نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران از نامگذاری روز جهانی بهداشت تحت عنوان “ایمنی غذا از مزرعه تا سفره” خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، خانم دکتر جیهان طویلا دلیل انتخاب نام ایمنی غذایی برای روز جهانی بهداشت را بروز بیش از 200 نوع بیماری و مرگ 2 میلیون نفر به ویژه کودکان به علت فقدان سلامت غذایی دانست و گفت:برای جلوگیری از وقوع بحران های امنیت غذایی در جهان باید توجه سیاستگذاران و تولیدکنندگان و مصرف کنندگان را به اهمیت سلامت غذایی معطوف کنیم و امیدواریم با سیاستگذاری های درست و آموزش های صحیح بتوانیم غذای سالمتری را از ابتدای تولید تا سفره غذایی داشته باشیم.

نماینده سازمان جهانی بهداشت با یادآوری این مطلب که قوانین و سیاست های مناسبی در زمینه سلامت غذایی وجود دارد، بر اجرای این قوانین با رویکرد ساختاری مناسب تر تاکید کرد.

وی در ادامه ضمن اظهار خرسندی از تدوین برنامه جامع در زمینه سلامت غذایی توسط سازمان غذا و دارو به رویکرد فرابخشی وزارت بهداشت و درگیر کردن سایر دستگاه ها و ذینفعان در سلامت غذا مانند وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد و افزود: برای حل مشکل غذاهای ناسالم باید همکاری بین بخشی وجود داشته باشد از این رو سازمان جهانی بهداشت با همکاری سازمان خواربار و کشاورزی (فائو) قصد دارد با ایران در تمام حوزه های مرتبط با سلامت غذایی همکاری و همیاری کند.

به گفته وی، ایران کشوری بزرگ با منابع غنی می باشد که به موضوع سلامت غذایی مردم توجه ویژه داشته و پیگیر فراهم نمودن غذای سالم برای مردم خود است.

دکتر طویلا اظهار داشت: تقویت شبکه آزمایشگاه های کنترل غذا و دارو برای شناسایی مواد غذایی ناسالم در اثر استفاده از حشره کش ها و سموم غیر استاندارد، ارتقاء سطح آگاهی افراد به منظور خرید غذاهای سالم و کاهش مصرف نمک، شکر و چربی در سبد غذایی افراد از جمله برنامه های جامع سازمان غذا و دارو در این خصوص است.

 همچنین وی در بخشی از سخنان خود به عوامل شیمیایی، میکروبی و باکتری به عنوان راه هایی برای ناسالم شدن مواد غذایی اشاره کرد و یادآور شد: غذای ناسالم فقط منجر به بیماری های عفونی نمی شود بلکه می تواند باعث ابتلا به بیماری های غیر واگیر و مشکلات سلامت عمومی نیز بشود که کنترل و محدودیت استفاده برخی از مواد غذایی مانند شکر، نمک و چربی ضرورت دارد.

 وی خاطرنشان کرد: مصرف بیش از حد این مواد در غذا باعث بروز بیماری های غیر واگیر می شود که با استفاده از غذاهای سالم تر می توان میزان ابتلا به بروز بیماری های غیر واگیر را کاهش داد.

گفتنی است با توجه به شعار امسال روز جهانی بهداشت با عنوان “ایمنی غذا از مزرعه تا سفره” جلسه ای به منظور اجرایی نمودن این شعار با حضور جیهان طویلا نماینده سازمان جهانی بهداشت با رییس و مدیران سازمان غذا و دارو و نیز اداره کل بین الملل وزارت بهداشت برگزار شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin