روز جهانی نلسون ماندلا با حضور خانم ماریا دوتسنکو رئیس مرکز اطلاع رسانی سازمان ملل و سفیر آفریقای جنوبی در مجتع آموزشی علامه طباطبایی تهران برگزار شد.

به گزارش آوادیپلماتیک، در این مراسم پیام بان کی مون دبیر کل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی نلسون ماندلا از سوی رئیس مرکز اطلاع رسانی سازمان ملل در تهران خوانده شد.

بان کی مون در این پیام تاکید کرد، روز جهانی نلسون ماندلا فرصتی برای انعکاس زندگی و عملکرد اسطوره ای است که به والاترین ارزش های سازمان ملل متحد شکل بخشید.کار داوطلبانه برای مردم و سیاره زمین در جوهره روز جهانی نلسون ماندلا نهفته است، موضوع این روز ‘اقدام’ کنید، به تغییر الهام بخشید’، بدین معنی است تا خانواده انسانی برای ایجاد جهانی صلح آمیز، پایدار و برابر بسیج شود.

دبیر کل سازمان ملل در این پیام افزود؛ این بهترین تکریم انسانی است که با عقیده استوار خود بر عدالت و برابری انسانی نشان داد چگونه یک انسان می تواند تغییر ایجاد کند.

پس از خوانده شدن پیام دبیرکل سازمان ملل آقای وایتهد سفیر آفریقای جنوبی طی سخنانی در مورد آقای ماندلا به ارتباط معنوی میان ایران و جنبش آزادی خواهانه آفریقای جنوبی پرداخت و ضمن یاد آوری از حمایت های ایران از این جنبش در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، پیام ماندلا را پیامی به قدمت تاریخ بشر و هم نوا با تعالیم پیامبران و مقدسین تاریخ بر شمرد و اشاره کرد که آموزه های این بزرگان از بودا گرفته تا حضرت عیسی و حضرت محمد (ص) مفاهیم بخشش و برابری را می توان یافت.

وی سپس رفتار پس از آزادی ماندلا را مشابه مضمون حدیثی از امام حسین (ع) مبنی بر فضیلت بخشش و گذشت در عین قدرت دانست و از مهاتما گاندی نیز به عنوان یکی دیگر از رهبران جنبش های آزادی خواهی بدون خشونت یاد کرد.

آقای وایتهد همچنین با یادآوری احترامی که آقای ماندلا برای ایران قائل بوده است و اینکه پس از تصدی سمت ریاست جمهوری از نخستین سفرهای سیاسی وی سفر به ایران در پاسداشت از حمایت های این کشور می باشد.

سفیر آفریقای جنوبی از سیاست های صلح طلبانه ایران در مذاکرات با گروه 5+1 که باعث پیشگیری از بروز خشونت و برقراری آرامش و دوری از بحران شده است تقدیر و برآورد کرد و افزود: اگر آقای ماندلا امروز در میان ما بود او نیز این رویکرد صلح جویانه را تحسین می کرد.

وی همچنین با اشاره به برخوردهایی که در چهار سال ماموریت سیاسی اش با جوانان ایرانی داشته است، آنها را جوانانی پویا و مشتاق فراگیری و قابل تبدیل شدن به الگویی برای جوانان سایر ملل بر شمرد و سخنان خود را با اهدای یک جلد از ترجمه فارسی زندگی نامه خود نگاشته ماندلا به پایان برد.

در ابتدای این مراسم سروناز هرانر شاعر و نویسنده طی سخنانی درمورد ماندلا گفت: در تاریخ بشریت میلیارد ها انسان آمدند و رفتند بدون آنکه نبضی به حیات بشر اضافه کنند. بعضی حتی خراشی زشت بر چهره تاریخ انداختند و رفتند.

وی که به همراه مهدی یزدانی کتابی در مورد ماندلا منتشر کرده است، افزود: انسان های آزاده ای چون ماندلا دست مرحم بخش خود را بر زخم های تاریخ کشیدند تا باور کنیم شکوه انسان را، شکوه بخشش و شکوه عشق را.

در ادامه این مراسم آهنگ ماندلا بر اساس سروده ای از سروناز هرانر در ستایش ماندلا با ساخت موسیقی و اجرای امید حجت پخش شد که سفیر افریقای جنوبی و رئیس مرکز اطلاع رسانی دفتر سازمان ملل آن را مورد تحسین قرار دادند. این سروده به زبان انگلیسی به عنوان کاری از کتابرانه و امید حجت تقدیم نلسون ماندلا شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin