرارداد 2.5 میلیارد دلاری را برای ساخت پنل های خورشیدی تولید انرژی با کشورمان منعقد کرده است.

سفیر نروژ پنجمین سفیر خارجی در تهران است که در 9 ماهه اخیر به استان مازندران سفر کرده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin