رییس جمهوری در دیدار سفیر جدید رومانی در تهران، تاکید کرد که ایران از گسترش همکاری در همه عرصه ها با اتحادیه اروپا و از جمله رومانی استقبال می کند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی هنگام دریافت استوار نامه سفیر جدید رومانی در تهران گفت: ایران و رومانی ظرفیت های زیادی برای تقویت همکاری های مشترک دارند که باید از این فرصت ها استفاده کرد.

روحانی با اشاره به طرح های گسترده ایران برای تقویت راههای ارتباطی ترانزیتی بویژه حمل و نقل ریلی اظهارداشت: رومانی می تواند دروازه ایران برای ورود به اروپا از طریق دریای سیاه باشد و رومانی نیز می تواند از طریق ایران به بازارهای اسیا و خاورمیانه راحتتر و سریعتر دسترسی یابد.

رییس جمهوری همچنین تقویت همکاری های دو کشور در عرصه های صنعتی، انرژی و کشاورزی را ضروری برشمرد و با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در بخارست در آینده، افزود: بخشهای خصوصی ایران و رومانی ظرفیت های گسترده ای برای همکاریهای مشترک دارند و می تواند در تقویت همکاریهای دو کشور نقش آفرینی کنند.

روحانی با اشاره به قراردادهای مهم میان ایران و کشورهای اروپایی که بسیاری از آنها اجرایی و شماری نیز در مرحله انعقاد است، گفت: رومانی نیز می تواند با تقویت همکاریهای بانکی و بیمه ای از فرصت های پسابرجام بهره بگیرد.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه هیچ مانعی در مسیر تقویت همکاری های تهران – بخارست نیست، گفت: ضروری است که همکاری های دو کشور نه تنها در حوزه های سیاسی و اقتصادی بلکه در حوزه های فرهنگی، علمی و تحقیقاتی و دانشگاهی نیز بیش از پیش گسترش یابد.

ادریان کوزیاسکی سفیر جدید رومانی در تهران نیز ضمن تقدیم استوارنامه خود به رییس جمهوری، تاکید کرد که بخارست مصمم است روابط خود را با تهران در همه حوزه های مورد علاقه بیش از پیش ارتقاء بخشد.

سفیر جدید رومانی افزود: ایران و رومانی از امکانات گسترده برای تعمیق همکاری ها و روابط برخوردارند که باید از این امکانات بیش از پیش استفاده کرد.

وی خواهان تقویت همکاری های فرهنگی، علمی و دانشگاهی دو کشور شد و ابراز امیدواری کرد که در دوره ماموریتش، سطح روابط ایران و رومانی در همه عرصه ها بیش از پیش گسترش یابد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin