“آجی شارما” کاردار ترددی (غیرمقیم) انگلیس با “منصوری آرانی” رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، منصوری آرانی در ابتدای دیدار با “آجی شارما” ضمن اشاره به تاریخ روابط میان دو کشور گفت: مردم ایران ذهنیت تاریخی مثبتی نسبت به سیاست‌های انگلیستان ندارند و دولت انگلیس با اتخاذ یک سیاست جدید با این ذهنیت تاریخی منفی را ترمیم کند.

وی در ادامه افزود: مجالس دو کشور می‌توانند به رفع این ذهنیت منفی در جهت توسعه و گسترش مناسبات فیمابین کمک کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در بخش دیگری از سخنانش تحولات جاری در منطقه را برای امنیت جهانی خطرناک دانست و افزود: عضویت صدها جوان اروپایی در گروه‌های تروریستی مانند داعش خطری جدی برای امنیت و ثبات جهانی محسوب می‌گردد و بایستی با اتخاذ تدابیری مناسب مانع از کمک‌های مالی و اطلاعاتی به آنها شد.

وی افزود: متاسفانه در حال حاضر هیچ عزم جدی و قاطعی از سوی غرب برای مقابله باداعش مشاهده نمی‌شود.

منصوری آرانی در همین راستا ضمن محکوم کردن سیاست کشورهای غربی در راه‌اندازی و تجهیز گروه تروریستی داعش، گفت: ریشه درمان درد دشوار ورود جوانان غربی به گروه‌های افراطی در متن پیام مقام معظم رهبری مبنی بر ارتباط مستقیم جوانان اروپایی با قرآن و آموزه‌های ناب اسلامی نهفته است.

وی حضور نیروهای خارجی در منطقه را از دلایل عدم ثبات و آرامش در منطقه ذکر و تصریح کرد: حضور نیروهای خارجی در افغانستان نه تنها به حل معضل تولید مواد مخدر هیچ کمکی نکرده است بلکه باعث رشد شدید روند تولید مواد مخدر شده است.

منصوری آرانی همچنین با تاکید بر حق کشورمان در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای گفت: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مقررات ان‌پی‌تی و توافقنامه ژنو از حق قانونی خود کوتاه نخواهد آمد.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس در پایان، راه‌اندازی بخش کنسولی در پایتخت‌های دو کشور را برای حل مشکلات دانشجویان و تجار و شهروندان مقیم ضروری دانست.

در ادامه این دیدار “آجی شارما” کاردار ترددی (غیرمقیم) انگلیس با تقدیر از تلاش‌های مجالس دو کشور در رفع موانع گسترش ارتباطات فیمابین گفت: رایزنی و گفت‌وگوهای مستمر پارلمانی می‌تواند به حل موانع و رفع سوءتفاهمات میان دو کشور کمک کند.

کاردار ترددی انگلیس اقدامات ایران در مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر را مثبت ارزیابی و تصریح کرد: همفکری و همکاری جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورها در موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی می‌تواند به تقویت و تحکیم صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه و جهان منجر گردد.

وی در پایان با تاکید بر لزوم بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور، آن را فرصتی برای توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی میان انگلیس و ایران دانست.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin