اجلاس دو روزه کمیسیون سه جانبه ایران، افغانستان و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد درامور پناهندگان برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، اجلاس دو روزه کمیسیون سه جانبه دولت جمهوری اسلامی ایران، دولت جمهوری اسلامی افغانستان و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد درامور پناهندگان با تمرکز بر بررسی راه های متفاوت تسهیل بازگشت داوطلبانه بصورت امن و محترمانه برای پناهندگان افغان، امروز خاتمه یافت.

در طی این اجلاس که در روزهای ۲۶ و ۲۷ دی ماه در تهران برگزار شد، طرفین در خصوص شماری از راههای کاربردی که به بازگشت و ادغام مجدد پناهندگان در کشور خود کمک می نماید، به بحث و گفتگو پرداختند.

کلیه طرفین بر این امر تاکید نمودند که اجرایی نمودن راه حل های راهبردی برای پناهندگان افغان به منظور حمایت از بازگشت داوطلبانه، ادغام مجدد پایدار و مساعدت به کشور های میزبان، مستلزم منابع قوی و تعهدات جدی از جانب کلیه دست اندرکاران می باشد، بالاخص حامیان امر توسعه و کشور های اهداء کننده.

دولت ایران اطلاعاتی را در خصوص چالش های مرتبط با بازگشت داوطلبانه بیان نمود و پیشنهادی را در خصوص پایدار وجذاب نمودن بازگشت برای گروه خاصی از مهاجرین منجمله فارغ التحصیلان دانشگاهی، کارآفرینان و کارگران ماهر ارائه نمود که مورد استقبال دولت افغانستان و کمیساریا قرار گرفت.

آقای برنارد دویل، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، از میزبانی سخاوتمندانه مردم و دولت ایران در راستای کمک به پناهندگان به مدت بیش از سه دهه تشکر نمود و گفت: به اشتراک گزاری این مسئولیت با جامعه بین المللی جهت حل مسائل پناهندگان وحمایت و حفاظت بهتر از آنان ضروری می باشد.

دولت جمهوری اسلامی ایران متعهد گردید تا مجوز های لازم برای پناهندگانی که می خواهند مدت کوتاهی به افغانستان باز گردند تا بستر باز گشت را آماده نمایند، را صادر نماید.

در بحث ادغام مجدد طرفین تصدیق نمودند که فعالیت بیشتری جهت قابل سکونت بودن شهرک هایی که اکثرا مد نظر بازگشت کنندگان می باشند، می بایست صورت پذیرد و بایستی آنها از داشتن سرپناه و قدرت معیشتی اطمینان بیشتری داشته باشند.

از زمان آغاز برنامه بازگشت داوطلبانه پناهندگان افغان در ۲۰۰۲ تا دسامبر ۲۰۱۲ حدود ۹۰۷،۵۲۰ پناهنده افغان با کمک کمیساریا از ایران به افغانستان بازگشت نموده اند.

سرپرستی هیئت نمایندگان دولت جمهوری اسلامی ایران به عهده جناب آقای عبدالهی، معاون محترم وزیر کشور در امور امنیتی و انتظامی وآقای دکتر کاظمی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور بود. هیئت نمایندگان افغانستان نیز توسط جناب آقای دکتر جماهیر انواری، وزیر عودت و مهاجرین این کشور، سرپرستی شد. نمایندگان کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ایران و افغانستان، همکاران دیگر کمیساریا از این دفاتر و دفتر مرکزی ژنو نیز در این جلسه حضور داشتند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin