آیین رونمایی از جلد دوم کتاب «زبان ملت هستی ملت» اثر امامعلی رحمان رییس جمهور تاجیکستان با حضور جمعی از مسئولان و چهره های فرهنگی و ادبی ایران و تاجیکستان در محل سفارت جمهوری تاجیکستان در تهران برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این مراسم محمود شالویی طی سخنانی گفت: ایرانیان و تاجیکی ها هردو یک ملت اند و هرگز از هم جدا نخواهند شد. پیوند ایران و تاجیکستان فراتر از مرزهای جغرافیایی و سیاسی که در حقیقت حاکی از نوعی پیوند عمیق فرهنگی، هنری و تمدنی است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به انتشار جلد دوم کتاب «زبان ملت هستی ملت» اظهار کرد: نگارش کتاب «زبان ملت هستی ملت» در دو مجلد از سوی جناب امامعلی رحمان رئیس جمهور محترم تاجیکستان حاکی از علاقه و توجه ویژه ایشان به زبان و ادب فارسی و فرهنگ ایران است.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ادامه داد: وقتی این کتاب خواندنی را دریافت و مطالعه کردم برای من مایه مباهات شد و هنگامی که صفحه چهلم این اثر را مورد نظر قرار دادم، این سخن مولف محترم نظرم را جلب کرد که آورده است:« اگر امروز از کهکشان دوردست با ما تماس بگیرند و فورا بخواهند که برای معرفی شخصیت ملی ما دو اثر برایشان بفرستیم گمان دارم آنها شاهنامه فردوسی و مثنوی معنوی مولاناست.»

رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی تصریح کرد: این بسیار ارزشمند است که رییس جمهور تاجیکستان، شاهنامه و مثنوی که برای ایرانیان هم بسیار ارزشمند است را مورد توجه و عنایت ویژه قرار داده است. ایشان با رعایت انصاف و با تکیه بر منابع پژوهشی معتبر کتاب خود را به رشته تحریر درآورده اند که این مهم تبریک و تهنیت بسیار دارد.

شالویی درادامه تصریح کرد: اینکه امروز دولت و ملت ایران و تاجیکستان به زبان و ادب فارسی اهمیت می دهند بسیار مهم و قابل تقدیر است و امیدوارم در این راستا شاهد برگزاری رویداهای مختلف مشترک در حوزه تعالی زبان و ادب فارسی میان دو کشور باشیم.

رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: در آینده نزدیک با همکاری دولت محترم تاجیکستان همایش بین المللی بزرگداشت رودکی را در دو کشور برگزار خواهیم کرد؛ همچنین اعلام آمادگی می کنیم که آیین های رونمایی از کتاب های مرتبط با زبان و ادب فارسی که در تاجیکستان منتشر می شود را در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار نماییم.

نظام الدین زاهدی سفیر تاجیکستان در ایران، غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، علیرضا قزوه شاعر، علی اصغر شعردوست استاد زبان ادب فارسی، جلیل رحیمی جهان آبادی رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان، اکبر ایرانی رییس موسسه پژوهشی میراث مکتوب و ابراهیم خدایار استاد دانشگاه تربیت مدرس دیگر سخنرانان حاضر در این رویداد فرهنگی و ادبی بودند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin