رایزن و وابسته بازرگانی سفارت آفریقای جنوبی در تهران گفت: آفریقای جنوبی همواره به عنوان دوست کشور ایران بوده و روابط سیاسی خوبی با این کشور دارد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سارا دین در نشست با فعالان اقتصادی مازندران با بیان اینکه دو کشور ایران و آفریقای جنوبی روابط سیاسی خوبی داشته اند گفت: ایران به عنوان دوست نزدیک در کنار این کشور بود و امروز آفریقای جنوبی نیزدر کنار ایران است.

وی با بیان اینکه روابط سیاسی دو کشور به روابط بهینه اقتصادی دو کشور کمک نکرده است گفت: ظرفیت زیادی برای توسعه روابط اقتصادی وجود دارد و سعی داریم فرصت های اقتصادی و سرمایه گذاری را در استان های ایران شناسایی کنیم و فرصت های صادرات محصولات ایران به آفریقای جنوبی نیز شناسایی شود.

رایزن و وابسته بازرگانی سفارت آفریقای جنوبی در تهران با بیان اینکه حوزه کشاورزی مازندران تشابه زیادی با آفریقای جنوبی دارد و دو استان این کشور شباهت های زیادی با مازندران دارد گفت: عمده محصولات کشاورزی آفریقای جنوبی به کشورهای اروپایی، شمال اروپا و خاور دور صادر و از کشوری پیشرفته محسوب می شود.

سارا دین ادامه داد: مازندران استانی زیبا است و سواحل بسیار خوبی دارد و یکی از شهرهای آفریقای جنوبی جزو ۱۰ شهر زیبای جهان است و ایرانی های زیادی نیز به آن سفر می کنند.

وی با بیان اینکه موقعیت های زیادی در آفریقای جنوبی وجود دارد گفت: مازندران نیز دارای ظرفیت های خوبی در حوزه معدن است و می توانند تعامل مطلوبی داشته باشند.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران با اشاره به اشتراکات فرهنگی و اقتصادی مازندران و آفریقای جنوبی گفت: تعاملات اقتصادی مازندران و آفریقای جنوبی رونق می‌گیرد.

عبداله مهاجر دارابی در نشست کاردار و رایزن اقتصادی سفارت آفریقای جنوبی در تهران با مدیران بنگاه‌ها و فعالان اقتصادی استان اظهار داشت: خوشحالیم که کاردار و رایزن اقتصادی ، مازندران را به عنوان هدف انتخاب کردند که در دو روز بازدیدهای لازم انجام شده که با توجه به ظرفیت دو منطقه بتوانیم شاهد تعامل بیشتر باشیم.

وی افزود: مازندران دارای ظرفیت فراوان در حوزه‌های مختلف است که مهم‌ترین حوزه در بخش کشاورزی است که در بیش از ۱۴ محصول رتبه نخست را در کشور دارد.

مهاجر تصریح کرد: بیش از چهار هزار شرکت تولیدی در حوزه صنایع مختلف از جمله صنعت خودرو در استان فعال است که می‌توان از ظرفیت این صنایع بهره‌گیری کرد.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران گفت: در حوزه گردشگری نیز مازندران دارای جاذبه‌های تاریخی و دیدنی فراوانی است که در این زمینه نیز دو کشور می‌توانند تعامل بیشتری داشته باشند.

مهاجر گفت: مازندران بهترین فضا جهت سرمایه‌گذاری است که همه جاذبه‌ها را در خود جای داد. اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش خصوصی آمادگی دارد که در حوزه‌های مختلف ورود پیدا کند تا شاهد ارتقا روابط اقتصادی میان دو کشور باشیم.

نائب رئیس اتاق بازرگانی مازندران نیز در این نشست گفت: مازندران با تولید سالانه ۲۰۰ هزار تن گوشت مرغ رتبه خوبی در این زمینه در کشور دارد.

امیر میران آملی افزود: با توجه به دین مشترک مسائل مربوط به ذبح شرعی، تکنولوژی و مدیریت خوب در آفریقای جنوبی، وزارت جهاد کشاورزی جهت ایجاد شرکت زنجیره ای گوشت مرغ به صورت میدانی درآفریقای جنوبی بازدید داشته است.

وی بیان کرد: وجود بندر امیرآباد به عنوان بندر پرتردد تجاری در کشور مطرح بوده و می‌تواند زمینه صادرات بیش از پیش فراهم شود.

صنایع کشتی‌سازی آفریقای جنوبی در مازندران فعال شود

سارا دین رایزن اقتصادی سفارت آفریقای جنوبی درتهران نیز در این نشست ، اظهار داشت: ایران و آفریقا همیشه دارای روابط خوب بودند و زمانی که آفریقا در تحریم بود ایران از ما حمایت می‌کرد و اکنون با توجه به تحریم آمریکا زمان حمایت ما از ایران است.

وی افزود: با توجه به روابط خوب سیاسی متاسفانه در زمینه اقتصادی زیاد به روابط دو کشور توجه نشد که باید جهت ارتقا تبادل هیئت‌های تجاری و اقتصادی را پررنگ کنیم.

رایزن اقتصادی آفریقای جنوبی در تهران بیان کرد: تولید محصولات کشاورزی در آفریقا به صورت مدرن و پیشرفته بوده که میوه‌جات تولیدی به بازار اروپا، شمال آمریکا و خاورمیانه صادر می‌شود.

سارا دین ادامه داد: آفریقا کشوری پیشرفته و دارای اقتصادی پویا است که به عنوان بزرگ‌ترین کشور در قاره آفریقا زیرساخت‌های لازم اقتصادی را دارد. مازندران دارای دریا بوده و کشور آفریقا نیز در زمینه تولید قایق و کشتی فعالیت دارد که می‌توان به عنوان یک پتانسل و تبادل تجاری استفاده کرد.

وی گفت: در زمینه محصولات شیمیایی و محصولات جانبی آفریقا وارد کننده است که اگرمازندران در این زمینه تولید داشته باشد استقبال می‌کنیم.

این مسئول سفارت آفریقای جنوبی افزود: در زمینه شیلات و آبزی‌پروری نیز صنعت پیشرفته نداریم که با توجه به تجارب ایران جهت پرورش ماهی در آفریقا استفاده شود و آمادگی میزبانی جهت آموزش هیئت فنی را داریم.

کاردار سفارت آفریقای جنوبی نیز گفت: بعد از خروج آمریکا از برجام ماه رمضان وزیر امور خارجه به آفریقا سفر کرد تا موضع کشور آفریقا مشخص شود. در این زمینه تیم عملیاتی تشکیل و مقرر شد شرکت‌هایی که ارتباطی با شرکت‌های آمریکایی ندارند روابط اقتصادی و تجاری را با شرکت‌های ایرانی داشته باشند.

وی با اشاره به تسهیل‌گری ویزا میان تجار دو کشور ادامه داد: تجار و بازرگانانی که قصد ورود به آفریقا جهت مبادلات را دارند، معرفی نامه ای از اتاق بازرگانی داشته و در اپلیکیشن ویزا هدف از سفر خود را قید کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin