آقای مجید جان رایزن امور دینی سفارت جمهوری ترکیه در ایران با حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت دیدار و درباره همکاری ها و روابط فرهنگی و مذهبی بین دو کشور گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این دیدار که آقای سید محمد حسینی معاون اموربین الملل بعثه مقام معظم رهبری نیز حضور داشت، دو طرف از گسترش روابط فرهنگی و دینی بین سازمان دیانت ترکیه و حوزه نمایندگی ولی فقیه در امورحج و زیارت استقبال و تاکید کردند ارتباط و هماهنگی بیشتر میان ترکیه و ایران در حل مشکلات جهان اسلام موثر است.

حجت الاسلام والمسلمین نواب با اشاره به دیدارها و مذاکرات انجام شده با رئیس سازمان دیانت ترکیه در سفرحج گذشته، اظهار داشت: ما در جمهوری اسلامی ایران آمادگی داریم که با برادران خود در ترکیه برای بهینه سازی برنامه های حج و امور عبادی زائران دو کشور همکاری کنیم.

نماینده ولی فقیه با اشاره به اینکه امروز پیکر جهان اسلام توسط دشمنان زخم خورده است، تصریح کرد: افزایش رفت و آمدها و توسعه ارتباطات بین کشورها و جوامع اسلامی راه نفوذ دشمنان را خواهد بست و مسلمانان می توانند در مسیر اتحاد و انسجام و صلاح و کمال گام بردارند.

رایزن امور دینی سفارت ترکیه نیز با بیان اینکه مسئولان بلندپایه کشورش برای روابط آنکارا و تهران اهمیت فوق العاده ای قائل هستند، اظهار داشت: روابط سازمان دیانت ترکیه با بعثه مقام معظم رهبری و دیگر سازمان هایی که در زمینه های فرهنگی و مذهبی در ایران فعالیت دارند تاثیر بسیار زیادی در عمیق تر شدن روابط دو کشور در این زمینه ها دارد.

آقای مجید جان با بیان اینکه روابط هرچه بهتر ایران و ترکیه در حل مسایل و دردهای جهان اسلام موثر است، افزود: جوامع اسلامی برای جلوگیری از ظلمی که در کشورهای مختلف به مسلمانها می شود، می توانند با یکدیگر ارتباط داشته و مشورت کنند.

در این دیدار طرفین از انجام کارهای مشترک پژوهشی، تحقیقی و علمی در حوزه حج و زیارت و استفاده از ظرفیت های پژوهشکده حج و زیارت در این زمینه استقبال کردند و حجت الاسلام والمسلمین نواب خواستار عملی شدن توافق های صورت گرفته میان دو طرف شد.

نماینده ولی فقیه همچنین با اشاره به حضور ملیت های مختلف در پیاده روی اربعین حسینی، اظهار داشت: محبت امام حسین (ع) موجب شده است حضور علاقمندان و دوستداران اهل بیت در این مراسم هر سال افزایش یابد.

رایزن امور دینی سفارت ترکیه نیز با بیان اینکه ظلمی که علیه امام حسین (ع) صورت گرفت برای هیچ انسانی قابل تحمل و پذیرش نیست، گفت: امام حسین (ع) متعلق به همه انسان ها است و من هم شعار “الحسین یجمعنا” را شنیده و علاقمندم که کربلا را زیارت کنم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin