در دیدار شهردار شیراز و سفیر تاجیکستان در ایران، لزوم تلاش برای رونق مناسبات شیراز و دوشنبه مطرح شد.به گزارش آوا دیپلماتیک، شهردار شیراز در دیدار با سفیر جمهوری تاجیکستان در ایران گفت: رونق مناسبات شیراز و دوشنبه نیازمند اهتمام بیشتر از جانب هر ۲ شهر است.

محمدحسن اسدی در دیدار با نظام الدین زاهدی سفیر تاجیکستان در ایران بیان کرد: رابطه ایران و تاجیکستان از دیرباز رابطه‌ای دوستانه و صمیمی بوده و اشتراکات زبانی، فرهنگی و تاریخی عامل پیوند ناگسستنی بین ۲ ملت است.

وی ادامه داد: شیراز و دوشنبه ۳۲ سال است که خواهرخوانده هستند و طی این سال‌ها اقدامات مطلوبی انجام شده که در مقایسه با ظرفیت‌های متعدد همکاری، نیازمند اهتمام بیشتر از جانب طرفین برای گسترش ارتباطات هستیم.

شهردار شیراز همچنین با بیان اینکه آثار ملموس و زنده دوران زندیه از مهمترین آثاری است که گردشگران خارجی زیادی را در شیراز به خود جذب کرده است، افزود: بناهای تاریخی شیراز غیرقابل تکرار است و شهرداری هم به جد از آنها مراقبت می‌کند.

اسدی خاطرنشان کرد: احیای دیوانخانه، میدان توپخانه، نقاره‌خانه و پروژه زندیه از مهمترین طرح ها و پروژه‌هایی است که شهرداری شیراز با تخصیص اعتبار بر اجرای آنها تمرکز کرده است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های کلان‌شهر شیراز و کسب افتخارات مختلف، گفت: اخیرا شیراز به عنوان پایتخت محیط زیست مجمع شهرداران آسیایی انتخاب شد، همچنین این کلان‌شهر چند سالی است که عنوان شهر جهانی صنایع دستی را به خود اختصاص داده و تنها کلانشهر ایرانی عضو هیات مدیره اتحادیه شهرهای تاریخی جهان محسوب می شود.

اسدی همچنین از سفیر تاجیکستان و شهردار دوشنبه برای حضور و شرکت در برنامه‌های هفته شیراز دعوت کرد و با برشمردن قابلیت‌های این کلان‌شهر گفت: شیراز در قطب پزشکی سرآمد است و خود ظرفیتی است که می‌توانیم آن را به شهر دوشنبه هم تسری دهیم.

سفیر تاجیکستان نیز در این دیدار با بیان اینکه مردم تاجیکستان به شیراز ارادات خاصی دارند، گفت: تاجیکستانی‌ها به بازدید از شیراز و اماکن تاریخی آن به ویژه آرامگاه حافظ و سعدی، تخت جمشید و نقش رستم علاقه بسیار زیادی دارند.

نظام الدین زاهدی با تأکید بر اینکه مناسبت‌های دو جانبه ملی بین ایران و تاجیکستان بدون وقفه در حال انجام است، افزود: توسعه روابط بین شهرها و استان‌های دو کشور نیز در دستور کار قرار گرفته است.

سفیر تاجیکستان معتقد است که روابط خواهرخواندگی‌های شیراز و دوشنبه با امضای یک سند همکاری جدید تقویت خواهد شد.

وی گفت: یک‌سری اقدامات از جمله تدوین برنامه همکاری شیراز و دوشنبه، شرکت در نمایشگاه‌ها و حضور فعال مدیران ارشد در برنامه‌های ۲ شهر باید در دستور کار قرار گیرد.

او همچنین از تلاش ها و برنامه ریزی های صورت گرفته برای برقراری پرواز مستقیم بین شیراز و دوشنبه خبر داد و بر لزوم تقویت همکاری بخش خصوصی ۲ شهر نیز به ویژه در بخش شرکت‌های دانش بنیان، کارخانجات و صنایع تأکید کرد.

نظام الدین زاهدی با تشریح سیاست های کلان توسعه تاجیکستان برای تبدیل اقتصاد متکی به کشاورزی به اقتصادی با محوریت صنعت و کشاورزی، این موضوع را فرصت مناسبی برای استفاده از توانمندی های صنعت شیراز و فارس عنوان کرد که با استقبال و اعلام آمادگی و حمایت شهردار شیراز مواجه شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin