“اومیت یاردیم” سفیر ترکیه در تهران با “موید حسینی صدر” رییس گروه دوستی پارلمانی ایران – ترکیه دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، “موید حسینی صدر” رییس گروه دوستی پارلمانی ایران – ترکیه طی دیدار با “اومیت یاردیم” سفیر ترکیه در تهران ضمن اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی میان دو ملت، گفت: اشتراکات و پیوندهای عمیق تاریخی و منافع مشترک بستر مناسبی برای تحکیم و تقویت مناسبات دوستانه را در عرصه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به ویژه ارتباطات میان مجالس ایران و ترکیه را فراهم آورده است.

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران- ترکیه تحولات و بحران های اخیر در منطقه را خطری برای تمامی کشورهای منطقه دانست و افزود: همفکری و رایزنی های مستمر میان مقامات سیاسی و پارلمانی ایران و ترکیه می تواند به برقراری صلح و ثبات در منطقه کمک نماید و از گسترش فعالیت گروهک های افراطی و تروریستی در منطقه جلوگیری کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر ضروت تسریع در اجرایی شدن توافقنامه های امضا شده بین دو کشور، تصریح کرد: توسعه بازارچه های مرزی و تسهیل در رفت و آمد بازرگانان و مرز نشین ها در مرز رازی و کاپوی کوی به گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری بین دو کشور منجر خواهد شد.

حسینی صدر در این دیدار با قدردانی از تلاش های اومیت یاردیم درجهت توسعه و گسترش روابط دوستانه بین دو کشور در طول ماموریت در تهران برای وی آرزوی موفقیت کرد.

در ادامه این دیدار سفیر ترکیه در تهران با ابراز خرسندی از مامورت چهارساله خود، ترکیه و ایران را دو کشور مهم و تاثیر گذار در منطقه دانست و گفت: ظرفیت های فراوانی در بخش های مختلف سیاسی، اقتصادی و صنعتی در ترکیه و ایران وجود دارد که باید با رایزنی های مستمر میان مقامات سیاسی و پارلمانی در دو کشور آنها را عملیاتی کرد.

وی همچنین توسعه و گسترش مناسبات در بخش های گوناگون با ایران را خواسته مقامات عالی ترکیه خواند و افزود: برخوردهای منطقی و عقلانی در موضوعات منطقه ای و جهانی میان دو کشور به نفع تمام کشورهای منطقه به ویژه ترکیه و ایران خواهد بود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin