یوهانس دوما سفیر جدید هلند در تهران با دکتر حسن روحانی رییس‌جمهور ایران دیدار و استوارنامه خود را تقدیم کرد.به گزارش آوا دیپلماتیک، حسن روحانی در این دیدار با اشاره به سوابق تاریخی روابط خوب دو کشور، ابراز امیدواری کرد: در دوران حضور سفیر جدید هلند در تهران، ملت‌ها و مسئولان دو کشور شاهد تقویت هر چه بیشتر روابط دوجانبه باشند.

روحانی همچنین تحرکات ایجاد شده در حل پرونده هسته‌ای ایران را مورد تأکید قرار داد و گفت: امیدواریم به زودی شاهد تسهیل و توسعه روابط ایران با کشورهای اتحادیه اروپا از جمله هلند در تمامی عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی باشیم.

رییس‌جمهور با بیان این مطلب که جمهوری اسلامی ایران مصمم است، مسأله هسته‌ای در زمان کوتاه حل شود، تصریح کرد: ایران، داشتن حقوق هسته‌ای در چارچوب ان.پی.تی را حق مسلم خود می‌داند و آمادگی دارد تا در چارچوب مذاکرات 1+5، ابهامات را رفع کند.

رییس‌جمهور همچنین با اشاره به مسأله حقوق بشر و تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، تأکید کرد: همه باید دقت کنیم که موضوع حقوق بشر یک مسأله سیاسی نشود و به این نکته توجه داشته باشیم که مسأله حقوق بشر در هیچ کشوری کامل نیست و نواقصی دارد. البته باید ضمن به رسمیت شناختن تفاوت‌های فرهنگی یکدیگر اصولی نظیر آزادی بیان و تبادل اندیشه‌ها را مورد احترام قرار دهیم.

روحانی با انتقاد از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران که حتی دسترسی مردم ایران به دارو را با مشکل مواجه کرده است آن را یک تحریم ضدحقوق بشری خواند.

رییس‌جمهور در ادامه ضمن تأکید بر توسعه تعامل و همکاری‌های دو ملت، خواستار گسترش تبادل نظر بین اندیشمندان، متفکران و حقوقدانان ایران و هلند در زمینه‌های مورد نظر شد.

یوهانس دوما سفیر جدید هلند نیز در این دیدار، اراده دولت و ملت هلند را بر توسعه و تحکیم روابط ایران و هلند در تمامی زمینه‌ها از جمله اقتصادی اعلام کرد.

وی با اشاره به حضور اتباع ایرانی مقیم هلند، همکاری‌های کنسولی میان دو کشور را مقدمه خوبی برای گسترش روابط دوجانبه دانست.

سفیر جدید هلند با ابراز خرسندی و تبریک موفقیت‌های ورزشی ایران بویژه حضور ایران در مسابقات جام جهانی و قهرمانی والیبال در آسیا، ابراز امیدواری کرد: تا گام‌های خوبی در زمینه تبادل نظر و دو ملت به ویژه در عرصه‌های اجتماعی برداشته شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin