سفیر فلسطین در تهران با بیان خاطراتش از دوران خدمت در جمهوری اسلامی ایران گفت: زمانی که آیت‌الله خامنه‌ای رئیس‌جمهور بودند، چندین‌بار پشت سر ایشان نماز صبح خواندم و دیدارهای ما هفتگی انجام می‌شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ۳۰ بهمن ۱۳۵۷، تاریخی است که جمهوری اسلامی ایران با اهدای ساختمان سفارت سابق رژیم صهیونیستی در تهران (که در عصر طاغوت به رژیم منحوس صهیونیستی اختصاص داده شده بود) به سازمان آزادی‌بخش فلسطین، نخستین سفارت فلسطین را در جهان تأسیس کرد.

در سالروز تأسیس سفارت فلسطین در تهران بازگو کردن خاطراتی از صلاح زواوی، سفیر فلسطین در تهران خالی از لطف نیست. زواوی را شیخ‌السفرای جمهوری اسلامی ایران می‌دانند؛ دیپلماتی کهنه‌کار که از ابتدای تأسیس سفارت فلسطین در تهران (یا بهتر بگوییم واگذاری و تغییر نام نمایندگی رژیم صهیونیستی در تهران) تاکنون عهده‌دار امور دیپلماتیک دولت قانونی فلسطین بوده است.

سفیر فلسطین در تهران در گفت‌وگویی که با خبرگزاری آنا انجام داد، سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی را مرد خدایی توصیف کرد که موضوع فلسطین و تمام مشکلات جهان اسلام را در قلبش جای داده بود.

زواوی علاقه خاصی به مطالعه و به‌ویژه خواندن روزنامه‌های ایرانی که به زبان عربی منتشر می‌شوند، دارد و بخشی از سفارتخانه فلسطین را به کتاب‌های منتشرشده در زمینه فلسطین اختصاص داده است. یکی از روزنامه‌های مورد علاقه وی کیهان عربی است.

سفیر فلسطین در تهران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا را مجرم احمقی خواند که از هر وسیله‌ای برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران استفاده کرد. با وجود فشار حداکثری دولت آمریکا ایران همچنان مستحکم ایستاده‌ است و مقاومت می‌کند.

وی با بیان خاطراتی از سال‌های گذشته عنوان کرد: روزی یکی از برادران مسئول به سفارت فلسطین آمد و پیش من نشست؛ به او گفتم، برادر عزیز من برای مشکلات ایران راه‌حلی دارم. ایشان با خنده به من نگاه کرد و گفت بفرمایید برادر من! گفتم، راه‌حل را به شما می‌گویم؛ من را از ایران اخراج کنید، سفارت را به اسرائیلی‌ها پس بدهید و به آن‌ها بگویید ببخشید ما فلسطینی‌ها را جای شما آوردیم. همچنین سفارت آمریکا را به خودشان پس بدهید تا نان‌تان در روغن شود، دلارها می‌بارد و به جای ۱۰۰ بمب اتم، یک‌هزار بمب اتم به شما تقدیم خواهند کرد، به شرط اینکه شما در مرزهای خودتان باشید. ولی بعید می‌دانم جمهوری اسلامی ایران با رهبری فرزانه مانند امام خامنه‌ای خدای ناکرده به فکر چنین گامی بیفتد.

شیخ‌السفرای جمهوری اسلامی ایران به بیان اختلافات میان ایران و عربستان پرداخت و با بیان خاطره دیگری گفت: روزی میان شما و عربستان مشکلی به‌وجود آمده بود و ۴۰۰ نفر از حجاج بیت‌الله‌الحرام در مکه شهید شدند. ما توانستیم با رایزنی با چند نفر از برادران مسئول در جمهوری اسلامی که بعضی‌ها زنده هستند و بعضی‌ها در قید حیات نیستند، مشکل را حل کنیم.

وی افرود: به یکی از برادران مسئول گفتم تا چه زمانی می‌خواهید با عربستان مشکل داشته باشید؟ گفت، ما هم دلمان می‌خواهد که روابط برگردد. گفتم، شما هیئتی از عربستان دعوت کنید. به‌عنوان نمونه از سعود الفیصل دعوت کنید. وی گفت باشد دعوت می‌کنیم، ولی وقتی به فرودگاه تهران آمد، شما دعوت‌نامه را دستش بدهید. گفتم این‌طوری درست نمی‌شود، آن‌ها در تهران سفارتخانه دارند و می‌توانید از راه دیپلماتیک اقدام کنید.

چنین اقدامی انجام شد، سعود الفیصل آمد و روابط میان ایران و عربستان عادی شد.

نقش دیگر سفارت فلسطین در تهران که فراموش شده، توقف جنگ میان سوریه و عراق است که زواوی عنوان کرد مرحوم جلال طالبانی و بشار اسد از این نقش خبر داشتند و دارند.

سفیر فلسطین در تهران با بیان اینکه دیپلماسی فعال بسیار مهم است، گفت: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در اظهارات خود گفته بود حاضر است برای عادی‌سازی روابط با سعودی به عربستان و کشورهای منطقه سفر کنند. من به‌عنوان سفیر فلسطین این دیپلماسی را تأیید می‌کنم.

زواوی عنوان کرد: از خدا می‌خواهم به عمر رهبر معظم انقلاب اسلامی بیفزاید و جمهوری اسلامی را از هر گزندی مصون بدارد. این شخصیت بزرگ (رهبر انقلاب اسلامی) را از ۴۱ سال پیش می‌شناسم، از روزی که نماینده حضرت امام خمینی(ره) در شورای عالی دفاع بودند و می‌دانم در قلب‌شان درباره فلسطین چه می‌گذرد.

وی گفت: زمانی که امام خامنه‌ای رئیس‌جمهور بودند، چندین‌بار پشت سر ایشان نماز صبح خواندم. اصلاً دیدارهای ما هفتگی انجام می‌شد، بعضی وقت‌ها از دفتر مرحوم هاشمی رفسنجانی مستقیم به دفتر رئیس‌جمهور می‌رفتیم. من رک و صریح سخن می‌گویم که شاید بعضی‌ها از لحن صحبت کردنم ناراحت شوند، ولی هدفم رضایت خداوند است.

زواوی گفت: اگر تمام دنیا روابطشان را با رژیم صهیونیستی عادی‌ کنند، منِ مبارز فلسطینی هرگز این کار را انجام نخواهم داد تا اینکه دشمن صهیونیستی ریشه‌کن شود. همه جای فلسطین مانند قدس شریف برای من مقدس است. ممکن است منِ پیرمرد شاهد آزادی فلسطین نباشم، ولی شما جوانان ان‌شاءالله شاهد آزادی فلسطین خواهید بود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin