رئیس صندوق جمعیت ملل متحد گفت: حدود پنح میلیون دلار برای کمک به سیل زدگان ایران تامین شده و در آینده نیز 20 میلیون دلار دیگر اختصاص می دهیم.

به گزارش آوا دیپلماتیک، لیلا جودان در نشست با استاندار خوزستان و جمعی از مسوولان استان با موضوع بررسی آخرین وضعیت کمک رسانی به سیل زدگان خوزستان اظهار داشت: امروز از منطقه بامدژ و کمپ های اسکان موقت شهرستان حمیدیه و روستاهای اطراف آن بازدید داشتیم و خسارت های وارده به بخش جاده ها و منازل را از نزدیک مشاهده کردیم.

وی افزود: بسیار خوشحالیم که پاسخ دولت به وضعیت بحران در خوزستان مطلوب بوده و تاکنون همکاری خوبی با سازمان ملل داشته است .

رئیس صندوق جمعیت ملل متحد ادامه داد: با توجه به خسارت هایی که به برخی مناطق استان خوزستان وارد شده است باید تمرکز بیشتری بر روی بازسازی داشته باشیم و نیازهای ضروری مردم را تهیه کنیم .

وی بیان کرد: همچنین باید تلاش کنیم تمام توجهات را به سمت نیازهای خانواده های آسیب دیده در دراز مدت جلب کنیم .

جودان گفت: سازمان ملل از ابتدای بحران سیل با همکاری جوامع بین الملل، تعامل خوبی با ایران برای کمک به مردم سیل زده داشته است و روند حمایت های خود را همچنان ادامه می دهد.

وی افزود: اکنون با کمک دولت جمهوری اسلامی ایران کمک های جوامع بین الملل را در شش بخش به مناطق سیل زده ارسال می کنیم ؛ این حمایت ها در حوزه های اسکان، سلامت، حفاظت و ایمنی، بهداشت، فاضلاب و بهداشت محیط آموزش است.

رئیس صندوق جمعیت ملل متحد گفت: در روزهای گذشته با حضور مقامات کشوری ایران و نمایندگان سفارت های جوامع بین الملل جلسات مفیدی برگزار کردیم که نتایج خوبی داشت.

وی ادامه داد: اکنون نیز آماده کمک رسانی به مردم سیل زده ایران و به ویژه خوزستان هستیم و از نزدیک نیز مشکلات این مناطق را مشاهده کردیم و فرصت مناسبی بود تا با مردم در خصوص مشکلات و کمبودهای آن ها صحبت کنیم.

جودان تصریح کرد: برای کمک رسانی چهار استان را به عنوان استان هدف قرار داده ایم که بیشترین آسیب را دیده اند.

وی افزود: صندوق ملل متحد تاکنون به صورت خاص برای اهواز و دیگر مناطق سیل زده خوزستان اقدامات کلی انجام داده و کمک های خاصی نیز برای بیمارستان های اهواز وارد کشور شده که این کمک ها شامل موارد اضطراری زایمان و نیاز های پزشکی مورد نیاز است.

وی بیان کرد: این اقلام به بیمارستان امام خمینی و 2 مرکز بهداشتی اهواز تحویل داده می شود .

جودان گفت: تاکنون نیازهای 120 هزار نفر از خانواده ها را برای شش ماه آینده تامین کرده ایم .

وی گفت: همچنین کمیته ای ویژه ای مخصوص بانوان تهیه شده و به زودی وارد خوزستان می شود.

وی ادامه داد: اکنون از مرحله اضطراری اولیه گذشته ایم و در زمینه بازسازی در حال نیازسنجی هستیم.

رئیس صندوق جمعیت ملل متحد گفت: سازمان ملل متحد بسیار قوی و جدی در کنار دولت ایران برای کمک به سیل زدگان ایستاده است.

استاندار خوزستان غلامرضا شریعتی در این نشست با تقدیر از حضور این هیات و کمک های صورت گرفته به استان گفت: ما در این سیل در وهله اول چند دستورالعمل را مد نظر خود قرار دادیم که منطبق با دستورالعمل های جهانی براي مقابله با سیل بود.

استاندار خوزستان افزود: با توجه به حجم عظیم سیل بنا را گذاشتیم که تلفات انسانی حداقل باشد و همه امکانات خود را در این راستا به کار گرفتیم و خوشبختانه این هدف محقق شد و تلفاتی نداشتیم.

شریعتی ادامه داد: دستورالعمل بعدی مدنظر ما پایدار نگه داشتن وضعیت سدها بود. با توجه به شرایط پیش آمده و حرکت سیلاب ها از استان های بالادست و با توجه به پر شدن حجم زیادی از سدها بر اثر بارش های سال گذشته با محدودیت هایی مواجه بودیم.

استاندار خوزستان توضیح داد: در یک سال آبی نرمال آورد آب رودخانه های استان 28 میلیارد متر مکعب است اما امسال که هنوز چند ماه تا پایان سال آبی زمان داریم حدود 40 میلیارد متر مکعب آورد آبی در استان بوده است که حدود 15 میلیارد از این رقم در جریان سیل اخیر وارد استان شد.

شریعتی خاطرنشان کرد: دستورالعمل و اولویت بعدی ما به حداقل رساندن آسیب ها به زیرساخت ها بود و تلاش کردیم هیچ شهری زیر آب نرود که در این زمینه هم موفق شدیم و شهرها به طور مستقیم دچار آبگرفتگی و سیلاب نشد و در نتیجه جمعیت و مناطق کمتری متاثر از بحران داشتیم.

استاندار خوزستان عنوان کرد: سیلاب اخیر بر اساس نظر کارشناسان در حوضه آبریز کرخه با دوره بازگشت 1000 ساله در و دویست ساله در حوضه دز و کارون رخ داده است. همچنین بنا بر همه مدل های ریاضی و کارشناسی برخی از شهرهای ما صد در صد دچار آبگرفتگی میشد و تاکید کارشناسان این بود که هیچ راهی برای جلوگیری از این خطر جز برخی کارهای بسیار سنگین که احتمال انجام آن پایین است وجود ندارد اما ما با همت و همراهی مردم و دستگاه های اجرایی و نظامی موفق شدیم این کارها را اجرایی نماییم.

شریعتی اظهار داشت: ما از سمن ها که سرمایه های اجتماعی کشور هستند استفاده کردیم و در جریان این سیل سرمایه اجتماعی ما رشد داشت. ما 95 سمن استانی و 15 سمن کشوری را در این بحران به کمک گرفتیم و این ها غیر از گروه های جهادی و جمعیت هلال احمر و سایرین که در امدادرسانی از هیچ کوششی فروگذار نکردند بود.

استاندار خوزستان ادامه داد: دولت هم علی رغم فشارها و تنگناهای مالی از حمایت و پشتیبانی از سیل زدگان دریغ نداشت همچنین مردم هم در این کمک رسانی مشارکت قابل تحسین داشتند.

شریعتی تصریح کرد: بحران سیل بدون مشکلات امنیتی و تنها از جهت اجتماعی در حال مدیریت است و از این نظر مشکل خاصی نداربم. هم اکنون در حال گذراندن مرحله چهارم سیل که بازسازی و بازتوانی است قرار داریم البته در آبادان خرمشهر و شادگان همچنان برخی مشکلات سیل وجود دارد.

استاندار خوزستان بیان کرد: اکنون بازتوانی اجتماعی و روانی بویژه در مورد زنان و کودکان اولویت جدی دولت است و تمام همت ما بر ابن بود که کمترین آسیب به زنان و کودکان و سالمندان برسد.

شریعتی گفت: تلاش کردیم سیل زدگان به منازل خود بر گردند و انشاءالله تا هفته آینده کلنگ بازسازی و نوسازی منازل سیل زدگان زده خواهد شد همچنین تلاش میکنیم زمین های کشاورزی برای کشت تابستانه آماده شوند تا مردم بتوانند به تدریج به روند عادی زندگی برگردند.

استاندار خوزستان در پایان با ابراز امیدواری برای خشک شدن همه روستاهای آبگرفته ظرف یک هفته آینده و بازگشت روستاییان سیل زده به منازل خود عنوان کرد: از کمک ها و حمایتهای کشورهای مختلف صمیمانه تشکر میکنم و دستور میدهم پایش شود تا کمک ها به مقصد مورد نظر و نیازمندان برسد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin