سفیر پیشین انگلستان در ایران از قدرت‌های غربی خواست تا دسترسی ایران به سیستم بانکی جهانی را تسهیل کنند، چراکه آینده «حسن روحانی» به نتیجه‌بخش بودن برجام وابسته است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ریچارد دالتون سفیر پیشین انگلستان در ایران از جامعه جهانی خواست به عنوان بخشی از توافق هسته‌ای، به ایران دسترسی کامل‌تری به سیستم اقتصادی و بانک‌داری بین‌المللی داده شود.

دالتون طی یادداشتی در شماره ماه نوامبر ژورنال «روابط آسیا» چاپ انتشارات «تیلور اند فرانسیس» تاکید کرد برنامه جامع اقدام مشترک، که در جولای 2015 میان ایران و شش قدرت جهانی به دست آمد، در صورت تداوم رشد آهسته فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه گذاری غربی در ایران، با تهدید جدی مواجه خواهد بود.

بر این اساس، بازیابی ایران از تحریم‌های اقتصادی وضع شده بخاطر برنامه هسته‌ای، به دلیل عدم ارائه دسترسی مناسب به شرکت‌های تجاری برای معامله با ایران از سوی قدرت‌های غربی، با دشواری روبه‌رو شده است.

وی تصریح کرد بندهایی در برجام وجود دارد که جامعه بین‌الملل را ملزم می‌کند دسترسی ایران به سیستم اقتصادی جهانی را تسهیل کند و اگر قدرت‌های غربی نتوانند اقدام موثری در این جهت تا پایان سال جاری میلادی انجام دهند، «برای آمریکا و شرکایش ادعای پایبندی به برجام و عدم نقض آن غیرممکن خواهد شد.

سفیر سابق انگلیس در ایران همچنین به دولت‌های غربی هشدار داد در صورتی که اقدامی برای بهبود وضعیت اقتصادی ایران در راستای توافق هسته‌ای انجام نگیرد، «حسن روحانی» احتمالا در انتخابات سال 1396 شکست خواهد خورد.

دالتون با تاکید بر اینکه پایبندی ایران به برجام به شدت به نفع این کشور است و طرف اولی که از توافق عقب نشینی می‌کند نخواهد بود، پیش‌بینی کرد توافق هسته‌ای فقط در زمانی که تمام طرفین اراده سیاسی کافی برای حفظ آن داشته باشند، دوام خواهد آورد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin